• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demirtaşın iddiaları kabul edilemez
22 Temmuz 2015 Çarşamba 10:08

'Demirtaş'ın iddiaları kabul edilemez'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Demirtaş'ın hayal ürünü iddialar ve kasti çarpıtmalar eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yıpratmaya kalkışması asla kabul edilemez" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suruç'taki terör saldırısı sonrasında güvenlik birimleri ve adli makamların kapsamlı çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Tüm bu gerçekler ortadayken, bazı siyasilerin siyasi rant uğruna vatandaşlarımızı tahrike kalkışmaları, milletimizi acıya boğan terör saldırısını dahi husumet tohumları ekme fırsatı olarak görmeleri gerçekten esef vericidir" dedi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün Suruç’ta yaptığı konuşmada, hayal ürünü iddialar ve kasti çarpıtmalar eşliğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yıpratmaya kalkışmasının asla kabul edilemeyeceğini" belirtti.

"Acıların paylaşıldığı, yaraların sarılmaya çalışıldığı bir günde, insanlarımızı tahrik peşinde koşmak, kan ve kin siyaseti gütmek, son derece esef vericidir" ifadelerini kullanan Kalın, Demirtaş’ın iddialarının aksine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suruç’ta meydana gelen terör saldırısını dün yaptığı açıklamayla alenen ve en sert ifadelerle lanetlediğini, Suruç'taki terör saldırısının faillerinin bulunacağını, kim olursa olsun mutlaka cezalandırılacaklarını vurguladığını kaydetti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Şanlıurfa Valisi, İçişleri Bakanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşerek olayın üzerine kararlılıkla gidileceğini teyit ettiğini bildirdi.

"Türkiye’nin DAEŞ terörünü kınamadığı iddiaları gerçek dışı"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'ın değerlendirmeleri şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın, kameralar huzurunda yaptığı değerlendirmede, patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifa ve yakınlarına başsağlığı dilediği tüm kamuoyunun malumu iken, açıkça yalan söylemek, tam aksi iddialar ortaya atmak, izansızlıktan başka bir şey değildir. Türkiye’nin DAEŞ terörünü kınamadığı, mensuplarına karşı operasyon yapılmadığı biçimindeki iddialar da tamamen gerçek dışıdır. Türkiye, DAEŞ’i 2013 yılının Ekim ayında terör örgütleri listesine almış, bu uygulama kapsamında bugüne kadar örgütle bağlantısı olduğu tespit edilen yabancı uyruklu bin 600 kişi sınır dışı edilmiş, 15 binden fazla kişiye ülkeye giriş yasağı konmuştur.

DAEŞ terör örgütüne karşı ülke içinde yapılan operasyonlarda 500’den fazla kişi örgütle bağlantılı oldukları şüphesiyle gözaltına alınmış, 100’e yakın şüpheli tutuklanarak cezaevine konulmuştur. DAEŞ’e karşı mücadele kararlılıkla devam edecektir. Türkiye'nin, DAEŞ de dahil olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı olduğu, terörün her türüyle mücadele etme konusundaki kararlılığı izahtan varestedir. Buna mukabil PKK’nın terör eylemlerine karşı çıkmayan, tersine onu şirin göstermek ve meşrulaştırmak için çaba sarf edenlerin durumu da ortadadır."

"Barış ve istikrar hedef alındı"

İbrahim Kalın, Suruç'taki terör saldırısının faillerini bulmak, olayı aydınlatmak, yaralı vatandaşları tedavi etmek için devletin tüm kurumlarıyla seferber olduğuna işaret ederek, konuyla ilgili güvenlik birimlerinin ve adli makamların kapsamlı çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Kalın, "Tüm bu gerçekler ortadayken, bazı siyasilerin siyasi rant uğruna vatandaşlarımızı tahrike kalkışmaları, milletimizi acıya boğan terör saldırısını dahi husumet tohumları ekme fırsatı olarak görmeleri gerçekten esef vericidir. Unutmayalım ki 6-7 Ekim olayları öncesinde yapılan provokatif açıklamalar neticesinde elliye yakın vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yüzlerce vatandaşımız yaralanmıştır" ifadelerini kullandı.

Suruç'taki terör saldırısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği üzere, bütün Türkiye’yi, ülkenin huzur, barış ve istikrarını hedef aldığını belirten Kalın, "Yıllardır terör vahşetine ağır bedeller ödemiş ülkemizde herkesin, Suruç'taki menfur saldırı karşısında birlik ve beraberlik içinde ve aklıselim ile hareket etmeleri büyük önem arz etmektedir" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA