• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Değişim gelecektir ama nasıl
27 Kasım 2011 Pazar 13:54

'Değişim gelecektir' ama nasıl

Genç MÜSİAD Konya Şubesi tarafından organize edilen 3. Uluslararası Genç Girişimcilik Kongresi MÜSİAD Konya Şubesinde yapıldı.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Genç MÜSİAD Konya Şube Başkanı Yakup Barınlı, “Girişimcilik Kongresi tamamen bir ideal doğrultusunda meydana gelmiş bir oluşumdur. Genç Girişimcilik Kongresinin Anadolu Kongreleri tamamlandıktan sonra İstanbul da yapılacak kongre ile binlerce iş adamımıza ev sahipliği yapacağız” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından Genç Girişimcilik Kongresinin 1. Oturumuna geçildi. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı’nın başkanlık yaptığı ilk oturumda, İletişim alanı ile birlikte yaşanan değişimler konuşuldu. Doç. Dr. Arabacı “Sosyal medyanın artık hayatımızdaki önemi tartışılmaz, bundan sonra sosyal medya ve etkileri en çok konuştuğumuz konulardan biri olacaktır” dedi.

Konferansa Mısır’dan katılan ve Mısır’daki değişimde sosyal medyanın önemini anlatan Hamza Musa, “Sosyal medya devrim sürecinde birbirine bağlı dişliler gibiydi, bir dişli harekete geçti mi diğer dişlilerde hareket etmeye başladı. Biz devrim sürecinden önce sosyal medyayı bir oyun olarak görüyorduk ancak, devrimde bize sağladığı katkılarla değişimin bir numaralı aracı oldu” vurgusunu yaptı.

Daha sonra sözü alan Rotahaber.com’un sahibi Ünal Tanık da internet medyasının önemini anlattı. Tanık, “ Türkiye’de internet o kadar büyüyor ki bugün insanların her türlü bilgiye çok hızlı ulaştığı bir hal aldı. Türkiye’de internet ticareti yüzde 45 oranına kadar ulaştı. Baktığımız zaman internetin hayatımıza girmesi ile birlikte gazete satışlarında düşüş yaşandığı gözüküyor. Gazete sahipleri yaptıkları toplantılarda internette nasıl adapte olacağını konuşuyor. İleriki dönemde internet medyanın lokomotifi olacaktır” şeklinde konuştu.

İlk oturumun son konuşmacısı Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birol Gülnar, “ İnternet eleştirel düşünme tarzımızı kaybettirdi. Okumuyoruz, izliyoruz. Bu nedenle hazırcılığa alıştık. Bu konfor bizi tuhaf yerlere götürmeye başladı. Geleneksel medyanın kitleselleştirme, koyunlaştırma eylemine karşın yeni medyanın bireyselliğe yaptığı vurgu ile internetin küresel medyaya başkaldırı olduğunu vurguluyorum” dedi.

Kongrenin 2. oturumuna MÜSİAD Konya Şubesi Basın-Yayın Komisyon Başkanı ve haberkonya.com’un sahibi Lokman Koyuncuoğlu başkanlık yaptı. Lokman Koyuncuoğlu yaptığı konuşmada, “İletişim araçları medeniyet geçmişleri daha zayıf toplumları çok daha değiştirebilirler. Ancak Türkiye gibi bir ülkede etkileşimin daha az olması beklenirken, açıkçası çok daha fazla bir değişim içindeyiz. Burada başka faktörler de devreye girmekte. Teknolojinin doğru kullanılması hayatı çok kolaylaştırmakta. Bilginin çok hızlı tüketildiği günümüzde, doğru bilgiye sahip çıkmak gerekir. Söyleyeceği çok olan bir ülkede yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmeliyiz” dedi.

Daha Sonra sözü alan İttifak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Abdullah Ecevit Öksüz, “Değişim ve Medya günlerce değerlendirilip üzerinde durulması gereken bir konu. Değişim insanlık tarihiyle beraber var olan bir gerçek. Bireyler, sosyal doku, insanlar kısacası hayat değişiyor. İnsanlar kitle iletişim araçlarıyla birlikte daha az beraber olup yalnızlaşmaya başladı. Değişim hayatımızın her alanında var ve var olmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir de, “ Gazetelerin gelirlerinin arttırılması için ciddi çalışmalar yapıldı. Biz gazeteciler olarak sorumluluklarımız var. Sorunlarımızın çözümünde gayret etmemiz gerekiyor. Türkiye’de yazılı basının değişimi 80 yıllarda başlıyor. 90’lı yıllarla birlikte artık sermaye gazete sahipliği yapmaya başladı. Yazılı basının geriye düşmesi ile ilgili konuşurken gazetecilerin kendini sorgulaması gerekiyor. Medya toplumun değerlerinden uzaklaşmaya başladı. Biraz daha magazin kültürüne yönelmeye başladı. ” dedi.

Kontv Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay da yaptığı konuşmada, “Siyah beyaz televizyonla başladığımız daha sonra renkli televizyonlarla devam ettiğimiz televizyon yayıncılığında bugün çok daha ileri noktalara gelmiştir. Büyülü kutu olarak nitelendiren televizyon bu büyüsünü teknik niteliklere borçludur. İnsanlarımızın televizyon karşısında harcadığı sürenin ne kadar yüksek olduğu dikkat çekilecek bir konudur. Televizyon dünyayı küçültmüş, insanları birbirinden haberdar eder duruma gelmiştir. Artık devletler kendi kültürlerini televizyonlar aracılığı ile tanıtır olmuştur. Bugün dizi ve filmlerle yapılan Amerikan propagandası buna örnektir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından konferansa katılan konuşmacılara hediye takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA