• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlunun katılımıyla Konyaya büyük yatırım
24 Şubat 2016 Çarşamba 19:54

Davutoğlu'nun katılımıyla Konya'ya büyük yatırım

Davutoğlu Konya'da toplu temel atma ve açılış töreni kapsamında Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kim ne derse desin, hangi zalim odaklar ne plan yaparlarsa yapsınlar işte bu topraklardaki payitahtımızdan, Selahaddin’in, Alparslan’ın torunlarından tek bir sesle sesleniyoruz, Türkiye birdir, bir olacaktır, diridir, diri olacaktır ve her zaman başı dik olacaktır" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen açılış ve temel atma törenine katıldı.

Davutoğlu, salondaki vatandaşları, "Ruhumun yoğrulduğu, bedenimin var olduğu aziz Konya. Hikmetin, irfanın, rahmetini bereketin diyarı mübarek şehir. Bu topraklardaki ilk payitahtımız. Merkez ülkenin merkez şehri, başkentler başkenti mübarek Konya" diye selamladı.

Geçtiğimiz haftalarda, ilk fırsatta bütün şehirlere teşekkür ziyareti yapacağını açıkladığını anımsatan Davutoğlu, teşekkürlerin en kalbi olanını hak eden Konya'ya teşekküre geldiğini ifade etti.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 49,5 oy aldığını hatırlatan Davutoğlu, "O gün bizi hüzünle ağırlayan Konya, 1 Kasım'da Hz. Mevlana'nın huzurunda bizim yanımızda durarak bütün dünyaya en büyük mesajı verdi" dedi.

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 74,5 oy aldıklarıKonya’dan güç almaya geldiklerini belirterek, "Konya’yı arkamızda görerek önümüzdeki 4 yıl inançla, kararlılıkla yola devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyorum" diye konuştu.

Davutoğlu, 1 Kasım seçimleri sonrasında hükümeti kurduklarını ve hızlı bir şekilde vaatlerini gerçekleştirmeye başladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"1 Kasım gecesi size selam vererek ayrıldığım huzurunuzda, şimdi vaatlerinin yüzde 75’ini, reformlarının yüzde 50’sini ilk üç aydaki gerçekleştirmiş bir başbakan olarak huzurunuzdayım, gurur duyuyorum çünkü verdiğimiz sözün hepsini yerine getirdik, yapacağımız vaatlerin hepsini inşallah tamamlayacağız.

Biz bu aşkla yola çıkmışken, biz bu kararlılıkla bütün bir millet için tarihi bir yürüyüşe çıkmışken, bu fitne odakları 7 Haziran sonrasında 'Türkiye’de hükümet bunalımı var' düşüncesiyle 20 Temmuz'da bir terör sarkacının içine Türkiye’yi sokmaya kalkıştılar. 23 Temmuz'dan itibaren de bütün ülke sathında birliğimiz, beraberliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz için huzur ve demokrasi operasyonlarını başlattık. 1 Kasım seçimlerinden sonra kararlılıkla Türkiye’nin her yerinde, Türkiye’de huzur ve demokrasiyi inşa edebilmek için bu politikaları devam ettirdik."

Mardin’e 2 hafta önce hem teşekkür etmek hem de birlik, huzur ve demokrasi sürecinde atacakları adımları ilan etmek için ziyarette bulunduğunu anımsatan Davutoğlu, "Türkiye’nin doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir olduğunu, Türkiye’nin merkez şehrinden ilan etmek için bugün buradayız. Kim ne derse desin, hangi zalim odaklar ne plan yaparlarsa yapsınlar işte bu topraklardaki payitahtımızdan, Selahaddin’in, Alparslan’ın torunlarından tek bir sesle sesleniyoruz, Türkiye birdir, bir olacaktır, diridir, diri olacaktır ve her zaman başı dik olacaktır" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Konya'nın, Türkiye’nin birliğinin beraberliğinin adresi olduğunu vurgulayarak, "Bütün bir ülkeyi adım adım dolaşarak, bütün dağlarımızı, bütün şehirlerimizi adım adım dolaşarak birliğimize, beraberliğimize kast edenlere karşı omuz omuza olmaya devam edeceğiz. Buradan bu kutsal mücadelede, bu ulvi davada şehit düşen şehitlerimize bir kez daha Rabbimizden rahmet niyaz ediyorum, yakınlarına taziyelerimizi arz ediyorum" dedi.

Vatandaşların, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" şeklinde tezahüratları üzerine Davutoğlu, "Aziz Konyalılar, bu 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' nidalarını Mardin’de de kardeşlerimiz seslendirdi. Türk'üyle, Kürt'üyle Arap'ıyla, Sünni'siyle, Alevi'siyle bütün kardeşlerimiz bu sesle sesleniyor. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin, Allah devletimize, milletimize zeval vermesin, Allah bu ülkenin yükselen gücünü kıskananlara, bunu engellemeye çalışanlara karşı bizlere güç ve kudret versin" diye konuştu.

Konya’ya ziyaretinin bir sebebinin de vatandaşları hizmetlerle buluşturmak olduğunu belirten Davutoğlu, baraj, sulama, taşkın koruma, ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji hizmetlerinden oluşan ve 1 milyar 171 milyon liralık 42 tesisin 19’unun açılışını yapacaklarını, 23’ünün de temelini atacaklarını dile getirdi.

Davutoğlu, her şeye birer emanet gözüyle bakmanın icap ettiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

"Makamlarımızın, mevkilerimizin, malımızın, evlatlarımızın ve hatta kendi canlarımızın dahi sahibi biz değiliz. Onun sahibi bütün mülkün sahibi olandır. Üzerinde yaşadığımız bu dünya, ayağımızın altındaki şu toprak, nefes alıp verdiğimiz şu hava, hayat kaynağımız olan şu su hepsi bize birer emanettir. Biliyorsunuz su azizdir, çünkü su hayattır. Büyükler ne güzel söylemişler ‘su gibi aziz ol’, ben ekliyorum, ‘Konya gibi de aziz ol’. Su gibi aziz olmak için suyun kıymetini bilmek lazım." 

- "Yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak" 

Önceki hükümetler tarafından Konya Ovası Projesi'nin (KOP) unutulduğunu belirten Davutoğlu, alan olarak Türkiye'nin en büyük illerinden biri olan Konya'nın su kaynaklarının kısıtlı olduğunu, KonyaOvası'nı suyla buluşturmak üzere Osmanlı'nın rüyasını gerçekleştirdiklerini anlattı. 

KOP ile başta Konya olmak üzere Aksaray, Karaman ve Niğde kentlerini kapsayan bölgenin kalkındığını, Türkiye'de sulanabilir arazilerin yüzde 13'ünün KOP kapsamında olduğu bilgisini paylaşan Davutoğlu, proje tamamlandığında 1,1 milyon hektar arazinin suyla buluşacağını, KonyaOvası'nın KOP ile suya olan hasretini dindireceğine işaret etti. 

Davutoğlu, Konya'nın "Mavi Rüyası" olarak bilinen projenin 17 bin metre uzunluğunda, 4.6 metre çapında bir tünel olduğunu aktardı.

Başbakan Davutoğlu, "Bu projeyle, Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz'e boşa akan sularının yıllık 414 milyon metreküpü Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajları ve Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılacak. Bu tesislerden Mavi Tünel ile Bağbaşı barajlarının inşaatlarını tamamladık, Karaman-Ermenek barajını da 2009'da hizmete aldık. Bozkır barajı tamamlanma safhasında olup, Avşar barajının inşası ise hızla devam ediyor. KOP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 2 milyar 570 milyon dolar katkı sağlayacak. KOP kapsamında dört kentte yaşayan vatandaşlarımızdan 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacak" dedi.

Davutoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın öncülüğünde Konya'da 4,5 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini, 678 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını, 260 bin dekar arazinin sulama kanallarının yenilendiğini, çiftçilere yılda 830 milyon lira zirai gelir artışı sağladıklarını bildirdi. Davutoğlu, inşaatına devam ettikleri sulama tesisleriyle de 342 bin dekar araziyi daha suya kavuşturacaklarını açıkladı. 

Davutoğlu, bu tesislerden bazılarını da şöyle sıraladı: 

"Seydişehir Suğla Cazibe Sulaması İkmali, Seydişehir Cazibe Sulaması, Meram İnlice Göleti ve Sulaması, Seydişehir Karaören Gölet ve Sulamaları, Sarayönü Ertuğrul Göleti ve Sulaması, Hadim Göynükışla Göleti ve Sulamaları, Seydişehir Ortakaraören Göleti ve Sulaması, Taşkent Borboğazı Göleti ve Sulaması, Hüyük İlmen Göleti ve Sulaması." 

İçme suyu temininde de çok önemli projeler geliştirdiklerini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti: 

"Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı ve içme suyu arıtma tesisi inşa ediyoruz. Temin edilecek yılda 100 milyon metreküp içme suyu ile Konya şehir merkezi ile Çumra ilçesi ve İçeriçumra beldesinin 2045 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak. Taşkınlara karşı yaptıklarımız da tarım değerlerimizi korunaklı kıldı. Son 13 yılda inşa ettiğimiz 61 adet taşkın koruma tesisi ile 70 mahalleyi, 5 tesisi 2 bin 630 dekar araziyi taşkın zararlarına karşı koruduk.15 taşkın koruma tesisinin yapımına da hızla devam ediyoruz. 

Son 13 yılda 77 milyon adet fidan diktik. 7 bal ormanı kurduk, korunan alanlara gözümüz gibi baktık. İlaveten 31 mesire ve 5 şehir ormanı kurduk. Son 13 yılda 44 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. 2016 yılında 6 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu daha kuracağız. BunlarKonya için yaptıklarımız. İnşallah Konya bundan sonra daha nice büyük tesislere mührünü vuracak."

Davutoğlu konuşmasının ardından, canlı bağlantılarla tesislerin açılışını yaptı.

Başbakan Davutoğlu'dan Cerattepe açıklaması

 

 

basbakan-davutoglu-konyada-konusuyor.jpg

 

tesrif.jpg

 

buyuksehir-belediyesi-spor-ve-kongre-merkezi’nde--(1).jpg

buyuksehir-belediyesi-spor-ve-kongre-merkezi’nde--(2).jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA