• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan Suriyeye sert eleştiri
10 Ocak 2012 Salı 18:22

Davutoğlu'ndan Suriye'ye sert eleştiri

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye yönetiminin görevi başkalarını itham etmek değil; kendi halkını dinlemek, görevlerini yerine getirmektir" dedi.

Suriye yönetimine seslenen Davutoğlu, "Halkı baskı altında tutan bir anlayışın sürdürülmesinin mümkün olmadığını anlaması lazım" diye konuştu.  Verilen vaatlerin de yerine getirilmediğinin altını çizen Davutoğlu "Bunların yerine gelmemesi halkın güvenini sarsıyor" dedi.

ESAD NE SÖYLEMİŞTİ?

Esad, Davutoğlu'nun sert tepkilerine neden olan açıklamalarını sabah saatlerinde yapmıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Şam'a sırt çeviren Arap ülkelerini sert dille eleştirdi, ancak Suriye'nin egemenliğine saygı gösteren tüm çözüm önerilerine kapılarının açık olduğunu söyledi.

Yaklaşık dört ay sonra ilk kez halka seslenen Esad, Şam Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, "Suriye'yi istikrarsızlaştırmayı amaçlayan" dış güçleri suçladı.

"Bu amaçla hareket eden bölgesel ve uluslararası tarafların artık gerçekleri çarpıtamayacağını" söyleyen Esad, medyanın da yardımıyla Suriye’ye karşı küresel çapta bir korku kampanyası başlatıldığını ifade etti.

Esad, Suriye'ye demokrasi ve reform dersi vermekle itham ettiği Arap Birliği ülkelerini de eleştirdi. "Suriye'de ilk parlamento 1917'de açıldı. Bize tavsiyede bulunan ülkeler o zamanlar neredeydi" diyen Esad, "Bunların durumu, ağzında sigara olan bir doktorun, hastasına sigarayı bırakması için tavsiyede bulunmasına benziyor" ifadesini kullandı.

Kahire merkezli Birliğin, Arapların çıkarlarını koruma konusunda başarısız olduğunu söyleyen Esad, buna karşın Suriye'nin egemenliğine saygı gösteren tüm çözümlere kapılarının açık olduğunu söyledi.

Suriye'nin üyeliğini askıya alan Arap Birliği geçtiğimiz ay, Esad'ın 19 Aralık'ta kabul ettiği barış planını yerine getirip getirmediğini denetlemek için bu ülkeye bir gözlemci heyeti gönderdi. Heyet, Suriye'deki incelemelerini sürdürüyor.

"KENDİ İNSANIMIZLA SAVAŞMIYORUZ"

Güvenlik güçlerine, sivillere ateş etmeleri için talimat verdiği yönündeki haberleri yalanlayan Esad, "Bizler insanlarımıza karşı savaşmıyoruz. Bu insanların arkasında saklananlarla savaşıyoruz" dedi.

Hükümetin tüm siyasi güçleri kapsayacak şekilde genişletilmesi fikrine sıcak baktığını belirten Esad, yeni bir anayasa için Mart ayında referandum yapılmasının planlandığını söyledi.

"DEMİR YUMRUK VURACAĞIZ"

İstifa etmeyi düşünmediğini söyleyen Esad, Suriye halkının kendisine desteğinin sürdüğünü ve "yakın zamanda zafer ilan edeceklerini" belirtti.

Suriye lideri, teröristlere karşı "demir yumruk" vurulmasını gerektiğini ifade ederek, "Terörle mücadele, herkesin savaşıdır. Ulusal bir savaştır, sadece hükümetin savaşı değildir" diye konuştu.

SURİYELİ MUHALİFLER ESAD'A İSTANBUL'DAN YANIT VERDİ

Suriyeli muhalifler, bugün halka seslenen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a İstanbul'dan cevap verdi. Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Esad'ın açıklamalarını eleştirdi.

İstanbul'da Suriyeli muhaliflerce kurulan Konsey'in bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Galyun, "Esad'ın açıklamaları Arap Birliği'nin barış planının yolunu kesmiştir. Reform vaatleri hayalidir, boştur. Halkın isteği Esad'ın gitmesidir" dedi.

Esad'ın yeni anayasa, referandum gibi çağrılarına olumlu yanıt vermeyen SUK Başkanı, Suriye devrimini sürdürmekte kararlı olduklarının sinyalini verdi. "Devrim, barışçıl bir şekilde devam edecektir. Suriye halkı ve Özgür Suriye Ordusu birlikte hareket ederek bu rejimi devirecektir" diye konuşan Galyun, sivilllerin uluslararası kamuoyu tarafından korunması için yaptığı çağrıyı yineledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Altunyaldız: "Şehitlerimizin ruhu şad olsun"
  • Usta: "Çanakkale şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz"
  • Davutoğlu: "Rabbim onlardan razı olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA