• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan Afrikaya yardım çağrısı
01 Ağustos 2011 Pazartesi 10:24

Davutoğlu'ndan Afrika'ya yardım çağrısı

Bir takım ziyaretler için Konya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk teravih namazını eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Kapı Camii'nde kıldı.
Konya'da Ramazan ayının ilk teravih namazını eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Kapı Camii'nde kılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Bu mübarek günlerde sivillere karşı yapılan operasyonları maruz görmek mümkün değil. Başta Hama olmak üzere bütün Suriye ve bütün Ortadoğu'da sivillerin hayatlarını kaybetmesine yol açan saldırılar derhal durdurulmalıdır" dedi.
Bir takım ziyaretler için Konya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının ilk teravih namazını eşi Sare Davutoğlu ile birlikte Kapı Camii'nde kıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, Mustafa Baloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun eşlik etti. Teravih namazından cemaatle selamlaşan Bakan Davutoğlu, cami çıkışında bir çay ocağında oturup vatandaşlarla sohbet etti.

"AFRİKA İÇİN SEFERBERLİK İLAN ETTİK"
Ramazan'ın Konya'ya, ülkeye ve İslam alemine hayırlı olmasını dileyen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "İnşallah bu Ramazan bütün İslam aleminde ve insanlıkta hayırlara vesile olur. Barış ve esenlik dolu bir Ramazan olur diye umut ediyoruz. Tabi İslam Dünyası da, değişik köşelerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bir taraftan Afrika'da milyonlarca insan açlık kriziyle karşı karşıya gününü idame ettiremiyorlar. Bir anlamda iftar olmayan, sahur olmayan bir oruç yaşıyorlar. Bütün insanlığın Afrika'ya bu açlık döneminde bir seferberlik halinde yardımcı olması lazım. Biz Türkiye olarak hem hükümet olarak hem sivil toplum kuruluşlarımızla büyük bir seferberlik ilan ettik. Geçtiğimiz hafta 2 milyon dolarlık bir yardımı hemen aktarmak üzere harekete geçirdik. İnşallah gerektikçe daha fazlasını yapmaya hazırız" dedi.

"TERÖR TEHDİDİNE KARŞI DAYANIŞMA ÖRNEĞİ SERGİLEYECEĞİZ"
Sabah saatlerinde ırkçı terör saldırısında hayatını kaybeden Gizem Doğan'ın cenazesine katılmak üzere Norveç'e gideceğini belirten Bakan Davutoğlu, "Orada insanlığı bekleyen insanlığın karşı karşıya kaldığı büyük bir tehdidi terör tehdidine karşı bir dayanışma örneği sergileyeceğiz. Biliyorsunuz bir kızımızı ırkçı terör saldırısında kaybettik. Gizem kızımızın cenazesine katılacağız. Orada da Cihanbeyli, Kululu, Konyalı hemşehrilerimiz vatandaşlarımız var. Onlarla birlikte Ramazan'ın ilk gününü geçireceğiz" diye konuştu.

"SURİYE VE LİBYA'DA ÇOK KRİTİK GÜNLER YAŞIYORUZ"
Bakan Davutoğlu, "Suriye'de, Libya'da çok kritik günler yaşıyoruz. Bugün bu konuda yoğun temaslarda bulunduk. İnşallah kardeş ülkelerde de barış ve esenlik hakim olur. Zulüm ve baskıya karşı bir bilinçlenme şuurlaşma olur. Biz bütün kardeş ülkelerde, bu kardeş ülkelerin halklarıyla dayanışma içindeyiz. Bugün Hama'da yaşanlara bir açıklamayla tepki verdik. Ama bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu mübarek günlerde sivillere karşı yapılan operasyonları ya da saldırıları mazur görmek mümkün değil. Biz bu konuda daha önce olduğu gibi şimdi de çok net bir tavır sergiliyoruz. Ve bundan sonra da sergilemeye devam edeceğiz. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Başta Hama olmak üzere bütün Suriye ve bütün Orta Doğu'da sivillerin hayatlarını kaybetmesine yol açan saldırılar derhal durdurulmalıdır. Biz bütün bu gelişmelerin yakından takipçisiyiz. Bundan sonra da bu süreçlerde halkın talepleri doğrultusunda gerekli adımların atılmasına büyük önem vereceğiz. Yine Balkanlarda Kafkasya'da Orta Asya'da birçok bölgede Müslümanlar gerçekten çok ciddi ihtiyaçlar içerisinde bir Ramazan idrak edecekler. Türkiye bütün gücüyle bütün bu bölgelerde tarihdaşlarını insanlık açısından bütün bu gelişmeleri insanlığın ortak dayanışmasını sergileyecek faaliyetlerin içinde olacak. Ülkemize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Cenabı Hak inşallah bu ramazanda bütün insanlığa barış ve esenliği hakim kılmasını nasip eder" şeklinde konuştu. Daha sonra Bakan Davutoğlu eşiyle birlikte yeniden restore edilen Lale Bahçe Polis Merkezi'ni ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nü ziyaret etti.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Konya İl Emniyet Müdürü Hüseyin Namal tarafından kapıda karşılanan Bakan Davutoğlu, polisleri selamladıktan sonra içeriye girdi. Bakan Davutoğlu'na Emniyet Müdürü Hüseyin Namal tarafından polis merkezinin çalışmaları hakkında ve bölgenin suç oranları ile suç dağılımları hakkında küçük bir brifing verdi. Polis merkezini
gezdikten sonra Selçuklu Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne geçen Bakan Davutoğlu, burada yoğun bakında yatan bazı hastaları ziyaret etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA