• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu tarihe geçebilir!
30 Mart 2011 Çarşamba 15:39

Davutoğlu tarihe geçebilir!

BBC, bölgedeki gelişmelerin nedeniyle son iki ayın Türkiye için 'çok çetin' geçtiğini savunurken, 'Ahmet Davutoğlu, birçok başarısıyla yeni çağın en önemli dışişleri bakanlarından biri olarak tarihe..
Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nu Bağdat’tan Londra’ya taşıyan uçakta bulunan BBC muhabiri Jonathan Head, Davutoğlu’nun açıklamalarına yer verdiği geniş haberinde, Türkiye’nin dış politikasını da değerlendirdi.
 
Son 10 yılda, “bir akademisyen ve hevesli bir jeopolitik öğrencisi” olarak nitelediği Davutoğlu’nun “Türkiye’nin dış politikasını tamamen değiştirdi” yorumunu yapan BBC, bu çerçevede “İsrail, ABD ve AB gibi eski müttefikler alçaltılırken doğu ve güneydeki komşularla ticaret ve iş ilişkilerine dayalı yeni ilişkilerin tesis edildiği”ni belirtti
Davutoğlu’nun bu politikayı “komşularla sıfır sorun” olarak adlandırdığına dikkat çeken BBC haberinde, “Bu yüzden tüm komşu ülkelerde kargaşa içinde olduğu son iki ay, Türkiye için çok çetin geçti. Birdenbire Arap dünyasında kimlerle iş yapılması gerektiği belirsiz hale geldi” dedi. BBC, Ankara’nın “politika kaymaları”nı izah etmeye yardım ettiğini belirterek Türkiye’nin artık NATO’nun öncülüğündeki operasyonun “güçlü bir destekçisi” olduğunu söyledi.
 
Ancak Türkiye’nin bu noktaya ittifakın diğer üyeleriyle çetin pazarlıklardan sonra ulaştığını da belirten BBC, Davutoğlu’nun “Türkiye’nin çekincelerinin tek taraflılık ile ilgili olduğunu, on yıllarca NATO’nun tek Müslüman ülkesi olarak komşu ülkelerdeki NATO operasyonları konusunda bazı hassasiyetlerinin bulunduğu” sözlerine de dikkat çekti.
Davutoğlu, artık Türkiye’nin NATO operasyonunda tam olarak yer aldığını söylediği açıklamaları sırasında Londra Konferansı katılımcılarının dikkatlerini, askeri eylemlerden çatışmalar durduğunda mümkün olabilecek siyasi çözüme çevirmelerini istedi.
BBC, Davutoğlu’nun son iyi aydaki gelişmelerin, Türkiye'nin yarar sağlama kabiliyetine olan güvenini sarsmadığını belirttiği haberinde “Her zamankiden daha hiper aktif, sürekli hareket içinde, sürekli Arap ayaklamasından etkilenen siyasi liderlerle konuşuyor” ifadelerini kullandı.
 
“SURİYE ÖZELLİKLE TÜRKİYE İÇİN KAYGI”
Davutoğlu, Türkiye’nin barışçıl demokratik dönüşümden yana olduğunu ve bunu Arap liderlerine söylese de “yine yeni tablo haber, tehdit altında bulunan liderlerle tesis ettiği yakın bağlardan o kadar iyi yararlanan bir ülke için endişe verici” değerlendirmesini yapan BBC, Suriye’nin özellikle Türkiye için kaygı oluşturduğunu belirtti.
Haberde Davutoğlu’nun, Türk hükümetinin, “reformcuları kucakla” mesajını Cumhurbaşkanı Esad’a da verdiğini söylediğine dikkat çekildikten sonra ancak, “Türk yetkililerinin Esad’ın zorla görevinden uzaklaştırılması halinde bir mezhep savaşı veya daha geniş bir Ortadoğu çatışma olmasından endişelendikleri”ni de kaydetti. BBC haberine şu yorumla son verdi:
“Ahmet Davutoğlu, birçok başarısıyla modern zamanların en önemli dışişleri bakanlarından biri olarak tarihe geçebilir ancak sözde ‘komşularla sıfır sorun’ politikasının yeni bir ada ihtiyacı var.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA