• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlunun adaylığı Arap basınında
23 Ağustos 2014 Cumartesi 10:53

Davutoğlu'nun adaylığı Arap basınında

Cumhurbaşkanı seçilen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu genel başkan adayı olarak açıklaması, Arap basınında geniş yer buldu.
Katar'da yayımlanan Eş-Şark Gazetesi, ilk sayfadan "Davutoğlu Başbakan" başlığıya verdiği haberde, Davutoğlu'nun Erdoğan'ın halefi olarak AK Parti Genel Başkanlığı ve başbakanlığa aday gösterildiği ifade edildi.
 
Er-Raye Gazetesi ise "Davutoğlu AK Parti Genel Başkanı" başlığını taşıyan haberde, gelecek çarşamba düzenlenecek AK Parti Kongresi üzerinde durdu ve Davutoğlu'nun adaylığına muhalefet olmayacağı vurgulandı.
 
Suudi Arabistan'da yayımlanan Eş-Şarku'l Evsat Gazetesi'nde, "Stratejik Derinlik" teorisinin sahibi olarak tanımlanan Davutoğlu'nun, 27 Ağustos'ta yapılacak kongrede partinin genel başkanı olacağı ve 62. Hükümeti kurmakla görevlendirileceği belirtildi.
 
Gazete ismini vermediği Türk yetkililere dayandırdığı haberde "yeni kurulacak hükümetteki bakanlarda büyük değişiklikler yaşanacağı ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın Davutoğlu'nun yerine geçebileceği" sözlerine yer verildi.
 
El-Hayat Gazetesi "Türkiye'nin yeni Başbakanı Davutoğlu kimdir" başlıklı haberinde Davutoğlu'nun ayrıntılı biyografisine yer verdi. Haberde Davutoğlu'nun, doğumundan aldığı eğitime, üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmasına ve son olarak siyasete girmesine kadar tüm hayatı ayrıntılı bir şekilde ele alındı.
 
Haberde 2008'de Gazze ile İsrail arasındaki diplomasi sürecinde Türkiye'yi temsil eden en önemli isim olarak gösterilen Davutoğlu'nun, Foreign Policy Dergisi'nde 2010'da dünyadaki en önemli düşünürler arasında gösterildiğine işaret edildi.
 
Gazetenin haberinde Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun aday gösterilmesinin ardında paralel yapıyla mücadeledeki kararlılığının yattığı yönündeki sözlerine yer verildi.
 
Suudi Arabistan'da yayımlanan El-Yevm Gazetesi, "Erdoğan Davutoğlu'nun başbakanlığa adaylığını açıkladı" başlıklı haberinde Erdoğan'ın, "Davutoğlu'nun yeni Türkiye modelini ve AK Parti'nin 2023 hedeflerini gerçekleştireceğini umuyorum" sözlerini aktardı.
 
Bahreyn'deki El-Eyyam Gazetesi ise başbakan olması durumunda Davutoğlu'nu bekleyen sorunlar üzerinde durdu. Haberde, "Dışişleri Bakanı olarak Davutoğlu, sıfır sorun politikasıyla Türkiye'nin Ortadoğu'daki bölgesel rolünü pekiştirmeye çalıştı. Başta Mısır ve Suriye olmak üzere Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelere desteğini esirgemedi. Ancak Davutoğlu'nu gelecek dönemde, Türkiye'yi Suriye ve Irak'ta yaşanan sorunlara müdahil olmaktan alıkoymak ve Gazze'de yaşananlar nedeniyle İsrail-Türkiye ilişkilerinde yaşanan pürüz gibi sorunlar bekliyor" ifadeleri kullanıldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA