• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Depremi önceden tahmin edebiliyor
17 Ekim 2014 Cuma 09:39

Depremi önceden tahmin edebiliyor

Deprem araştırmacısı olarak tanınan Ahmet Yakut'un yaptığı tahminler yüzde 95 oranında tutuyor.
Deprem kuşağı üzerinde yer alan Türkiye’de erken uyarı sistemi için bilimsel araştırmalar sürerken, depremi önceden tahmin ettiğini söyleyen araştırmacılara ilgi büyük oluyor.
Bunlardan biri de İzmit’te bir mühendislik firmasında elektronik teknisyeni olarak çalışan Ahmet Yakut.
Radon gazlarının hareketinden yola çıkarak deprem olacak bölgeleri ve büyüklüklerini tahmin etmesiyle sosyal medya üzerinde ilgiyle takip ediliyor.
 
(Radon gazı nedir: Radon kimyasal olarak tepkimeye girmeyen, kokusuz, tatsız ve renksiz olan doğal bir radyoaktif gazdır. Toprak ve kayalar üzerinde yer alan uranyumun parçalanması ile oluşur.)
Antalya’yı da sallayan bugünkü Girit depremini dün akşam sayfasında takipçileriyle paylaşan araştırmacı Ahmet Yakut, geçenlerdeki Nikaragua’daki 7,3 olan depremin büyüklüğünü 7,2 olarak tahmin ettiğini ve bunu da depremden önce yine sayfasında paylaştığını söyledi.
 
RADON GAZIYLA NASIL TAHMİN YAPIYOR?
 
Gün boyu evdeki bilgisayarının açık olduğunu ve dünya üzerindeki radon gazlarının hareketlerini izlediğini söyleyen Yakut, ‘Gözle görünmeyen radon gazının ilk çıktığı bölge ile son bulduğu bölge arasındaki kilometre hesabı ve rüzgarın yönü ile şiddeti arasındaki bağlantılarıyla kendi aralarında hesapladığım değerlendirmeler sonunda hem büyüklüğü yani noktasal hem de alanıyla ilgili tahminler yapıyorum. Yüzde 90-95 oranında tahminlerim doğru çıkıyor’ dedi.
 
'GİRİT DEPREMİNİ ÖNCEKİ AKŞAM AÇIKLADIM'
 
‘Dün sabah olan Girit depremini dün saat 19:36’da grafik haritamı yayınladım’ diyen Yakut ‘2 saat sonra da genel bir açıklama yaparak –an itibariyle olabilecek deprem 4,3 ile 4,5 arası deprem bekliyorum- demiştim sabah da Girit sallandı ve büyüklüğü 4,6 oldu, Antalya’da da 4,1 hissedildi’ dedi.
Bu tahminini de İran depreminin hemen ardından yaptığını söyleyen Ahmet Yakut, 14 saat önce radon gazı ölçümlerine göre ‘İran hareketli, Akdeniz üzerinde bir sıkışma var. Akdeniz hareketli ve depreme hazırlanıyor’ diye yazdığını da söyledi.
 
YAKIN SÜREDE YİNE AKDENİZ SALLANACAK
 
Herkesin Marmara bölgesi ve  İstanbul depremini yazıp çizdiğini söyleyen Yakut, ‘Ben yine Akdeniz’de bir deprem bekliyorum. Hatay-İskenderun hattından Antalya ve Girit hattına kadar olan bölgenin açıklarında en az 6,2 büyüklüğünde bir sarsıntının olacağını tahmin ediyorum ve 2014 Aralık ayına kadar bir deprem bekliyorum. Afyon Dinar- Kuşadası-Alanya üçgeninde hareketlenmeler devam ediyor. Buradaki hareketlilik beni endişelendiriyor.’ diye konuştu.
 
İRAN DEPREMİNİ 26 SAAT ÖNCE BİLDİM
 
‘6,2 büyüklüğündeki İran depremini hem noktasal hem de yer olarak bildim’ diyen Yakut, ‘Deprem oluktan sonra Akdeniz’in dönülmez bir hareketlenmeye geçtiğini söylemiştim. Ve Akdeniz depremleri başladı’ dedi.
 
YAKIN SÜREDE HANGİ DEPREMLERİ BİLDİ?
 
-Geçtiğimiz günlerde 4 büyüklüğündeki İzmir Torbalı depremi: 12 Ekim 2014  (20:55’te yazdım ertesi gün saat 16:18 ‘de deprem oldu)
-Yunanistan’ın güneyinde yine aynı tarihte deprem beklediğimi söyledim. Büyüklüğünü 4,5 olarak yazdım (Saat 23:59’da 4,5 büyüklüğünde deprem oldu)
-27 Eylül’de 5,0 ile 5,7 arasında bir deprem beklediğimi yazdım. Hatay ve Uşak bölgesinde hareketlenmeler gördüğümü paylaştım. Bu paylaşımdan 13 gün sonra Hatay açıklarında 5,5 büyüklüğünde deprem oldu. 
Kaynak: Haber7
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA