• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denge Hukukçular Derneği basın açıklaması
15 Temmuz 2011 Cuma 16:03

Denge Hukukçular Derneği basın açıklaması

Denge Hukukçular Derneği Başkanı Ramazan Aslan Diyarbakırda şehit olan 13 askerle ilgili basın açıklamasında bulundu.
Denge Hukukçular Derneği Başkanı Ramazan Aslan Diyarbakır’da şehit olan 13 askerle ilgili basın açıklamasında bulundu.
 
Ramazan Aslan açıklamasında:

‘Diyarbakır’ın Silvan İlçesi kırsalında PKK terör örgütünün alçakça kurduğu pusu sonucu 13 askerimizin şehit düşmesi ve 7 askerimizin yaralanması hepimizi yasa boğmuştur.
Yapılan hain saldırıyı şiddetle kınıyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Ne zaman Kürt meselesinde stratejik eşikler aşılma noktasına gelse, aynı kirli ellerin kurguladığı kanlı senaryolar gündeme geliyor ve hep bu halkın yüreğine kor düşüyor.

Amaç bellidir. Bir arada ve birlikte yaşama kültürünü son kertesine kadar kazımak, bu topraklarda olabildiğince bölünmüş parçalanmış gruplar oluşturmak ve kardeşi kardeşe kıydırmaktır. Yapılan kanlı eylem; toplum içindeki etnik milliyetçilik damarını tahrik etmeye ve halkımız arasındaki kaynaşmışlığı ortadan kaldırmaya yöneliktir. Toplumsal dokumuzu geri dönülemez bir şekilde bozmak istemektedirler.

Kanla beslenen bu insanlığı sukut etmiş caniler bir halkın mağduriyetini gidermek yahut hakkını aramak derdinde değillerdir. Bölge halkına en fazla baskıyı ve zulmü yapan, PKK ve onun uzantılarıdır. Halkların özgürlüğü ve kardeşliği kirli amaçları için kullandıkları slogan ifadelerden başka değildir. Halkların kardeşliğini hiç istememektedirler. Zira bu topraklarda uzun yıllardır birlikte yaşamış, beraberce cephede kurtuluş savaşı vermiş bir milletin fertleri arasında zaten bir ayrılıktan bahsetmek mümkün değildir.

Birlikte yaşama kültürünü bozmaya yönelik uygulamaları ve etkilerini ortadan kaldırmak konusunda ciddi bir siyasi ve toplumsal irade ortaya konmuşken hain pusular kurmak düşmanlığı derinleştirmeye ve çözüme engel olmaya dönüktür. Tüm sivil toplum kuruluşları ve bölge halkı artık bunun farkına varmalıdır ve cesaretle tepkilerini ortaya koymalıdırlar.

BDP;  Kürt meselesinde muhatabın kendisi olduğunu belirtmesine ve bölge halkı meseleleri çözmek için kendilerini meclise göndermiş olmasına rağmen, çözüme katkı yapacak barışçıl bir söylemi geliştirmemişlerdir. Derin güçlerin malum planlarına destek verir mahiyette gerilimi tırmandıran bir üslupla olaylara yaklaşmıştır. Fiilen gerçekleşmesi imkansız taleplerle meclisi boykot etmeleri,  bölmeye ve ayrıştırmaya yönelik beyanları ve eylemleri ile böyle bir olaya sebep olmuşlardır.

Her fırsatta aba altından sopa gösterir gibi devleti ve milleti tehdit eder bir üslupla terör söylemlerinden ve dağa yaslanır tavır içinde olmaları iyi niyetli bir söylem değildir. Ve mağduriyetle izah edilecek bir yaklaşım tarzı da değildir. Türkiye’nin pek çok yerinde halkın mağduriyetleri söz konusudur. Çözüm dağa çıkıp eşkiyalık taslamak mıdır?

Kendileri Kürt halkının temsilcisiyiz Kürt halkının menfaatine hareket ediyoruz iddiasındalar. Oysa devletin hizmet eli ne kadar açılırsa o derece rahatsız oluyorlar. Dertleri halka hizmet değil. Tek dertleri kendi siyasi ikballerini garanti altına almaktır.BDP nin bu tavrı devam ettiği sürece Kürt meselesine bir katkı sağlayacağına inanmıyoruz.  

Meclisi boykot edip katılmamakla, faşizan ve kendinden başkasını dinleyip anlama iradesi göstermeyen totaliter bir yaklaşım içinde bulunan BDP,  dökülen her kandan doğrudan sorumludur. Sadece kendi taleplerini dayatan bir yaklaşım tarzı kanın durmasına değil halkımız arasındaki kin ve nefreti derinleştirmeye yarar.

İhtimal BDP nin de istediği budur. Oysa bilmelidir ki zulm ile abad olunmaz. ‘ dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA