• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Delinmez denilen ambargo delindi...
10 Ocak 2010 Pazar 01:32

Delinmez denilen ambargo delindi...

Gazze'ye uygulanan haksız ambargoyu delerek Gazze halkına yardım ulaştıran Filistin Konvoyu saat 16.00'da İstanbul Atatürk Havaalanı'na indi.
Gazze'ye uygulanan haksız ambargoyu delerek Gazze halkına yardım ulaştıran Filistin Konvoyu saat 16.00'da İstanbul Atatürk Havaalanı'na indi. Kalabalık bir halk topluluğunun karşıladığı konvoy üyeleri tekbirler ve çiçeklerle karşılandı. Karşılamaya gelen grup, İsrail ve Mısır aleyhinde çeşitli sloganlar atarak, Filistin halkına desteklerini dile getirdi.

Mısır hükümetinin engellemesi nedeniyle zorlu bir yolculuk geçiren ve son olarak da bütün gün havaalanında bekletilen konvoy gösterdiği kararlılıkla tüm engelleri aşarak Türkiye'ye döndü.

Yıldırım, 'Filistin'e Yol Açık' konvoyunda yer alanların Atatürk Havalimanı'na gelişinin ardından Dış Hatlar Geliş Terminali'nde basın toplantısı düzenledi.

Filistin'e uygulanan ambargonun delinmesinde en büyük katkıyı Türk medyasının yaptığını ve kendilerini yalnız bırakmadığını kaydeden Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu'ya, konvoyun Gazze'ye ulaşmasında yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür etti.
'Filistin meselesi partiler üstü bir meseledir' diyen Yıldırım, Filistin'e uygulanan ambargoyu delmek için yola çıkan konvoyun Ürdün'de, Mısır'da birçok zorlukla karşılaştığını, çıkan tartışmalarda taş ve sopalarla çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti.

-'İNSANLIK KAZANDI'-

Bülent Yıldırım, tüm bu zorluklara karşın sonunda Gazze'ye girdiklerini ifade ederek, 'Demek ki istenildiğinde ve halklar beraber olunca yapılamayacak hiçbir şey yok. 34 gün yolculuk yaptık, Gazze'de 34 saat kaldık. Her bir saat bir günümüze mal oldu' diye konuştu.

Yıldırım, Mısır'da çok zorluklar yaşadıklarını da dile getirerek, 'Ama Mısır'ı yargılamıyorum. Çünkü gelirken çok güzel bir anlaşma yaptık. Yediğimiz dayaklara rağmen bu anlaşmayı yaptık. İnşallah artık Mısır ile Gazze arasında böyle bir savaş olmaz. İnşallah kardeş kanı bir daha akmaz' dedi.

Gazze'den ayrılıp Mısır'a geçtiklerinde 7 kişi hakkında tutuklama kararı bulunduğunu da hatırlatan Yıldırım, yaptıkları direniş ve Türk Dışişleri Bakanlığının devreye girmesi sonucu bu sorunun da çözüldüğünü kaydetti.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Yıldırım, bir soru üzerine, Mısır halkına bir kırgınlıkları olmadığını, Mısırlı yetkililerin bundan sonraki tavırlarının daha büyük önem taşıdığını belirtti.

Yıldırım, bir başka soru üzerine, Filistin halkının kendilerini parti ve fraksiyon ayrımı gözetmeksizin coşkuyla karşıladığını ifade ederek, 'İlk defa tüm Filistinliler birleşti. Çünkü Filistin bir bütündür' dedi.

Gazze'deki durumun sorulması üzerine de Yıldırım, Gazze'deki savaşın ardından durumun biraz daha iyi göründüğünü ancak Gazze'ye bombaların atılmaya devam edildiğini, 5 bin kişinin sokaklarda ve çadırlarda yaşadığını söyledi.

Konvoy'un Türkiye'ye dönüşüne ilişkin bir açıklamada bulunan İHH insani Yardım Vakfı yetkilileri, konvoyu maddi ve manevi olarak destekleyen,, dualarını eksik etmeyen ve her karşılaşılan zorlukta destek olmak için elinden gelen tüm imkanları sarfeden Türkiye halkına teşekkür ettiler.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Gazze'ye uygulanan ambargonun delinmiş olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, Mısır'ın tavrına bir anlam veremediklerini söyledi.
Mısır’a ilk girdiğinde Ariş havaalanında 9 saat bekletilen Filistin Konvoyu Türkiye’ye dönüşünde de saatlerdir Kahire havaalanında bekletildi.

Mısır hükümeti Kahire Havaalanı'nda ülkeyi terketmeye hazırlanan Filistin Konvoyu üyelerinden 5 kişinin pasaportuna el koyup tutuklamak isteyerek yeni bir provakasyona daha imza attı. Gözaltına alınmak istenenlerden üçünün İngiliz, ikisinin de Türk olduğu açıklandı.

Tek amaçları Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun kaldırılmasını sağlamak ve Gazze'de yaşanan insanlık dramını gözler önüne sermek olan Filistin Konvoy'u Mısır hükümetinin yeni bir provakasyonu ile karşı karşıya kaldı.

Konvoy'u günlerce bekleten, sonra Konvoy'daki insanların üzerine taş yağdıran Mısır, şimdi de ülkeyi terketmeye hazırlanan Konvoy'dan 5 kişiyi pasaportlarına el koyarak Kahire Havaalanı'nda gözaltına almak istedi.
İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır'dan son anda böyle bir eylem beklediklerini belirterek, "Haksız yere gözaltında tutulan arkadaşlarımız bırakılıncaya kadar Kahire Havaalanı'ndaki oturma eylemimiz devam edecektir. Burada hiç kimseyi bırakmaya niyetimiz yok. Daha önce çok daha sert tavırlarla karşılaştık arkadaşlarımızı almak için ne gerekiyorsa onu yapacağız" dedi.

Bu arada Konvoy'un bugün geleceğini duyan vatandaşlar ise İstanbul havaalanında toplanmaya başladılar. Yaşanan yeni gelişmeler üzerine İHH'nın Atatürk Havaalanı'nda bir basın açıklaması yaparak Mısır'ı kınaması bekleniyor.
 
İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın içinde olduğu otobüs, silahlı sivil polisler tarafından 45 dakika bekletildi. Askerler sürekli silahlarını göstererek konvoya göz dağı verdi.

Mısır polisinin tüm tahriklerine rağmen konvoy ekibi sakinliğini korudu. Olayların çıkmaması için elinden geleni yaptı.

Filistin’e Özgürlük Konvoyu halen Kahire havaalanında bekletiliyor. Mısır polisi daha önce tutuklanmasına karar verdiği 6 kişinin pasaportlarını halen vermedi. Mısır işi yokuşa sürmek için elinden geleni yapıyor.

Özgürlük Konvoyu sözün bittiği yere Gazze’ye insanlık ve barışı götürdü ancak Mısır’da terör muamelesi gördü. Mısır polislerinin taşlı, joplu, biber gazlı saldırılarına maruz kaldı. 15 günde bitireceği programı Mısır’ın engellemeleri sebebiyle 26 güne çıktı. Mısır, insanlık sınavında sınıfta kaldı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA