• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denize yıldırım düşerse ne olur?
06 Nisan 2012 Cuma 11:12

Denize yıldırım düşerse ne olur?

Ormanda, açık alanlarda, futbol sahasında bulunan insanların üzerine yıldırım düştüğü haberlerini okuduk hatta televizyondan bile izledik.
Ormanda, açık alanlarda, futbol sahasında bulunan insanların üzerine yıldırım düştüğü haberlerini okuduk hatta televizyondan bile izledik. Bu insanların bazıları hayatlarını kaybediyor bir kısmı ise yaralı olarak kurtuluyor. Peki yıldırım denize düşerse durum nasıl olur. Yıldırım deniz canlılarını öldürür mü?

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, her şey güneş ışıkları ile yeryüzünde ısınan havanın yükselmesi ile başlar. Bu sırada hava içinde buharlaşan suyu da yukarı taşır. Yükselen hava birkaç kilometre sonra havanın soğuk katmanlarıyla karşılaşır, buharlaşır ve böylece bulut oluşur. Bu bulutlar, hava akımları sayesinde daha da yükselirken içlerinde oluşan buz kristallerinin birbirlerine sürtünerek bir statik elektrik enerjisi açığa çıkarır. Bu elektrik enerjisi bulutların üst katmanlarında pozitif (+), alt katmanlarında ise negatif (-) yüklü olarak birikir. Bulutun içindeki yük havayı iyonize edecek güce ulaşınca şimşek oluşur. Yıldırım ise elektrik yüklü bulutlar içinden geçecekleri bir iyonize hava kanalı oluşturduğunda ortaya çıkar. İki akım birleştiğinde ise çok büyük bir elektrik akımı iyonize kanalda çarpışarak yıldırımı oluşturur.
 
Bu yüksek akım bir canlıyla veya yapıyla temas kurarsa ona büyük zarar veya hasar verebilir. Buna karşılık yıldırım eğer denize düşerse, tuzlu sudaki iyonlaşmalar sayesinde yıldırımın taşıdığı enerji kolayca suya dağılıyor. Eğer yıldırımın etki alanı içinde balık varsa, hem çarpılır hem de haşlanır. Ancak yıldırımlar ne kadar güçlü olursa olsun büyük bir gölün veya denizin tamamını da etkilemez.
 
Havadan farklı olan deniz suyu tuzlu su içerdiği için iyi bir iletkendir. Sıradan, dar ve iyonize yol oluşturmaktan çok, yıldırım çakmasından gelen şarjı yanlara ve aşağıya doğru yayılıyor. Yıldırımın düştüğü noktanın 20-30 metre içerisindeki alandaki balıklar ölebilir. Ancak daha uzaktaki balıklar sadece bir karıncalanma hissederler.   ZAMAN
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA