• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demirelden Turgut Özal yorumu
26 Kasım 2012 Pazartesi 15:22

Demirel'den Turgut Özal yorumu

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın öldürüldüğü iddialarına ilişkin konuştu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Güniz Sokak'taki çalışma ofisinde Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi İcra Müdürü Dr. Ruşen Muradov ve Milli Kütüphane Dışilişkiler ve Kültürel Faaliyetler Şubesi Uzmanı Hafize Er'i kabul etti.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirel, ''Turgut Özal'ın başkaları tarafından öldürüldüğü iddialarının hiçbirisine katılmıyorum. Ben katılmam, eğer öyle bir durum varsa bulur çıkarırlar. 19 sene bulunup çıkarılmamış şimdi dahi bulunup çıkarılması geç değildir. Artık o görev adaletindir, başkasının değildir'' diye konuştu.

Sorguya çekilmedim
TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonunda 28 Şubat Alt Komisyonuna ifade veren bazı isimlerin kendisine yönelik suçlamalarda bulunduğunun anımsatılması üzerine Demirel, şunları söyledi:

''Ben sorguya çekilmedim, sadece bilgi verdim. Darbe Komisyonu bir sorgu komisyonu değildir. Bilgi toplar. Darbe Komisyonu bu darbeleri kim yapmış, neyi yapmış yapanları bulalım da bunlar hakkında tahkikat yapalım şeklinde bir komisyon değildir, tahkikat komisyonu değildir. Darbe Komisyonu'nun tahkikat komisyonu şeklini alması halinde Darbe Komisyonu'nun fonksiyonu sıfıra iner. Darbe Komisyonu görevini bence çok yaymadan sanki Türkiye'yi kurtarıyormuş gibi bir duruma sokmadan görevini tamamlamalıdır.''

Ben hesaplaştım
12 Eylül Davası'nda Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ilk kez hakim karşısına çıktığının hatırlatılması üzerine, ''Ben darbenin mağduruyum, baş mağduruyum aslına bakarsanız. Yalnız ben hesaplaşmamı yaptım. Ben darbe sonrasında yeniden başbakan oldum, yeniden cumhurbaşkanı oldum. Ben bu çeşit siyasi hadiselerin mahkemeler marifetiyle ve siyasetçilerin mahkeme edilmesi marifetiyle bir neticeye götürülmesinde çok büyük zorluklar olduğuna hep kani olmuşumdur'' ifadelerini kullandı.

AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA