• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlundan "restleşme" açıklaması
17 Ekim 2011 Pazartesi 01:40

Davutoğlu'ndan "restleşme" açıklaması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama'ya "restine" ilişkin olarak "
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Obama'ya "restine" ilişkin olarak "Obama ile Erdoğan arasında çok yakın bir dostluğun ve açık bir istişare zeminini oluşturan iletişim kanalının mevcut olduğunu göstermek için bu tür bir yorum yaptım. Ama basına sızdığı şekliyle tam olarak bütünü yansıtmıyor tabi ki" dedi
Davutoğlu, resmi ziyaret için Ankara’da bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile bir araya geldi. Görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Bildt’i ağırlamaktan çok memnun olduğunu söyleyen Davutoğlu, Türkiye-İsveç ilişkilerinin çok köklü tarihi temellere dayalı ve çok sağlam olduğunu belirtti. Davutoğlu, bu nedenlerden ötürü bu ziyaretin Pazar günü gibi bir tatil günü yapılabildiğini kaydeden Davutoğlu, “Türkiye-İsveç dostluğu tatil tanımıyor" derken de akşam yemekte görüşmelere devam edeceklerini ifade etti. Basın toplantısında soruları da yanıtlayan Davutoğlu, Avrupa Konseyi’nin Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi ile ilgili sözleşmesinin Türkiye tarafından hala onaylanmaması ile ilgili muhalefetin eleştirilerinin hatırlatılması üzerine bunun kendilerinin çok önem verdiği bir konu olduğunu ifade etti. Bu sözleşmenin onay sürecinin süratli şekilde tamamlanacağını ifade eden Davutoğlu, bu sözleşmenin Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında, bizzat kendisi tarafından imzaya açıldığını hatırlattı. Bunun Türkiye’nin Avrupa Konseyi ve uluslararası topluma yaptığı bir katkı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Dolayısıyla bu konuda herhangi bir gecikmeyi kesinlikle kabul edemeyiz, böyle bir gecikme de söz konusu değil” dedi.
Sözleşmenin Mayıs ayında imzalandığını ve sonrasında TBMM’nin gerek seçimler gerekse tatil nedenleriyle bir daha toplanmadığını anımsatan Davutoğlu, sonrasında da yeni hükümet ve Meclis”in oluşturulma sürecinin işlediğini söyledi. Davutoğlu, “Biz bu arada teknik olarak iç hukuk bağlamında yapılması gereken adımları attık ve geçen hafta da Meclis açılır açılmaz benim imzamla hiçbir çekince olmaksızın Başbakanlığa sevk edildi. İnşallah en en kısa zamanda da Başbakanlık’tan çıkarak, Bakanlar Kurulu onayı ile Meclis'e sevk edilecek.
Bu konuda en süratli şekilde hareket edilecek. Hiçbir gecikme söz konusu değil. Yakından takip edeceğiz” diye konuştu.
Davutoğlu sözleşmenin onaylanmasının ardından da ulusal hukuk üzerinde geçerlilik kazanacağını dile getirdi.
‘RESTLEŞME’ HABERLERİ
AKP’nin Kızılcahamam kampında Davutoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki bir diyaloğu “restleşme” olarak aktardığına ilişkin çıkan haberlerin sorulması üzerine Bakan Davutoğlu, bu toplantıların basına kapalı olduğunu ve bu nedenle bir yorum yapmasının doğru olmayacağını söyledi.
Türkiye-ABD ilişkileri, Türkiye-Ortadoğu ilişkileri bağlamında dışişleri bakanı olarak parti mensuplarını bilgilendirdiğine dikkat çeken Davutoğlu, “Bu bilgilendirme yapılırken de her türlü konuyu ele aldık. Ama yorum yapmam doğru değil. Bunu teyit etmek ya da böyle bir şey olmadı demek doğru değil” şeklinde konuştu.
Bakan Davutoğlu ilkesel olarak ise vurgulanması gereken hususun farklı olduğunu ifade ederken, şunları kaydetti:
“Sayın Obama ile Sayın Erdoğan arasında çok yakın bir dostluğun ve açık bir istişare zeminini oluşturan iletişim kanalının mevcut olduğunu göstermek için bu tür bir yorum yaptım. Ama basına sızdığı şekliyle tam olarak bütünü yansıtmıyor tabi ki. Ama önemli olan iki liderin karşılıklı güven içinde her şeyi konuşabiliyor olmasına işaret etmiş olmaktır.” (anka)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA