• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan ilk mesajlar
02 Mayıs 2009 Cumartesi 16:45

Davutoğlu'ndan ilk mesajlar

Dışişleri Bakanlığını Ali Babacan'dan devralan Ahmet Davudoğlu, törende görüşlerini açıkladı.

Yeni Kabinenin açıklanmasının ardından bugün bakanlıklarda devir teslim törenleri yapılıyor. Dışişleri Bakanlığını Ali Babacan'dan devralan Ahmet Davudoğlu, törende Türk dış politikasıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Türk dış politikasının değişim geçirdiğini söyleyenDavudoğlu, Türkiye'nin dış politikasının artık kriz odaklı dış poltika olmadığını, bir vizyon poltikası olduğunu söyledi.
 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Ali Babacan, dışişleri bakanlığı görevini Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'na bakanlıkta düzenlenen törenle devretti. Ahmet Davutoğlu, törende yaptığı konuşmada önümüzdeki dönemin dış politikasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

Dışişleri Bakanlığı görevini iki yıl önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den devralan Ali Babacan, "bir dönem üstlenmiş olmaktan ömrüm boyunca şeref duyacağım" dediği bu görevi Ahmet Davutoğlu'na bıraktı. Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Ali Babacan, Türkiye'nin milli menfaatlerini dünyanın her yerinde korumak ve yükseltmekle görevli olan kurumda devletini ve milletini seven itibarlı insanların çalıştığını hatırlattı.

Babacan, Türk dış politikasını "çok boyutlu, sağduyulu, ön alıcı, gerçekçi ve sonuç alıcı" olarak niteledi. Görev süresi boyunca dünyada barışın sağlanması için etkin faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen Babacan, her ülkenin küreselleşmenin nimetlerinden faydalanması, dinler ve kültürler arasında husumet tohumlarının ekilmesini önlemek için çalıştıklarını belirtti. Babacan, komşularla ilişkilerde kökleşmiş bazı sorunların aşılması için gayret sar ettiklerine dikkat çekerken, "Küresel barış ve istikrara yaptığımız katkılar, ülkemizden beklentileri artırdı" dedi. Ali Babacan, çağdaş sorumluluk anlayışının gereği olarak Türk dış politikasının artık küresel ölçekte düşündüğünü vurguladı.

Ali Babacan, daha sonra "büyük bir iç huzuru ve gönül rahatlığıyla görevimi kendisine devrediyorum" diyerek sözü yeni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na bıraktı. "Makamlar değişir; duygularımız ve hislerimiz hep aynı kalacak" diyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, devraldığı görevin büyük bir şeref ve "borç edası" için bir fırsat olduğunu belirtti. Babacan'ın yönetimini "son derece etkin ve basiretli" sözleriyle öven Davutoğlu, "Bu emaneti devralırken büyük bir sorumluluğu ve güçlü bir mirası devraldık" dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI HAKKINDA İPUÇLARI VERDİ

Kabineye meclis dışından atanan tek bakan olan Ahmet Davutoğlu, son dönemlerde başlatılan etkin dış politika anlayışına daha da etkinleştirmeyi hedefledikleri mesajını verdi. Davutoğlu, uluslararası stratejik sisteminin değiştiği bir ortamda Türk Dış Politikası'nın da buna ayak uydurmaya çalıştığını belirterek, 'kriz odaklı' anlayıştan 'vizyon odaklı' yaklaşıma geçildiğini dile getirdi. Davutoğlu,"Artık Ortadoğu'da, Kafkasya'da, Avrupa Birliği ile ilişkilerde bir Türk vizyonu vardır" dedi. Yeni dışişleri bakanı, vizyon odaklı yaklaşım kapsamında Türkiye'nin artık krizleri olmadan fark edebilen, etkin bir şekilde müdahale edebilen bir ülke haline geldiğini söyledi.

GEÇMİŞTE TÜRKLERLE İRTİBATI OLAN TOPRAKLARA KARŞI BORCUMUZ VAR

Dış politikadaki Türk vizyonunu üç ayak üzerime oturduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, özgürlük - güvenlik dengesinin sağlandığı müreffeh Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkelerden biri olarak sonraki nesle devretmeyi hedeflediklerini kaydetti. Davutoğlu, Avrupa Birliği ve NATO politikalarının bu vizyonun etken ayakları olduğunu söyledi.

Bölge ve çevre havzalarla ilgili vizyonu, "sıfır problem"den "maksimum çıkar"a dönüştürmek olduğunu kaydeden Davutoğlu, Türkiye'nin tüm bölgede düzen kurucu bir ülke olacağını ifade etti. Prof. Davutoğlu, Türkiye'nin yakın coğrafyaya olan ilgisinin sınırlarını"Geçmişte Türklerle irtibatı olmuş topraklara karşı borcumuz" var sözleriyle genişletti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin küresel vizyonuna ilişkin olarak ise, "Uluslararası sistemin geleceğini belirleyecek her konuda Türkiye'nin görüşü vardır ve olacaktır. Türkiye, her alanda görüşüne başvurulan bir ülke olmalıdır" dedi.

YURTTA SULH, CİHANDA SULH ANLAYIŞINI YORUMLADI

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" anlayışını Türk dış politikasına edilgen değil, etkin ve yapıcı bir barış arayışı olarak yansıtacaklarını vurgulayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Güçlü devlet geleneği en önemli dayanağımızdır. Bu geleneğin omurgalarından biri ise devletin sürekliliğini temin eden dışişleri camiamızdır" dedi. Bakanlığın 7 gün - 24 saat çalışacağı mesajını veren Davutoğlu, "Zorda kaldığımızda bu, 8 güne de çıkabilir" diye konuştu.
Dış politikanın sadece diplomasiden ibaret olmadığına dikkat çeken Ahmet Davutoğlu; ekonomi, enerji, kültür gibi bütün alanları kapsayan bir performansın başarıda ölçüt olacağını kaydetti. Davutoğlu, bu bakımdan bütün bakanlıklarla yakın ilişki içerisinde olacaklarını ifade etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden ve hükümetten gelen her tülü talimatı yerine getirerek parlak başarılara imza atmak istediklerini söyleyen yeni Dışişleri Bakanı Davutoğlu, devraldığı bu güçlü mirası daha da güçlü şekilde yeni bakanlara devredeceğine dair inancını dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA