• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan müşavirlere kritik çağrı
05 Ocak 2015 Pazartesi 12:38

Davutoğlu'ndan müşavirlere kritik çağrı

Ticaret Müşavirlerine seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, planların yapılıp kriz sonrasına hazır olunması gerektiğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu Ekonomi Bakanlığı Ticaret Müşavirleri Toplantısında konuştu.  Türkiye'yi yurtdışında temsil eden müşavirlere memuur zihniyetinden kurtulmaları gerektiğini ysöyleyen Davutoğlu, ofiste zaman geçirmeyip sahaya inerek araştırmalar yapmaları ve edindikleri bilgiler doğrultusunda hem Ankara'yı hem Türk girişmcileri yönlendirmeleri yönünde çağrıda bulundu. Ekonomi konusunda önümüzdeki yılın milli seferberlik yılı olarak ilan edilmesi gerektiğini de söyleyen Davutoğlu, ancak böyle 2023 hedeflerine ulaşılabileceğini aktardı.

ANKARA'YI YÖNLENDİRİN

G20'nin başkanlığını üstlenmiş bir ülkenin ticaret müşavirleri olarak bunun kullanılması gerektiğini dile getiren Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; '' Sizler küresel ekonomik değişimleri yakından takip ederek Ankara'ya bildirmelisiniz. Ayrıca özel sektör ile de işbirliği içerisinde olmalısınız. Çünkü sizler hem yurtta hem de yurtdışında Türk iş dünyasını temsil ediyorsunuz. O yüzden bulunduğunuz ülkelerden Türk girişimcilerin daha fazla pay almasını sağlamalısınız.'' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle;

Bulunduğunuz ülkelerde oturmamalısınız. Müşavirler memur zihniyetinden kurtulması gerekiyor. Ofisinde 5 saatini geçiren ticaret müşaviri işini tam yapmıuyor demektir. Alanda olacaksınız, temasda olacaksınız. Sizden beklentimiz belli saatler içerisinde masa başında rapor yazmak değil. Sizler Ankara'yı bulunduğunuz yerden yönlendirecek kişilersiniz. Bunun için bulunduğunuz yeri iyi tanımalısınız. Bize mazeretle gelmeyeceksiniz. 24 saat yetmiyorsa 25. saati oluşturacaksınız. 7 gün yetmiyor ise 8. günü bulacaksınız.

Avrupa Birliği'nde Ticaret Müşavirliği yapan arkadaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Avrupa'daki kriz sonrasına kendimizi hazırlamalıyız. Avrupa Birliği'nin bulunduğu krizden çıktıktan sonra AB'deki ticaret için planlar yapmalıyız.

Biz Avrupa Birliği içerisinde rekabette olan bir ülkeyiz. Böyle bir durumda o ülkelerle ilişkilerin nasıl şekilleneceğini şimdiden planlayıp bizimle paylaşmanız gerekiyor. Avrupa pazarında artık ciddi etki gösteren alanlarımız var.

Komşu ülkelerle ise yeni mekanizmalar geliştirdik. Bu mekanizma ile ilşkiler geliştirilirken bütüncül bir gelişim olmalı. Bütün komşu ülkelerimiz ile acaba ekonomimiz nasıl entegre olur bunu planlamalıyız.

Dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisine girmemiz için ilişkilerimizi derinleştirmemiz lazım. Ekonomik sınırlarımızı genişletmemiz lazım.

Afrika'nın önemi gittikçe artacak. 21 Yüzyılın ikinci yarısı Afrika'nın yılı olacak. O yüzden oralardaki ilişkilerimizi kuvvetlendirmemiz gerekir. Dünyanın belli yerinde olmak bir anlam ifade etmiyor artık dünyanın her yerinde olmamız lazım. Kentsel dönüşüm Afrika'da önümüzdeki günlerde daha fazla gündeme gelecek. Yeraltı kaynakları bir diğer önemli alan.

Yapmanız gereken şey, her ülkede yatırım alanları nelerdir? bunu ortaya koymak.

Latin Amerika'daki arkadaşlarımıza şunu söylemek isterim; Sakın ola mesafelerin uzak olduğunu göz önüne alarak umudunuzu şevkinizi yitirmeyin.Ticaretlerinizi ertelemeyin. bakın THY'nin en fazla uçtuğu alanlar için de Amerika kıtası var. Açılabildiğimiz kadar açılacağız ve yeni başarılar elde edeceğiz.

Asya-Pasifik en fazla ticaret açığı verdiğimiz bölge. O yüzden sizlerden bu ülkelerde alana inerek en geniş çaplı ekonomik gelişmeler nasıl yapılacağına dair hem devletimizi hem de özel sektörü motive edecek tespitler bekliyoruz.

Dünyanın en büyük piyasası Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik ilişkiler hala istenilen düzeyde değil. O yüzden oraya yönelik yeni bir mekanizma geliştirmeliyiz.

Öte taraftan Çin. Dünya nüfusunun 4/1'ne sahip Çin'in her yerinde olmamız gerekiyor.

THY'ye mümkün olan en fazla hatta uçmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyoruz. Yeni bir örgütlenme şeması gerçekleştirmemiz lazım. Ekonomi konusunda önümüzdeki yılı milli seferberlik yılı olarak ilan etmemiz gerekiyor.

Biz tüm bunları gerçekleştirirsek 2023 hedeflerine çok rahat ulaşırız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA