• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deprem bölgesinde grip salgını başladı
29 Ekim 2011 Cumartesi 21:26

Deprem bölgesinde grip salgını başladı

Van'da, ağırlıklı olarak enfeksiyonlar, kırıklar, bronşit, idrar yolu enfeksiyonları şikayetleri geliyor.
Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin ilk yardım TIR'ı ile depremzedelere sağlık hizmeti verdiği Van'da, ağırlıklı olarak enfeksiyonlar, kırıklar, bronşit, ritim bozukluğu, idrar yolu enfeksiyonları şikayetleri geliyor.
 
Çocuklarda ise ağrılı gribal enfeksiyon ve ateş gözleniyor. Bölgede 6 gündür bulunan Anadolu Vakfı ve Anadolu Sağlık Merkezi'nin ilk yardım TIR'ı ile Erciş merkezin yanı sıra, bölgedeki ulaşılamayan köylere de sağlık hizmeti götürülüyor. Sağlık Bakanlığı Kriz Komuta Merkezi'nin belirlediği bölgelerden biri olan Erciş merkezine kurulan ilk yardım TIR'ında, gereksinimleri karşılayabilecek biçimde muayene odası, kan alma-müdahale bölümü, seyyar röntgen cihazı ile gerekli ilaç ve ihtiyaç malzemeleri bulunuyor.
 
-"BAKTIĞIMIZ HASTA SAYISI 400'Ü GEÇTİ"-
Anadolu Sağlık Merkezi Tıbbi Hizmetler Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçı, yaptığı açıklamada, ortopedi uzmanı, genel cerahi uzmanı, iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı, aile hekimi, hemşireler ve acil tıp teknisyenlerinden oluşan 19 kişilik sağlık ekibinin ilk yardım TIR'ıyla birlikte deprem bölgesine desteğini sürdürdüğünü söyledi. İlk günden bu yana deprem bölgesinde olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab ise Van'daki çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Deprem bölgesinde üç ayrı koldan hizmetlerimizi sürdürüyoruz. İlk gece sahra hastanesine destek verdik. Şu anda sahra hastanesine ihtiyaç duyuldukça destek vermeye devam ediyoruz. İkinci çalışmamız poliklinik hizmetlerimiz oldu. Çadırda kurduğumuz sağlık ünitesinde hızla hasta bakmaya başladık. Baktığımız hasta sayısı 400'ü geçti. Üçüncü hizmet kolumuzu ise seyyar ekiplerimiz oluşturuyor. Bir hekim ve hemşire ile gerekli yardım malzemelerinin bulunduğu ambulansımız ulaşımın zor olduğu köylerde sağlık hizmeti veriyor. Şu anda polikliniğimize ağırlıklı olarak enfeksiyonlar, kırıklar, yaralar, yaralanmalar, bronşit, tansiyon yükselmesi, ritim bozukluğu, diyabet, üst solunum yolu enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonu şikayeti olan hastalar geliyor. Çocuklarda ise ağırlıklı olarak gribal enfeksiyon ve ateş gözleniyor. Tüm ekibimiz bölge halkı için çalışmaya devam ediyor."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA