• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlunun İsrail şartı
12 Ocak 2010 Salı 20:25

Davutoğlu'nun İsrail şartı

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu,
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının Türkiye-İsrail ilişkilerinde dönüm noktası olduğunu belirterek, 'İsrail politikasının barışa yönelik olduğunun ertesi günü Türkiye-İsrail ilişkileri de olumlu yönde değişecektir' dedi.

Davutoğlu, Londra'ya yaptığı çalışma ziyareti kapsamında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband'le bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında, her iki bakan basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Davutoğlu, bir gazetecinin, 'Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinin kötüleşmesinin bir eksen kaymasının ve Türk dış politikasının İslamlaşmasının göstergesi olup olmadığını' sorması üzerine, 'İsrail ile ilişkilerin mevcut durumunun AB ile bir soğukluğun ya da problemin bir sonucu olmadığını ve kesinlikle Türk dış politikasının İslamlaşması gibi herhangi bir şeyin sonucu olmadığını' vurguladı.

Bu tür yorumlar yapanların, Türkiye'deki mevcut ve aynı hükümetin geçen yıllarda İsrail ile Suriye arasında barışa ulaşılması için çalıştığını unutmaması gerektiğini ifade eden Davutoğlu, o dönemde Türkiye ile İsrail ilişkilerinin mükemmel olduğunu kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, İsrail-Suriye ilişkilerinde barışa yaklaşılırken Gazze'ye yönelik saldırının bu barış çabalarını bozduğuna işaret ederek, 'Gazze saldırısı Türkiye İsrail ilişkilerinde dönüm noktası oldu' diye konuştu.

Türkiye'nin bölgede barış için çok çaba sarf ettiğini vurgulayan Davutoğlu, 'Bir saldırı bütün bu barış altyapısını yok etti' dedi.

Bakan Davutoğlu, Gazze'nin bugün yaşadığı sorunlara da dikkati çekerek, 'İsrail politikasının barışa yönelik olduğunun ertesi günü Türkiye-İsrail ilişkilerinin de olumlu yönde değişecektir' diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye-İsrail ilişkilerinde başka bir gündem olmadığını da sözlerine ekledi.

(AA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA