• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokrasi yerel medya ile mümkündür
29 Ocak 2011 Cumartesi 15:41

Demokrasi yerel medya ile mümkündür

Anadolu Gazete Sahipleri Temsilciliği seçiminde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yerel medyanın geçmişten itibaren demokrasinin tabana yayılmasında daima ön plana çıktığını belirtti
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulunda yer alacak farklı coğrafi bölgelerden Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi üç üyenin seçimi Rixos Grand Ankara Otelinde gerçekleştirildi. Seçime Türkiye’nin dört bir yanından yüzlerce gazeteci katıldı. Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü gözetiminde gerçekleşen seçim, oldukça heyecanlı bir atmosferde gerçekleşti. Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Seçimi için Merhaba Gazetesi Sahibi Mustafa Arslan da yarıştı. Seçime katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Yerel medyanın daha fazla ilan geliri elde etmesinin Önünü açacak çalışmalar yapıyoruz'' dedi. 
 
“HALK İDARESİNİN ÜSTÜNDE KUVVET YOKTUR”
Seçimin olduğu her yerde bir dinamizm, rekabet ve yarışma olduğunu ifade eden Arınç, “Önemli olan bunların demokratik ölçüler içinde ve seviyeli olması, kazananın aynı zamanda böyle bir yarışa katıldığı için de kazanmış olmasıdır. Bütün dünyada diktatörlüklerin en çok bir seçim kadar ömrü vardır. Çünkü seçim halk iradesidir.
 
Halk iradesinin üstünde de hiçbir güç, kuvvet yoktur. Geçici divanlarla da olsa, daha sonra oylarınızla seçilecek divan heyetiyle de olsa, bu rekabet ve yarışmacı sistemin demokrasinin ana unsuru olduğuna inanıyorum. Biz de yeni bir siyasi harekete başlarken ana temel olarak bunu koymuştuk, rekabetçi ve yarışmacı bir siyasal sistem'' dedi. Arınç, “Diktatörlükten, oligarşiden, ondan, bundan şikayet edenlerin hepsinin her sahada, her alanda, herkesin kabiliyeti, başarısı nispetinde önünün açık olması ve herkesin en alt noktadan en üst noktaya kadar çalışarak, başararak, seçilerek çıkabilmiş olması demokrasilerin özüdür. Çoğulculuk ve katılımcılık dediğimiz şeyin içinde de bu vardır. ‘Biz varız’ demenin demokrasinin çok güzel bir öğesidir. Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü iktidarımız döneminde durağanlıktan çıkıp, aktif hale gelmiştir ve yerel medya için yeni çalışmalar yapılmıştır” dedi.
 
“YEREL MEDYA ÇOK SESLİLİĞİN ADIDIR”
“Türkiye'de 6 bin 73 gazete ve dergi, 247 televizyon, bin 67 radyo bulunmakla büyük bir işitsel ve görsel medya sektörüne sahibiz” diyen Arınç, şunları kaydetti: “Yerel medya ulusal medyaya göre daha hayati bir öneme sahip, çünkü toplumun gerçek sorunlarını paylaşan, özlemlerini, beklentilerini yansıtan kurumlardır yerel medya. Demokrasinin gerçek anlamda hayata geçirilmesi de siz yerel medya mensuplarının mesleklerini layıkıyla yerine getirmesiyle mümkündür. Medyada tekelleşmenin ve siyaset-medya ilişkilerinin tartışıldığı yaygın medyayla ilgili eleştirilerin yoğunlaştığı dönemlerde demokrasinin, çok sesliliğin korunması ve demokrasinin tabana yayılmasında yerel medya kuruluşlarının rolü daha da ön plana çıkmaktadır.”
 
“İLAN GELİRLERİNDE KISINTIYA GİDİLMEDİ”
Hükümetin ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün yerel medyaya yönelik çalışmalarına da değinen Arınç, “2004 yılında çıkan Basın Kanunu'nun ve TBMM Genel Kurulu'nda görüşmelerinin büyük bölümü tamamlanan yeni RTÜK Kanunu ile yerel medya kuruluşlarını daha etkin bir yapıya kavuşturmayı hedefliyoruz. Birileri tarafından kasıtlı bir biçimde ortaya atılan, 'yerel basın için kamu ilan gelirlerinde kısıntıya gidilecek' söylentilerinin aksine bu gelirlerde kısıntıya gidilmedi. Yerel medyanın daha fazla ilan geliri elde etmesinin önünü açacak çalışmalar yapıyoruz'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA