• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu TBMMde yemin etti
05 Mayıs 2009 Salı 17:05

Davutoğlu TBMM'de yemin etti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek görevine başladı. Davutoğlu'nun yemin törenini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da izledi.

 

Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabinenin Meclis dışından tek üyesi olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün TBMM Genel Kurulu'nda yemin etti. Yemin töreni için Meclis'e gelen Davutoğlu kutlamaları kabul etti. Genel Kurul salonunun hükümet sıralarında yerlerini alan babinenin yeni üyelerini kutlamak için AK Parti milletvekilleri sıraya girdi. Bazı DTP milletvekilleri ile ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras da yeni kabine üyelerini kutladı.  

Yemin töreni öncesinde TBMM Genel Kurulu'nda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis'e gönderdiği yeni Bakanlar Kurulu görevlendirmesine ilişkin tezkeresi okundu. Davutoğlu'nun yemin törenini Başbakan Erdoğan ve kabine üyeleri de izlerken, Mardin'de bulunan Adalet Bakanı Sadullah Ergin dışındaki tüm yeni bakanlar tören sırasında Genel Kurul salonunda hazır bulundu. Davutoğlu, Anayasa'nın 81. maddesi gereğince Genel Kurul'da yemin etti. 'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma, büyük Türk Milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim' şeklindeki milletvekili yeminini okuyan Davutoğlu'nu ilk kutlayan, birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar oldu. Başbakan Erdoğan, Davutoğlu'nu kutladıktan sonra Genel Kurul salonundan ayrıldı. Kürsüde yemin eden Davutoğlu, AK Parti milletvekilleri tarafından alkışlanerken, muhalefet milletvekilleri ise Davutoğlu'nu alkışlamadı.  

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Anayasa hükmü gereği Bakanlık sıfatını taşıdığı sürece, milletvekillerinin tabi olduğu kayıt ve şartlara uymakla yükümlü olacak. Davutoğlu'nun Bakanlık süresi boyunca diğer milletvekilleri gibi yasama dokunulmazlığı da bulunacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA