• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlunun Suriye yorumu
15 Haziran 2011 Çarşamba 19:07

Davutoğlu'nun Suriye yorumu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'den gelen sığınmacılarla ilgili durumu yerinde incelemek üzere Hatay'a gitti
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'den gelen sığınmacılarla ilgili durumu yerinde incelemek üzere Hatay'a gitti. Davutoğlu, "Suriye bizim için sıradan bir dış mesele değildir, olamaz" dedi.
     Davutoğlu gidişinden önce Esenboğa havaalanında yaptığı açıklamada, ilgili kurumların temsilcileri ile birlikte Hatay'a gitmekte olduğunu söyleyerek, Hatay'da akşama kadar temaslarda bulunacağını bildirdi. Davutoğlu şunları kaydetti:
     "Biliyorsunuz Suriye bizim için en önemli dost ve kardeş, komşu bir ülkedir. Oradaki gelişmelere kayıtsız kalmamız mümkün değil. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da birçok vesileyle bunu vurguladılar. Suriye bizim için sıradan bir dış mesele değildir, olamaz."
     Başbakan Erdoğan'ın Suriye Devlet başkanı Beşşar Esad ile bu konuları son derece açık yüreklilikle ve dostane şekilde görüştüğünü belirten Davutoğlu, bugün de Esad'ın özel temsilcisinin Ankara'ya geleceğini, kendisinin de onunla yapılacak görüşmeye yetişmeye çalışacağını kaydetti.
     Bakan Davutoğlu, uluslararası toplumun da hem Suriye'den gelen misafirler hem de Suriye'deki genel gidişat ile ilgili olarak konuya yakın ilgisi bulunduğunu söyleyerek, eldeki bütün veri ve bilgileri toplayarak, mümkün olduğu kadar Suriye'de istikrar içinde bir dönüşümün ana çerçevesinin ne olabileceği konusunda ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını bildirdi.
     Davutoğlu, bölgedeki Türk büyükelçilerini ve bazı önemli başkentlerdeki büyükelçileri Ankara'ya çağırdıklarını da hatırlatarak, onlarla da sadece Suriye değil bütün Orta Doğu'daki gelişmeleri ele alacaklarını, yarın bütün gün onlarla çalışma yürüteceklerini kaydetti. Davutoğlu, yarınki toplantılardan elde edilen bulguları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile paylaşacağını, Türkiye'nin zaten sürdürmekte olduğu ilkeli ve Orta Doğu'nun geleceği konusunda son derece belirleyici olan politikasını bundan sonra da aynı temel ilkeler çerçevesinde sürdüreceklerini kaydetti.
     Türkiye'ye sığının Suriyelilerin tam sayısının ne olduğunun sorulması üzerine Davutoğlu, son rakamları bölgeye gidince alacaklarını ancak şu anda 8482 kişinin sığınmış olduğunu aktardı. Türkiye'nin 10 binin üstündeki sığınmacıyı kabul etmeyeceği yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine de Davutoğlu şunları söyledi:
     "Yok hayır, Sayın Başbakanımız da bunu açıkça beyan etti. Bizim için Suriye halkı geleceği ve kaderi bizimle müşterek bir halktır. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimize herhangi bir şekilde kapı kapatmamız, (sığınmacı sayısının) 10 binden sonra durması gibi bir şey söz konusu değil. Ancak tabi bu çok büyük bir dalga haline dönüştüğünde, bu bölgesel ve uluslararası bir mesele olayına dönüşme potansiyeli de taşır. O bakımdan gönlümüz ve hedefimiz böyle bir göç dalgasının artarak devamını engelleyecek sürecin bir an önce başlaması. Yani reformların bir an önce devreye girmesi, güvenlik güçleri ile halkın karşı karşıya gelmesine sebep olan şartların ortadan kalkması ve sivil halka karşı olan tutumun güvenlik odaklı olmanın ötesinde, daha barışık çerçeveye oturması. Bunların hepsinin sağlanması durumunda göç dalgası azalır, gelenleri de misafir ettikten sonra geri göndeririz. Ama tırmanan bir şiddet ortamı göç dalgasını artırabilir, biz onun için bu şiddet ortamının tırmanmaması için çaba sarfediyoruz, bütün enerjimizle bunun için çalışıyoruz. Elimizden gelen her şeyi yapacağız."
   
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki olaylardan kaçarak Hatay'ın Yayladağ ilçesi yakınında, Suriye'nin Harapgöz köyü sınırı bölgesinde bekleyen Suriyeli vatandaşları ziyaret etti.
     Davutoğlu, bir süre Suriyelilerle konuştuktan sonra Yayladağ ilçesinde bulunan eski Tekel fabrikasında oluşturulan geçici çadır kentte incelemelerde bulundu.
     Bakan Davutoğlu ayrıca, çadır kentteki hastanede bulunan yaralıları ziyaret ederek, yetkililerden yaralıların durumlarıyla ilgili bilgi aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA