• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan önemli açıklamalar...
31 Ekim 2013 Perşembe 09:18

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar...

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin küresel etkinliğini artırarak sürdürdüğünü belirterek, "Türkiyesiz hiçbir bölgesel inisiyatif neredeyse kalmadı" dedi.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Visegrad Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temasları hakkında bilgi verdi.

Davutoğlu, Orta Avrupa'da iki önemli dost ülke olan Slovakya ve Macaristan'ı ziyaret ettiğini belirterek, Slovakya'daki görüşmelerinde ikili ilişkileri gözden geçirdiklerini, Budapeşte'de ise bir ilki başlatarak, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan'dan oluşan Visegrad Grubu ile 4+1 formatında bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye'nin üye olmadığı halde Visegrad toplantısına davet edildiği anımsatılarak, ülkenin dış politikada yalnızlaştığı iddialarına ilişkin görüşü sorulan Davutoğlu, "Bunlar, her zaman söylüyorum, artık komedi ölçüsüne varan tezler. Bizim bir aylık dış politika programımıza baksınlar ve kimin yalnızlaştığını görsünler" yanıtını verdi.

Programda Irak ve İran ile karşılıklı ziyaretlerin, Rusya ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının, ABD ve Myanmar ziyaretlerinin yer aldığına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Kuzey Avrupa turuna çıkacağına değinen Davutoğlu, bir taraftan Avrupa'yı harmanlayan süreçlerin yürüdüğünü, diğer taraftan bütün komşu ülkelerle temaslarda bulunulduğunu belirtti.

Bir Körfez turundan yeni döndüğüne ve bekleyen onlarca toplantı ve ziyaret bulunduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bütün bölgesel inisiyatiflerin Türkiye ile özel mekanizmalarla bir araya gelmek istediğini vurgulayarak, "Türkiye kim ne derse desin küresel etkinliğini artırarak sürdürüyor. Bölgesel bütün inisiyatiflerde yer alıyor" dedi.

Davutoğlu, şöyle konuştu:
"Türkiye, dostluğu aranan ve ilişki kurulduğunda herkesin güç kazandığı yükselen bir aktör. O bakımdan, kim ne derse desin, kim hangi propagandayı yapıyor olursa olsun, yalnızlaşma gibi bir şeyi dışarıda bırakın, Türkiyesiz hiçbir bölgesel inisiyatif neredeyse kalmadı. Karayipler'den Pasifik Devletleri Örgütü'ne, Nordik grubundan Visegrad Dörtlüsü'ne ve Körfez'e kadar her bir bölgeyle ilişkilerimiz gittikçe gelişiyor."

Davutoğlu Hague ile telefonla görüştü

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İngiliz Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonla görüştü.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Macaristan'da temaslarda bulunan Davutoğlu, Budapeşte'den ayrılmadan önce Hague ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İki bakanın, Suriye krizini ve Cenevre-2 Konferansı öncesinde gelinen aşamayı ele aldıkları belirtildi.

Davutoğlu, Lajcak' vize muafiyeti uygulanmasını talep etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi temasları kapsamında Slovakya Başbakanı Robert Fico ile de bir araya geldi

Resmi ziyaret için Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Slovak mevkidaşı Miroslav Lajcak ile ikili görüşme yaptı.

Slovakya Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve AB İlişkileri Bakanı Miroslav Lajcak, Türkiye’nin Slovak vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamasına teşekkür ederek, “Vize muafiyeti uygulayarak bizi büyük bir hediye verdiniz. Teşekkür ediyorum'' dedi.

Slovak mevkidaşının teşekkürünü memnuniyetle karşılayan Davutoğlu, Slovakya’nın da Türk vatandaşlarına vize muafyeti tanımasını ve AB üyesi ülkelerin de aynı uygulamayı başlatması için birlik içinde çaba sarf etmesinden büyük memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Slovak vatandaşlarının Türkiye’ye gelmelerinden mutluluk duyduklarını ifade eden Davutoğlu, “Bütün Slovak dostlarımız için Türkiye ikinci evleridir. Hepsini Türkiye’ye bekliyoruz” dedi.

Davutoğlu-Başbakan Fico ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bratislava'daki temasları kapsamında Başbakan Robert Fico ile bir araya geldi. Her iki tarafın heyet üyelerinin de hazır bulunduğu görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.
Görüşmede Türkiye-Slovakya ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Bakan Davutoğlu'nun Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanması ve AB üyesi ülkelerin de aynı uygulamayı başlatması için Slovakya’nın desteğini beklediği yönündeki talebini Başbakan Fico ile yaptığı görüşmede de dile getirdiği belirtildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA