• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demirkapı Tüneli’nde son durum
09 Ekim 2015 Cuma 13:46

Demirkapı Tüneli’nde son durum

İç Anadolu’yu Akdeniz’e en kısa güzergahtan bağlayacak olan Gembos güzergahlı Yeni Konya-Antalya Karayolu’nda yol yapım ve 5 kilometre uzunluğundaki Demirkapı Tüneli çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Tünelin, her iki tarafında da durmadan süren çalışmalarda yarıya yakın bölümünün tamamlandığı belirtildi. 

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Şenol, belediye meclis üyeleri, ilçe teşkilat mensupları ve bazı mahalle muhtarları ile birlikte Antalya il sınırlarında yapım çalışmaları devam eden Demirkapı Tüneli inşaat alanında incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Murat Özaltun ve beraberindekiler, tüneli gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alırken, yol güzergahındaki son durumu da yerinde görme imkanı buldu. Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, tüneldeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Beyşehir ilçesinin Konya ve Antalya illerinin tam ortasında olmasından dolayı öncelikli hedeflerinin Konya-Beyşehir karayolundaki duble yol çalışmalarının bitirilmesi olduğunu belirterek, “Hemen arkasından da buna mukabil Beyşehir ve Gembos güzergahlı Yeni Konya Antalya karayolunun açılmasını bekliyoruz” dedi.

TÜNEL ÇALIŞMALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Güzergahta Demirkapı Tüneli’ne kadar olan bölümde yol yapım çalışmalarının devam ettiğini belirten Özaltun, Beyşehirliler’in bu yolun ve tünel çalışmalarındaki son durumunu çok merak ettiğini dile getirerek, “Bu süreçte en önemli olan konu, yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki tünelin açılması. Bu tünelde çalışmalar nerede, ne aşamada derken, ilçe teşkilatımız, meclis üyelerimiz ve bazı mahalle muhtarlarımızla birlikte tünel inşaatının devam ettiği bölgeye bir gezi düzenledik. Tünel içerisine giriş yaptık ve yetkililer tarafından bilgilendirilmede bulunuldu. Tünelin her iki yanında da bir çalışma söz konusu. Antalya tarafından yaklaşık 700-800 metre gelinmesinin söz konusu olduğu belirtildi. Beyşehir, Antalya tarafına doğru ise yaklaşık bin 700-bin 800 metrelik bir açılmanın söz konusu olduğunu gördük. Biz tünel içerisinde ilçe başkanımız, meclis üyelerimiz, teşkilat mensuplarımızla birlikte çalışmaların son noktasına kadar gittik. Buradaki çalışmaları kendi gözümüzle gördük. Hakikaten hummalı, çok hızla devam eden bir çalışma var. 24 saat üzerinden ve günlük 7-8 bazen 6 metre hızında bir ilerlemenin söz konusu olduğunu belirttiler. Ortamı gördüğünüz zaman çalışmanın ne kadar zor olduğunu daha çok hissediyorsunuz. Burada bu münasebetle çalışan şantiye şefine, müdürüne, sorumlusuna, tepeden tırnağa herkese Allah kolaylıklar versin. Biz onlara dua ediyoruz ki bu yolun sağ selamet bitirilip Beyşehir, Konya ve Türkiye halkının hizmetine açılmasını istiyoruz. Tüneli gözümüzle gördük, ilk defa geliyorum Beyşehir Belediye Başkanı olarak, çalışma şartları hakikaten zor ama ne olursa olsun burada şunu görmek gerekiyor, bu tür tüneller şartlar ne kadar zor olursa olsun ülkenin gücünü, çalışma aşkını ve azmini gösteriyor. Çalışan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TAMAMLANDIĞINDA TÜRKİYE’NİN EN UZUN 2’NCİ TÜNELİ OLACAK

Tünel inşaatını yürüten firmanın şantiye şefi Amaç Altındaş ise, Demirkapı Tüneli’nin uzunluk olarak Türkiye’de yapılacak ikinci büyük tünel projesi olduğunu vurgulayarak, “Tünel, eski zamanlarda İpek yoluna geçit olarak tasarlanmış tarihi bir yere yapılıyor. Türkiye’de yapılan büyük karayolları tünellerinden biri, ulaşım ağına katılacak en büyüklerden biri. Şu anda yapılan en büyük tünel Ovit Tüneli Erzurum, İspir arasında, ondan sonra bizim tünelimiz geliyor. Net uzunluğumuz 5 bin metre. Çalışmalarımız gece gündüz çift vardiya olarak devam ediyor. Zemin müsaade ettiğince hızlı ilerlemeye çalışıyoruz, en kötü ihtimalle 2016 sonunda projeyi sonlandırmayı planlıyoruz” dedi.

yeni-konya-antalya-karayolu’ndaki-demirkapi-tuneli’ne-gezi-1.jpg

TÜNELİN 90 MİLYON LİRAYA MAL OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Tünelde 2013 yılında ihale edilip sözleşme imzalandıktan sonra işe başlandığını vurgulayan Altındaş, maliyetinin ise yaklaşık 90 milyon lira civarında öngörüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:
“Tünelcilikte iki metod vardır, tünelimizde ise natm tekniği ile kazı yapılıyor. Tünelin çıkış ağzı, kaya sınıfı müsaade ettiği için ‘del patlat’ yöntemiyle çalışmalara devam ediliyor, bu del patlat yönteminde günde 2 kez patlatma yapabiliyoruz, diğer tarafta zemin müsaade etmediği için günde 2 metre, 2 metre 30 santim civarı ilerlemeler kaydedebiliyoruz, ekskavatörlerle kazıyoruz, iş makineleri ile tahkimatını sağlayarak devam ediyoruz. Tünelin iki tarafının da kendine göre kolaylığı ve zorluğu var. Çok da zorlanmıyoruz çünkü profesyonel bir ekibimiz var ve profesyonel ekipmanlarımızla birlikte çalışıyoruz. İnşallah tünelde, ışığa 2016’nın 5 ya da 6’ıncı ayında kavuşmayı ümit ediyoruz. Bir de burada tünelin her iki ucundaki iklimle ilgili şöyle ilginç bir durumu yaşadık. Benim ilginç bir anım var; yağmur yağıyordu, yukarı Demirkapı’ya çıktığım zaman bin 400, bin 500 rakımda kar yağışına döndü, bu aşağı deniz seviyesine inince de üzerimdeki montu çıkarmıştım.Tünelimiz 5 bin metre olacak, bittikten sonra bu mesafe araçlarla 4 dakikada geçilebilecek, günlük güneşlik tünele giren arkadaşlarımız tünelin diğer ucundaki çıkışında karla karşılaşabilecekler” diye konuştu.
Belediye Başkanı Murat Özaltun ve beraberindekiler, gezi dönüşü Beyşehir’in en önemli devlet yatırımlarından birisi olan yapım çalışmalarına başlanan Beytepe Mahallesi’ndeki Yeni Devlet Hastanesi hizmet binası inşaat alanında da incelemelerde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA