• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DEDAŞ ile DİSKİ arasında gerginlik sürüyor
22 Ocak 2015 Perşembe 16:59

DEDAŞ ile DİSKİ arasında gerginlik sürüyor

DEDAŞ'ın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ'ye ait atık su arıtma tesisinin elektriğini kesmesinin ardından, DEDAŞ Genel Müdürü Karagüzel'in evindeki su sayacının söküldüğü öğrenildi.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğüne (DİSKİ) ait atık su arıtma tesisinin borcu nedeniyle elektriğini kesmesinin ardından, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel'in evindeki su sayacının kayıp kaçak kontrolü için söküldüğü öğrenildi.

Diyarbakır'da DEDAŞ'ın, yaklaşık 90 milyon lira borcu bulunduğu gerekçesiyle DİSKİ'ye ait atık su arıtma tesisinin elektriğini kesmesinin ardından iki kurum arasında yaşanan gerginlik sürüyor.

DİSKİ ekipleri, DEDAŞ Genel Müdürü Murat Karagüzel'in evindeki su sayacını kayıp kaçak kontrolü için söktü. Sökülen su sayacının yerini mühürleyen ekipler, DİSKİ'de incelemesi yapılan su sayacını yeniden taktı.

Öte yandan, DİSKİ ekiplerince DEDAŞ hizmet binasının önündeki yol, herhangi bir bildirimde bulunulmadan kanalizasyon çalışması için iş makinalarıyla kazıldı. Çalışma nedeniyle DEDAŞ hizmet binasına personel, vatandaşlar ve araçlar giriş çıkış yapamadı.

"Hukuki kanallar açık, herkes hakknı arayabilir"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'daki elektrik kesintisiyle ilgili olarak, "Hukuka aykırı davranış olduysa hukuki kanallar da açık, herkes hakkını arayabilir" dedi.

Yılmaz, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer'in Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (DEDAŞ) elektrik borcunun ödenmemesi nedeniyle yaptığı kesintilerle ilgili sorusuna, elektrik dağıtımının özel sektöre devredildiğini, en son yapılanın Dicle bölgesi olduğunu hatırlattı. "Maalesef en fazla sıkıntının olduğu bölge..." diyen Yılmaz, kayıp kaçak oranlarının çok yüksek olduğunu kaydetti

Elektrik dağıtımı devredilirken şirketlere belli yükümlülüklerle yapıldığına işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu şirketlerin performans hedefleri var. Onu tutturamadıklarında belli yaptırımlar söz konusu. Kayıp kaçak oranlarını, daha dengeli, verimli ve adil yapının oluşumu için daha aşağı inmesini isteriz. Bazı bölgelerimizde daha fazla sorun ve sıkıntı yaşanıyor. Bu problemlerin belli bölümünün geçiş sürecinden kaynaklandığını düşünüyorum. Belli zaman içinde alışkanlıklar oturacaktır. Belediye ile ilgili spesifik bilgim yok. Kamunun sıkıntıya uğramasını hiçbirimiz istemeyiz. Ama bütün belediyeler yükümlülüklerini yerine getirmek durumunda. Bu işlerin belirli bir hukuki çerçevesi var. Hukuka aykırı davranış olduysa hukuki kanallar da açık, herkes hakkını arayabilir."

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ibe yaptığı açıklamada,  "Onlar elektriği keserler, bu halkın kurumu olan, halkın iradesini temsil eden bu kurum da gider, o elektriği bir daha bağlar. Bu kadar açıktır" dedi.

Kışanak, "Hiç kaçamak bir cevap vermeyeceğim. Eğer onlar bu şehirde, şehre su veren ana pompa istasyonunun trafosunu sökmeye cesaret edecek kadar pervasızlarsa, ben de giderim onların kaçak sularını mühürletirim. Kaçak kanalizasyonlarının önünde kazı yapar, kapatırım" şeklinde konuştu.

DEDAŞ'tan kazı çalışmasına tepki

DEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Avni Doğan da hizmet binasının önünde yaptığı açıklamada, kendilerine bildirimde bulunmadan DİSKİ ekibinin kanalizasyon çalışması yaptığını söyledi.

Çalışmalara tepki gösteren Doğan, şöyle konuştu:

"Çalışmalar nedeniyle halkın ve abonelerin kullandığı DEDAŞ hizmet binasının önündeki yol iş makineleriyle kazıldı. Çalışmalar, şimdilik durdu ancak devam etmesi halinde arızalara müdahale edecek araçların hizmet vermesinde sıkıntı yaşayacağız. Kazı işlemlerinden kaynaklanan sorunun giderilerek tekrar sağlıklı hizmet vermeyi umut ediyoruz."

Öte yandan, DEDAŞ hizmet binasının önünde geniş güvenlik önlemi alındı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA