• Konya-3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu'nun merkez şehri ilerliyor

05 Haziran 2012 18:12

Konya açısından getirisi yüksek bir hafta sonu yaşandı. Birkaç açıdan gerçekten önemli olayları bir arada yaşadığımız günlerdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konya’ya geldiğinde her şekilde bir hareket bir bereket oluyor. Üstelik bu kez yanında ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la Konya’da önemli bir temel atma törenine katıldılar.

Unilever’in 100 milyon dolarlık dondurma yatırımının temeli iki bakanın katılımıyla yapıldı. Unilever CEO’su İzzet Karaca, Ortadoğu ve Afrika pazarına Konya’da kuracakları bu fabrikayla açılmayı planladıklarını söylerken Konya’nın bir merkez şehir olduğuna hep vurgu yapan Bakan Davutoğlu’nu tam anlamıyla teyit ediyordu.

Gerçekten de Yeni Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri Konya olacak, bu artık belli oldu. Ama nasıl olacağıyla ilgili herkese düşen çok önemli roller ve görevler olmalı. Mesela İzzet Karaca Konya’yı tercih etmelerini “Hammadde tedarikinde kolaylık, ekonomik gelişim, lojistik avantajı, yüksek ve nitelikli iş gücü, sanayi altyapısı, deprem riskinin az olması gibi faktörlerer” olarak belirtiyor.
Bundan tam bir yıl önce Bakan Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Anadolu’da nasıl bir rolü olacağını MÜSİAD Lojistik İstişare toplantısında aynen şöyle özetlemişti;
“Doğu Akdenizde, Antalya turizm, Mersin ticaret, Ceyhan enerji merkezleri. Bu merkezlere Anadolu’dan ulaşmak kadar, Anadolu’dan daha iç bölgelere ulaşmakta önemli. Konya denizden gelen taşımacılığı, Anadolu içlerine pompalaycak bir kalp pozisyonunda. Bu bağlamda Konya optimum bir yerde. Bir atar damar gibi bu merkezlerden alıp, Anadolu içlerine yönlendirecek, Anadolu’dan alıp bu merkezlere ulaştıracak. Konya bunun için Lojistik Merkeze biran önce kavuşmalı”
Unilever CEO’su Karaca buna ısrarla işaret ederken, kastı yukarıdaki cümleyle tam olarak anlaşılmış oldu.
Ayrıca Bakan Davutoğlu, son bir yıldır Konya merkezli hemen her toplantıda Konya Lojistik Merkezin önemine işaret ediyor, işin başındaki MÜSİAD’ı anıyor. Bu temel atmada da bunu tekrar etti. “Konya Lojistik Merkez çalışmaları, MÜSİAD Konya Şubesi koordinasyonunda  KTO, KSO ve KTB’nin katkılarıyla devam ediyor. Konya-Karaman ve Mersin’in ortak çalışmasıyla bölgesel lojistik toplantılarda yapılacak” dedi. 
 Ahmet Davutoğlu Lojistik çalışmaları çok yakından takip ediyor. Lojistik Komisyon Başkanı Lütfi Şimşek’ten çalışmalarla ilgili düzenli raporlar alıyor. Bu arada Lütfi Şimşek’e de bir parantez açalım. Ta 2007 yılında Türkiye’de 6 şehirde kurulacak Lojistik Köy’ler arasında Konya’nın neden olmadığını sorup, bu konuyu Konya gündemine sokan ilk kişi Lütfi Şimşek’tir ve bu konuda iki yıldır büyük fedakarlıkla konuyu bu boyuta getiren tek kişidir. Başka konularda olduğu gibi bu konuda da şehrin 'Cesur Yürek'i  oldu. Peki şehirden hak ettiği takdiri gördü mü?  Ahmet Davutoğlu’nun bu konuda O’ndan bilgi ve rapor alması ve Vali A.Nezih Doğan'ın O'na güvenmesi, kendisine yetiyor olmalı. Şimdi, 1 milyon metrekareye çıkan Lojistik Merkez’in en kısa zamanda ihalesinin tamamlanmasını bekliyor Konya.
Ahmet Davutoğlu’nun pazar akşamki Türkçe Olimpiyatları gala yemeğindeki duygu yüklü konuşması ise gerçekten göz yaşartıcıydı. Anne sevgisine yaptığı atıf çok güzeldi. Kendisine hoca diyen ve sonra özürle “Bakanım” diyen çalışma arkadaşlarına söylediği, “Bakanlık, milletvekilliği, makamlar gelip geçicidir. Asıl olan ve kalıcı olan hocalıktır. Siz insanlar üzerindeki saygınızı makamla değil, sevgiyle kazanın.” Cümleleri de tüm siyasetçilere örnek olmalı.
Sıtkı Korkmaz’ın üç oğlu, Kemal Korkmaz’ın üç torunu Mert, Mücahit ve Kemal’in üç gün, üç gece süren sünnet düğünü de hafta sonuna damga vurdu.
Pazar günü Korkmaz ailesinin sünnet düğününe de katıldı Bakan Davutoğlu. Kendisinin Konya pilavı sevgisini biliyoruz  ama tüm yakın çalışma ekibi de bir o kadar düşkün, Konya düğün pilavına. Bundan sonra Ankara’da bakanlıkta da hafta bir gün menünün bu olacağını tahmin ediyorum.
Bakan Davutoğlu’na bu sünnet düğününde gösterilen ilgi sadece bakan olmasıyla ilgili değil. Şehrin gerçek sahibi olarak Bakan Davutoğlu’nu görüyor Konyalılar. Dertlerini O’na aktarıyor, sevinçlerini O’nla paylaşıyorlar... 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Konya'da trafik kazası: 9 yaralı
  • Kızılay, Yunak'ta 113 ünite kan topladı
  • Konya’da işçi otobüsü tıra çarptı: 5 yaralı
  • Karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA