• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokrasi güçlenmiş ve sanayicinin önü açılmıştır
14 Eylül 2010 Salı 13:00

'Demokrasi güçlenmiş ve sanayicinin önü açılmıştır'

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Anayasa değişikliği ile ilgili Referandumun sonucunu değerlendirdi.
“Zenginliğin yolu özgürlüklerin artırılmasından ve demokrasinin güçlendirilmesinden geçer”
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Anayasa değişikliği ile ilgili Referandumun sonucunu değerlendirdi. Milletin tercihini değişimden yana kullandığının altını çizen Başkan Büyükhelvacıgil, referandumdan çıkan sonucun Türkiye için hayırlı olmasını temenni etti.
 
Başkan Büyükhelvacıgil, Milletin kararına saygı duyulması gerektiğine vurgu yaparak, çıkan sonuçtan ekonominin de olumlu yönde etkileneceğini belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti:
“İş dünyasının temsilcileri olarak bizler her zaman, zengin, kalkınmış, insanların refah seviyesini yükseltebilmiş bir ülke için, daha fazla demokrasinin ve özgürlüğün şart olduğunu, bunun yolunun da yeni bir Anayasa’dan geçtiğini vurguladık. Nitekim, ortaya çıkan sonuç bizim bu talebimizi ve inancımızı teyit eder niteliktedir. Dolayısıyla, 12 Eylül’deki Referandum, özellikle Türkiye’de yeni bir Anayasanın yapılması için önemli bir adım olarak değerlendirilmeli ve toplumun tüm kesimleri bu bilinçle hareket etmelidir.
 
İş dünyası için Türkiye’nin daha demokratik olması, istikrarını koruması son derece önemlidir. Çünkü, ekonomi ve yatırım, istikrar ister, güven ister. İstikrarın ve güvenin olmadığı yerde insanların refah seviyesini artırmak mümkün değildir. Bu yüzden Türkiye, siyasetçisiyle, iş adamıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla ve toplumun diğer bütün kesimleriyle birlikte ekonomiye odaklanmalıdır.  Referandumdan çıkan sonuç ülkede demokrasinin güçlenmesi ve sanayicilerin önünün açılması açısından önemli bir gelişmedir.
Türkiye’nin, bugün her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe, ortak akla ihtiyacı vardır. Yeni Anayasa çalışmalarında iktidarın, muhalefetin ve tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak bir mutabakata varmalarını arzu ediyoruz. “
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA