• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğludan Konyalılara müjde
30 Ekim 2015 Cuma 17:44

Davutoğlu'dan Konyalılara müjde

Başbakan Davutoğlu Konya'daki mitinginde Konyalılara müjde verdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, şeker pancarı kilo fiyatını, 157,5 kuruştan 190 kuruşa çıkardıklarını belirterek, "Bana gelen teklif 180 idi. 10 kuruş da bizim Konya'ya ve bütün pancar üreticilerimize bir hediyedir" dedi.

Davutoğlu, partisinin düzenlediği Konya mitinginde yaptığı konuşmada, Konya'ya 13 yılda 26,7 milyar lira yatırım ve destek sağladıklarını, Konya'da ihracatın 130 milyon dolardan, 1,5 milyar dolara ulaştığını belirterek, taşeronlar, çiftçiler, asgari ücret alanlar, esnaflar ve emekliler için yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başbakan Davutoğlu, seçim beyannamesinde olmayan 10 maddelik, "Cumhuriyet Bayramı Müjde Paketi"ni açıklarken, bu güne özel bir müjdeyi de pancar üreticilerine vereceğini bildirdi. 

Davutoğlu, "Şeker pancarının fiyatını ilan ediyorum. Şeker pancarı kilo fiyatını 157,5 kuruştan 190 kuruşa çıkarıyoruz. Bana gelen teklif 180 idi. 10 kuruş da bizim Konya'ya ve bütün pancar üreticilerimize bir hediyedir" diye konuştu.

"Türkiye'nin ilk bilim merkezini Konya'da kurduk"

Büyükşehir yasasının yer yer istismar edildiğini ve kırsal kesime, köylere hizmet götürülmesinde sorun yaşandığını bildiğini belirten Davutoğlu, bu istismarın Konya'da yapılmadığını ifade etti.

Başbakan Davutoğlu, bazı yerlerde bu tür istismarların olduğunu ancak bunun önleneceğini vurgulayarak, Türkiye'nin her köşesine hizmet gitmesi için çalışmalar yapacaklarını kaydetti.

Konya'ya özel müjdeler veren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Konya'ya 13 yılda 26,7 milyar lira yatırım ve destek sağladık. ihracat 130 milyon dolardan, 1,5 milyar dolara ulaştı. 5 bin 600 derslik, 72 sağlık tesisi, 49 spor tesisi, 19 atık su arıtma tesisi, 54 taşkın koruma tesisi, 29 gölet ve 14 bin 800 konut yaptık, Konya'ya. Bilgelik diyarı Konya'ya 4 üniversite kurduk. Yurtlarımız da 9 bin kişilik artış sağladık. Türkiye'nin ilk bilim merkezini Konya'da kurduk. Teknoloji geliştirme bölgesi kurduk."

Konya'nın kültürünü, tarihini gelecek nesillere aktarmak için 170 eseri restore ettiklerini, Şeb-i Arus törenlerini dünyada büyük bir organizasyon haline getirdiklerini anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2003 yılında göreve gelir gelmez, Konya'yı doğalgazla tanıştırdıklarını bildirdi.

Konya'ya yapılacak projeler hakkında bilgi veren Başbakan Davutoğlu, 838 yataklı şehir hastanesi dahil 25 sağlık tesisi, 7 bin 300 konut, 22 taşkın koruma tesisi, 31 gölet ve sulama tesisi, öğrenci yurtlarının kapasitesinin 8 bin 500 kişi daha artıracaklarını belirtti.

Bozkır ve Avşar barajlarının ve Hadimi Tüneli'nin yapımına devam edildiğini anlatan Davutoğlu, tüm sulama projelerini en kısa sürede tamamlayacaklarını kaydetti.

Konya Karapınar'da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nin kurulacağını açıklayan Başbakan Davutoğlu, "Karapınar'ın zengin güneş potansiyelini ekonomimize kazandırıyoruz. Çevre yoluna başladık, farklı noktalarda 25 ayrı yol çalışması yapıyoruz. Alacabel ve Tınaztepe tünelleriyle Torosların bir eteğindeki Konya'yı Antalya'ya bağlıyoruz" diye konuştu.

Diğer müjdeler

Davutoğlu, daha önce paylaştığı diğer müjdeleri de Konyalılara aktardı. 

Lisans öğrencilerinin burslarını 330 lira dan 400 liraya yükselttiklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, terörle kahramanca mücadele eden polislerin emniyet hizmet tazminatını yüzde 25 artırdıklarını ve böylece maaşlarında 240 lira ile 580 Türk lirası arasında net artış sağlanacağını bildirdi. 

Er ve erbaşların harçlığını 2 katına çıkardıklarını belirten Davutoğlu, "Böylece Mehmetçiklerimiz 100 Türk lirasına kadar harçlık almış olacaklar" dedi. 

Dördüncü maddede ise askeri öğrencilere yer verdiklerine işaret eden Davutoğlu, "Askeri öğrencilerimizin 40 ile 200 lira arasında değişen maaşlarını iki katına 400 liraya kadar çıkarıyoruz" açıklamasını yaptı. 

Davutoğlu, astsubay emeklilerinin makam, görev tazminatı ve intibaklarını yaptıklarını, düzenleme ile 2003 yılı öncesi ve sonrası arasında hiçbir fark olmayacağını bildirdi. 

Korucu maaşlarına net 250 lira artış

Korcuların maaşını da net 250 lira artırdıklarını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek göstergelerini 3 bine çıkaracaklarını dile getirdi.

Gençlere bir müjdesi daha olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Zaten beyannamemizde 2 yıl boyunca ertelediğimizi söyledim. Ama genel sağlık sigortası ve gelir testi dolayısıyla birikmiş bütün borçlarınızı sileceğiz. Gençlerimize hiçbir borç bırakmayacağız" diye konuştu.

Yaşlıları da unutmadıklarının altını çizen Davutoğlu, 65 yaş aylığı alan vatandaşlara da bir müjdesi olduğunu kaydetti.

Bu yaşlıların eskiden yakınlarının yanında kalması durumunda aylıklarının kesildiğini hatırlatan Davutoğlu, "65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını alabilecek" dedi. 

Şubat ayında 30 bin yeni öğretmen ataması yapacaklarını bildiren Başbakan Davutoğlu, diğer bir müjdesini ise muhtarlara ayırdı.

En fazla muhtarın bin 118 ile Konya'da olduğunu da hatırlatan Davutoğlu, "Muhtarlarımızın 950 lira olan maaşlarını bin 300 liraya çıkarıyoruz, hayırlı olsun" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da HDP terörü! AK Parti ekibine saldırdılar
  • Konya'da feci kaza! 6 saat yardım bekledi
  • Konya'da gece yarısı korkutan yangın
  • NEÜ Seydişehir Sağlık Bilimleri Fakültesi Yapım ve Bağışlama Protokolü Yapıldı
  • Konya'da gergin gece! Pompalı ile dehşet saçtı: 9 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA