• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan Güvenlik Konseyinde sert sözler
31 Ağustos 2012 Cuma 08:33

Davutoğlu'ndan Güvenlik Konseyi'nde sert sözler

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BMGK dönem başkanı Fransa'nın daveti üzerine Suriyeli mültecilerle ilgili uluslararası toplantıda konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''BM kurumlarının Suriye konusunda beklentilerimizin gerisinde hareket ettiğine şahit olmaktan üzüntü duyuyorum'' dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) dönem başkanlığını yürüten Fransa'nın daveti üzerine Suriyeli mültecilerle ilgili BMGK'da düzenlenen uluslararası toplantıya katılan Davutoğlu, Suriye konusunda acilen alınması gereken önlemlerle ilgili öneriler sundu.

Davutoğlu, komşu ülkelere sığınan göçmen sayısının çok hızlı bir şekilde arttığına işaret ederek, ''Vaziyeti ilk elden görmek ve bilgi edinmek için Güvenlik Konseyi tarafından komşu ülkelerdeki göçmen kamplarına bir ziyaret düzenlenmeli'' diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, yerleşim yerlerinin sivil halkın göç etmesine yol açacak şekilde ayrım gözetmeksizin bombalanmasına karşı BMGK tarafından ortak bir hareketin belirlenmesi ve duruş sağlanması gerektiğini söyledi.

Gerekli önlemler alınmalı

Odak noktasının Suriye sınırlarında yerlerinden edilmiş siviller sorununu çözmeye yönelik olması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, ''Bu adımların atılmasına rağmen Suriyeli sivil halkın güvenlik endişesiyle yerlerinden edilmesinin devam etmesi durumunda uluslararası toplum aracılığıyla gerekli önlemler alınmalı'' dedi.

Suriye ile ilgili daha fazla konuşulacak bir konunun olmadığını ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, Srebrenica, Halep ve Gazze'den örnekler vererek, durumun aciliyetine değindi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Bosna gezisindeki konuşmalarından da alıntı yapan Davutoğlu, Ban'ın, ''Srebrenica'dan ders almalıyız'' sözünü hatırlatarak, Suriye'de yaşanan insanlık dramına bir kez daha dikkati çekti.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle ilgili bilgi de veren Davutoğlu, Türkiye'nin kapısının mezhep veya ırk ayrımı gözetmeksizin bu ülkeden gelen herkese açık olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, sığınmacı sayısının 100 bin sınırına yaklaştığını, sınırın diğer tarafında ise Türkiye'ye giriş yapmak için bekleyen 10 bin civarinda sığınmacının olduğunu belirtti.

''BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve komşu ülkeler tarafından mülteci sorununun çözümü için ortak bir komisyon kurulmalı'' diyen Ahmet Davutoğlu, BMGK tarafından yetkilendirilecek bu komisyonun, aynı zamanda BM'nin Suriye özel temsilcisinin çalışmalarını da kolaylaştırabileceğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA