• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan Putine zor soru
08 Aralık 2015 Salı 12:54

Davutoğlu'ndan Putin'e zor soru

Başbakan Davutoğlu AK Parti Grup Toplantısı'nda AB'ye vizesiz seyahatin 2016'da başlayacağını hatırlattı. Rus lider Putin'i empati yapmaya davet eden Davutoğlu "Ukrayna'yı bombalasaydık ne olurdu" sorusunu yöneltti. Davutoğlu, Musul'a asker sevkiyatının ise rutin olduğunu söyledi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Rusya'nın anlaması gereken husus şudur: Burası Türkiye-Suriye sınırıdır. Sınır ötesindekiler de bizim kardeşlerimizdir ve onların hukukunu korumak da bizim görevimizdir, sınırımızı korumak da bizim görevimizdir. Bizim aldığımız her tedbir ülkemizi korumak içindir, Suriye'deki sivillere yardımcı olmak içindir" ifadelerini kullandı. Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Bugün açıklanan verilere göre Ekim ayı sanayi verileri bir önceki yılın verilerine göre önemli bir artış gerçekleşti. 1 Kasım seçimleri ile bu ivmenin devam edeceğini sanayi üretiminin dördüncü çeyreğine etki olumlu etki edeceğini görüyoruz.

11 yıl sonra Brüksel'de gerçeklesen AB Zirvesi çok önemli bir adımdı. 2004 yılından itibaren böyle bir zirve gerçekleşmemişti. Bu konuda AB'li dostlarımızla ortak bir noktaya gelmiş olmamız çok önemli. 2016 yılında Türkiye vatandaşları vizesiz olarak Avrupa'ya seyahat edebilecek.

AB Zirvesi'nde Suriye açısından önemli kazanımlar elde edildi. AB Türkiye'de acil ve sürekli yardım sağlayacak. Türkiye külfet paylaşımı noktasından diğer ülkelerle hareket edecek. 3 milyarlık ek bir kaynak sağlanacak. Türkiye'nin buna ihtiyacı olduğu eleştirileri insafsızca yapılmaktadır. Bugünlerin tarihi yazıldığında Türkiye dünyanın en büyük mülteci akınına kapısını açmış olarak geçecektir.

"1 Kasım bütün gönül coğrafyasının zaferidir"

Değerli kardeşlerim 1 Aralık Kıbrıs ardından 3 Aralık'ta Azerbaycan'a ziyarette bulundum bu Türkiye Cumhuriyeti'nin bir geleneğidir. Size kucak dolusu muhabbet ve selam getirdim. Oradaki kardeşlerimiz de 1 Kasım gecesi Türkiye için dua ettiklerini söylediler. 1 Kasım bütün gönül coğrafyasının zaferidir. Mademki siz o gece bizler için dua ettiniz biz de gönlümüzdeki yerinizi hiçbir zaman eksiltmeyeceğiz.

Bürüksel'de söylediğim gibi biz bir Avrupa halkıyız ve biz olmadan Avrupa'nın tarihi de geleceği de yazılamaz. Ardından Bakü'de söylediğim gibi biz bir Asya ülkesiyiz biz olmadan Asya'nın tarihi yazılamaz.

Perşembe günü eylem planını açıklanacak

Hükümet olarak bizi yoğun bir takvim bekliyor, hazırlıklarımızı yaptık bakanlar kurulunda bir kez daha gözden geçirdik seçim vaatlerimizi tek tek hayata geçireceğiz. Kimse vatandaşın emanetini omuzunda taşıdığını unutmasın. Perşembe günü bu eylem planını paylaşacağız.

Muhalefete çağrı: Reformlara katkı verin

Bahçeli başarısızlığın hesabını verip parti içi demokrasiyi işletmek yerine nezaketsiz bir biçimde Cumhurbaşkanımızı hedef almaktadır.

Sayın Kılıçdaroğlu, eğer siz iktidar olsaydınız, biz geçici bütçede ısrar etseydik, siz ne yapardınız? Bize haksızlık edilmedikçe siyasi olgunluktan ayrılmayacağız. AK Parti'nin 14 yıllık iktidar dönemi vizyonu ve projesi olan siyasetin başarısına örnektir. Ben buradan muhalefet partilerine yasama faaliyetleri öncesi sesleniyorum. Reformlara katkı verin, ülkenin geleceğini birlikte inşa edelim.

İlgili bütün kesimlerle istişare içinde olacağız. Her aşamayı kamuoyumuzla paylaşacağız. Hiçbir önyargı içinde değiliz, her türlü fikre, katkıya, talebe açığız. Yeter ki siyaseti yalana, yıpratma kampanyalarına alet etmeyelim.

"Ukrayna'yı bombalasaydık ne olurdu?"

Biz Suriye topraklarına herhangi bir müdahalede bulunmadık milliyeti bilinmeyen uçağa kendi sınırlarımız içinde müdahale ettik savunma yaptık. Yaşananlara ilişkin belgeleri ortaya koyduk. Rus yönetimi bu net tabloya rağmen beklediğimiz olgun davranışları yapmadı. Biz sağduyu ile hareket ettik. Olay Türkiye Rusya sınırında yaşanmadı olay Türkiye Suriye sınırında yaşandı. Türkiye yoğun bir mülteci akını ile karşı karşıya kalmıştır. Türkiye 5 yıldır sınırda sorunlar yaşıyor. Putin'i de buradan empatiye davet ediyorum. Rusya'nın doğrudan sınırı olmayan bir yerde, Türkmenlere, Araplara, Kürtlere yönelik yapılan bombardımanda yaşandı bu olay. Biz Ukrayna'nın çağrısına uyup doğu Ukrayna'da Rusya'yla akrabalık bağları olan kişileri Rusya hava sahasını da ihlal edip bombalasaydık, ne yaparlardı?

Rusya'nın anlaması gereken husus şudur: Burası Türkiye-Suriye sınırıdır. Sınır ötesindekiler de bizim kardeşlerimizdir ve onların hukukunu korumak da bizim görevimizdir, sınırımızı korumak da bizim görevimizdir. Bizim aldığımız her tedbir ülkemizi korumak içindir, Suriye'deki sivillere yardımcı olmak içindir.

"Söz konusu asker artırımı rutindir"

Malumunuz üzere Musul Beşika'da yerel unsurların, DEAŞ'a karşı direnen unsurların eğitildiği kamptaki asker sayımızı artırdık. Bu kamp yeni olmadığı gibi, eğitim amaçlı askeri varlığımız da yeni başlamış değildir. 1 yıla yakın bir zamandır eğitim verilmektedir. 2 bin kişiye eğitim verilmiştir. Sincar'ın kurtarılması operasyonunda en önemli desteklerden biri bizim askerlerimiz eğittiği Peşmergelerden, Türkmenlerden, Araplardan gelmiştir. Musul Valisi'nin talebi doğrultusunda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Söz konusu asker artırımı rutindir. Sınır boyu olduğu için muhtemel DEAŞ saldırısına karşı korunması amacıyla bu takviye yapılmıştır.

En kısa zamanda Bağdat'a ziyarette bulunmayı düşünüyorum, dost ve kardeş ülke Irak'a sesleniyorum sizin teröre karşı mücadelenizde yanınızda olacağız. Türkiye bulunduğu her yere sadece barış ve huzur getirmek için vardır. Terörle mücadelede karlı ve tutarlı bir duruşun önemini biliyoruz.

"Bu alçak teröristler bu camiyi ateşe verdiler"

Diyarbakır yüce bir şehirdir. Niye Fatih Paşa Camii derler bilir misiniz? Yavuz Sultan Selim, Bıyıklı Mehmet Paşa'yı Diyarbakır'a gönderir, İdris-i Bitlisi ile buraları fethederler. Bilinsin ki kıyamete kadar da bu ülkenin parçası olmaya devam edecekler. Bunun üzerine bölge insanı Fatih Paşa derler. İdris-i Bitlisi'nin hem dava arkadaşıdır, hem kardeşidir, hem Türk-Kürt birlikteliğini sonsuza kadar sürecek birliği omuzlarında taşıyan kişidir. İlk Osmanlı camiidir. Bu alçak teröristler bu camiyi ateşe verdiler. O ateş Türk-Kürt kardeşliğini kuran iki yüce insanın manevi şahsiyetine de atıldı. Türkler ve Kürler kardeş olmaya kıyamete kadar devam edecektir. -AA -Yenişafak

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA