• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demiryollarında devlet tekeli kalkıyor
13 Ocak 2011 Perşembe 11:10

Demiryollarında devlet tekeli kalkıyor

Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları), demiryolu taşımacılığında özel sektörün önünü açacak bir düzenlemeye hazırlanıyor.

Torba yasaya eklenecek bir maddeyle TCDD'nin demiryollarında 154 yıllık yük ve yolcu taşımacılığı tekeli kalkacak. Böylece özel sektör demiryolu altyapısını ücreti karşılığında kullanarak yük ve yolcu taşıyabilecek. Hatta hızlı tren dahi işletebilecek.

Meclis'te görüşülmekte olan torba yasaya TCDD tekelini kaldıracak bir maddenin eklenmesinin gündemde olduğu öğrenildi. Yasa ile ilgili, özel sektörün bu alandaki faaliyetlerinin düzenlenmesinde (lisanslandırmasında ve ücretler) Ulaştırma Bakanlığı yetkili olacak. Yasa özel sektörün yük ve yolcu taşımacılığı ile hızlı tren işletmeciliği yapmasının önünü açacak. Zaman'ın görüştüğü yetkililer, "Yasanın çıkmasıyla özel sektör ücretini ödemek kaydıyla demiryollarında yük ve yolcu taşıyabilecek." ifadesini kullandı. TCDD, 2005 yılında özel sektörün, demiryollarında faaliyet göstermesini öngören bir yönetmelik çıkarmıştı. Ancak, Danıştay bu yönetmeliği iptal etmiş ve bunun bir özelleştirme olduğunu belirtmişti. Özel sektörün yolcu ve yük taşıması yapabilmesi için yasa çıkarılması uyarısında bulunmuştu. Demiryolları da şimdi torbadan çıkacak yasayla özel şirketlere yük ve yolcu taşıma imkânı verecek.

Hızlı trenin seferlere başlaması sebebiyle demiryollarına ilginin arttığına dikkat çeken bir yetkili, "Ulaştırma Bakanlığı'nın 2023 hedefi 10.546 kilometre hızlı tren ve 3.985 kilometre konvansiyonel hat yaparak demiryolu ağını 25 bin 536 kilometreye çıkarmak. Son 7 yılda da 5.449 kilometre ray yenilendi. Demiryollarının kalitesi yükseldi. Artık, özel sektör, mallarını yenilenen yollarda kendi taşımak istiyor. Yolcu taşımacılığına girmek istiyor. Buradan kazanılan parayla biz de yeni demiryolu hatları inşa etmeyi planlıyoruz." dedi.

TCDD HIZLI TREN HAT PLANI (2023'e kadar)

Ankara-İstanbul

Ankara-Konya

Ankara-Sivas

Edirne-İstanbul

Yerköy-Kayseri

Sivas-Malatya-Elazığ-Diyarbakır

Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars

Erzincan-Trabzon

Ankara-İzmir (Polatlı-Afyon üzeri)

Ankara-Antalya

Konya-Antalya

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA