• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Deponuzda akaryakıt yerine ne var?
26 Mayıs 2009 Salı 08:46

Deponuzda akaryakıt yerine ne var?

Araçların aynı miktar yakıtla farklı mesafe gitmesinin nedeni anlaşıldı. Daha önce benzine solvent katan ahlaksız satıcıların şimdi de bitkisel yağlarda kullanılan bir maddeyi kullandığı beirlendi.

Daha önce yakıta solvent katan akaryakıtçıların şimdi de bitkisel yağda kullanılan hekzan maddesi kattıkları belirlendi.

Dünyada hampetrol fiyatları rekor düzeyde düşmesine rağmen akaryakıt fiyatlarına ardı ardına zam yapan akaryakıt şirketlerinin, vatandaşlara sattığı akaryakıta hekzan ve hekzan türü sıvılaştırıcı kimyasal madde ekledikleri belirlendi. Maliye Bakanlığı, hekzanın akaryakıta katılmasını önlemek için, hekzan ve hekzanın eşdeğerindeki kimyasal ürünlere kilogram başına 1.613 TL tutarında özel tüketim vergisi (ÖTV) getirmeye karar verdi.

KAÇAKLA MÜCADELE KAPSAMINDA

Akaryakıt 
şirketlerinin, kaçak akaryakıt ile mücadele kapsamında alınan tüm tedbirlere rağmen, standart dışı akaryakıt satışlarının önüne geçilemiyor. Akaryakıt şirketlerinin son olarak, yem ve bitkisel yağ üretiminde kullanılan hekzan isimli kimyasal maddeyi ve hekzana benzeyen yan ürünleri, akaryakıta ekleyerek akaryakıt miktarını artırdıkları saptandı. Maliye Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başta olmak üzere kamu kurumlarının yaptığı denetimlerde tespit edilen hekzan maddesinin, özellikle de kamu kurum ve kuruluşlarına satılan akaryakıt ürünlerinde kullanıldığı tespit edildi.

ÖTV’Lİ ÖNLEM ALINDI

Maliye
Bakanlığı gerçekleştirdiği bu tespitler üzerine, ÖTV’siz olarak yurda getirilen hekzan isimli kimyasal maddeye vergi getirmeye karar verdi. Konuyla ilgili düzenleme ise TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda geçtiğimiz hafta içinde kabul edilen Gelir Vergisi ve bazı kanunlarda değişiklik yapan tasarıya eklendi. Söz konusu tasarıda, hekzan isimli kimyasalın ithalatında kilogram başına 1.613 liralık ÖTV alınması öngörüldü. Tasarının gerekçesinde ise ‘Hekzana benzer özellikler gösteren ürünler, akaryakıtlara karıştırılmak suretiyle yasa dışı olarak kullanımının önlenmesi amacıyla bu ürünlerin ÖTV kapsamına alınması öngörülmektedir’ ifadelerine yer verildi.
 
Araç motoruna zarar veriyor daha az kilometre yapılıyor

 Hekzan ve türevleri olarak nitelendirilen ürünler, bitkisel yağ üretiminde ara ürün olarak kullanılıyor.

 Hekzan ve hekzanın türevleri olarak nitelendirilen kimyasalların tamamı ithalat yoluyla temin ediliyor.

 Sektörü desteklemek için söz konusu ara ürünlere sıfır ÖTV uygulanıyor. Ancak uyanık bazı akaryakıt şirketlerinin bu ürünü, akaryakıta karıştırdıkları belirlendi. Bu yöntemle, akaryakıtın miktarı artırılarak haksız yere kazanç elde ediliyor.

 Uzmanlar, hekzan ve hekzan türevi ürünlerin akaryakıtın verimini düşürdüğü ve araç motorlarına zarar verdiğini belirterek, hekzan ilave edilen ürünlerin ‘standart dışı’ akaryakıt olarak nitelendirildiğini kaydediyorlar.

 Akaryakıta hekzan, solvent, toluen ve ksilen gibi maddelerin katılmasının erken ateşleme, motor blokunun parçalanması ve dizel enjektörlerin tıkanması gibi arızalara neden olduğu ifade ediliyor.

 Ayrıca akaryakıtı satın alırken hacminin büyük olması nedeniyle daha fazla para ödenmesine, ancak hekzanın uçması sonrasında daha az kilometre yapılmasına neden olduğu belirtiliyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA