• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Türkiyenin hedefi bu
19 Kasım 2009 Perşembe 01:36

Davutoğlu: Türkiye'nin hedefi bu

Davutoğlu, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak, ''Uranyum köprüsü değil, bizim için esas olan barış,
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak, ''Uranyum köprüsü değil, bizim için esas olan barış, istikrar ve refah köprüsü olabilmek. Türkiye'nin hedefi bu'' dedi.

Ahmet Davutoğlu, Conrad Otel'de düzenlenen 6. Türk-İtalyan Forumu'ndan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradei bir öneride bulundu. 'İran, Türkiye üzerinden uranyumu zenginleştirebilir' dedi. İtalyan Dışişleri Bakanı'nın da Türkiye'nin bu konuda arabulucu olabileceği yönünde açıklamaları oldu. Ancak İran, üçüncü bir ülkeyi istemediğini açıkladı. Bu konuda Türkiye'yi arabulucu olarak görüyor musunuz?'' biçimindeki sorusu üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili konuda üstlendiği rolün yeni olmadığını söyledi.

Davutoğlu, ''En baştan itibaren Türkiye, gerek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na taraf olan bir ülke, gerekse İran'a komşu bir ülke olarak ve son dönemde de BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak, 5 1 ile İran arasında yürütülen tüm çabalarda aktif bir katkıda bulunagelmiştir. Ama bunun adını hiçbir zaman arabuluculuk koymadık. Bu, bizim bu konuyla ilgili doğrudan ilişkimizin doğal sonucudur'' diye konuştu.

Konunun, kendisinin ve Başbakan'ın İran ziyaretlerinde ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İstanbul ziyaretinde ele alındığını ifade eden Davutoğlu, ''Bizim çabalarımıza yönelik ilginin artmasının nedeni, sayın Baradei'in gündeme getirdiği husustur. Biz bu konuda gerek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile gerek İran ile temaslarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Temaslarını, bu gece hareket edeceği Afganistan'da muhtemelen sürdüreceğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Bölgeyi ilgilendiren konuların diplomasi yoluyla çözülmesine büyük önem veriyoruz. Türkiye olarak yapabileceğimiz katkı da belki şudur; tarafların Türkiye'ye büyük güveni vardır. İran'dan bugün gelen açıklamayla ilgili bir temasımız olmadı, ama olacak. Detayları konuşacağız. Ancak orada kastedilen, fizibilite boyutundan daha çok İran'ın iç kamuoyuyla ilgili olarak İran'da girişimin yapılması. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Bu konuda Türkiye, elinden gelen her türlü çabayı göstererek, bir krize dönüşmesine engellemek için bölgesine yeni bir vizyon getirmeye çalışıyor.''

Davutoğlu, Türkiye'nin ''uranyum köprüsü'' biçiminde ifadelendirildiğinin belirtilmesi üzerine de bu deyimlerin çok doğru olmadığını dile getirerek, ''Ancak sayın Baradei'in açıklamış olduğu bilinen bir çözüm önerisi bu. Uranyum köprüsü değil, bizim için esas olan barış, istikrar ve refah köprüsü olabilmek. Türkiye'nin hedefi bu'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA