• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokrasi-Özgürlük Platformu ve STK’dan ‘evet’
19 Ağustos 2010 Perşembe 15:32

Demokrasi-Özgürlük Platformu ve STK’dan ‘evet’

Konya Demokrasi ve Özgürlük Platformu ile Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, 12 Eylülde yapılacak anayasa değişikliği halk oylamasıyla ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

     Konya  Demokrasi ve Özgürlük Platformu ile Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, 12 Eylül’de yapılacak anayasa değişikliği halk oylamasıyla ilgili ortak basın açıklaması yaptılar.

    Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşan  Eğitim Bir Sen Başkanı Latif Selvi, Parlamentonun  tıkandığı zamanlarda erteleme yerine asıl olanın halka başvurmak olduğunu söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü; ‘’ Bugüne kadar ki referandumlar çok kritik adımlardır. 1982 Anayasası’nın referandumu; Milletin darbecileri ve onun icraatlarını sevmediği ve tasvip etmediği halde, endişe, korku ve anarşi propagandası  yapılarak  Anayasa toplumdan gizlendi. Aleyhte hiçbir değerlendirmeye imkan verilmedi. Oylama   %90 üzerinde evet çıktı. Buna rağmen hayır oyu veren bölgeler rahatsız edildi. Yeni anayasa da  daha fazla özgürlük için, sorgulanamaz kurumlar, kişiler yerine herkese yargı, herkese adalet için, keyfiliklere son vermek, hakkımızı almak ve korumak için, mağdur oluşturma yerine mağduriyeti sonlandırmak için, daha fazla demokrasi ve taban katılımı için, en önemlisi ise darbecileri koruyan utanç maddesinden kurtulmak için referandumun 'evet' tarafındayız" dedi.

     Konya Demokrasi-Özgürlük Platformu adına konuşan AKTİSAD Başkanı Ali Akın ise şu açıklamalarda bulundu; ‘’ Anayasa değişiklik paketi, hem sosyal devlet ilkesine inanan sosyal demokrat kardeşlerimizi hem 1980 darbesinde uzun yıllar hapishanelerde  yatarak mağdur olan son yaşanan heron olaylarında olduğu gibi göz göre göre ateşe atılıp şehit olan evlatlarımızın cenazelerinde duydukları üzüntüyü  gür bir sesle dile getiren milliyetçi kardeşlerimizi çok yakından ilgilendirmektedir. Anayasa paketi ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır.’’ dedi.

 

 

  

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA