• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu, Moratinostan üyelik konusunda söz aldı
25 Eylül 2009 Cuma 11:37

Davutoğlu, Moratinos'tan üyelik konusunda söz aldı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 64. dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları kapsamında geldiği New York'ta ikili ve çok taraflı yoğun temasları devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 64. dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları kapsamında geldiği New York'ta ikili ve çok taraflı yoğun temasları devam ediyor.
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu'nun, AB'nin gelecek dönem başkanlığını yürütecek İspanya'nın Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile yaptığı görüşmede Moratinos, Davutoğlu'na, İspanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye-AB müzakerelerinin kendileri için en öncelikli konulardan biri olacağını söyledi.
Görüşmede, Türkiye ve İspanya'nın eş başkanlıklarını yürüttükleri Medeniyetler İttifakı'nın ele alındığı ve bakanların, girişimin, BM'nin en başarılı girişimlerinden biri haline geldiğini belirttikleri öğrenildi.
Davutoğlu'nun Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ile görüşmesinde ise Avusturyalı bakanın, ülkesinin ''Türkiye'nin AB ile olan müzakerelerine engel olmadığını, kapıyı kapamadığını'' ifade ettiği belirtildi.
Davutoğlu'nun da Türkiye'nin Avrupa'daki yerinden söz ederken Avusturyalı bakana ''Türk arşivlerine bakılmadan en az 15-20 Avrupa ülkesinin tarihini yazamazsınız'' dediği öğrenildi.
Bakan Davutoğlu'nun Avusturyalı muhatabıyla Nabucco boru hattı projesi hakkında görüştüğü ve Türkiye'de başlayan Avusturya'da biten bu boru hattı projesine rağmen bile Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde enerji başlığının açılmadığını vurguladığı bildirildi.
Davutoğlu'nun, Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçan ile de görüştüğü ve görüşmede Roçan'ın, Davutoğlu'nun Karadağ'a yakın zamanda yaptığı son ziyareti çok başarılı bulduğunu ve Davutoğlu'na büyük ilgi gösterildiğini belirttiği öğrenildi.
NATO üyeliğine verdikleri önemi anlatan Roçan'a, Bakan Davutoğlu'nun da Türkiye'nin, Karadağ'ın bu sürecini desteklemeye devam edeceğini söylediği belirtildi.
Bu arada, Karadağlı bakanın Türkiye'de Ekim ayının ilk haftasında yapılacak Güney Doğu Avrupa Ülkeleri Zirvesi'ne geleceğini söylediği de bildirildi.

-DİĞER BAKANLARLARLA GÖRÜŞMELER-

Bakan Davutoğlu'nun, Libya Dışişleri Bakanı Musa Kosa ile görüşmesinde, Kosa'nın, Gazze konusunda Türkiye'nin duruşunu takdir ettiklerini belirttiği öğrenildi. İki ülke arasındaki ticaret ilişkilerinin ileriye götürülmesi için yasal çerçevenin geliştirilmesi ve serbest ticaret anlaşması imzalanması konusunda mutabık kalınan görüşmede, Libya'daki Türk müteahhitlik hizmetleri de gündeme geldi.
Davutoğlu'nun, İstanbul'da 9 Kasımda yapılacak ISEDAK'ın 25. yıl dönümü zirve toplantısına Libya'dan mümkün olan en üst düzeyde katılım beklediklerini de ifade ettiği belirtildi.
Davutoğlu'nun, Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh El Halife ile görüşmesinde ise Bahreynli bakanın iki ülke arasında demir yolu hattı kurulmasını istediği ve Davutoğlu'nun da İstanbul-Basra hattının ıslah ve inşası projesi kapsamında bunun mümkün olabileceğini söylediği kaydedildi.
Bu arada, 2014 yılında yapılacak İslam Konferansı Teşkilatı zirvesine talip olan Türkiye'ye Bahreyn'in destek verdiği de öğrenildi.
Davutoğlu'nun Kosta Rika Dışişleri Bakanı Bruno Stagno ile yaptığı görüşmede ise Latin Amerika'da 2 ülkede (Peru ve Kolombiya) yeni büyükelçilikler açıldığını ve Kosta Rika'da da büyükelçilik açılmasının düşünülebileceğini belirttiği, hiçbir Müslüman ülkede ve Afrika'da temsilciliği bulunmayan Kosta Rika'nın da Ankara'da bir büyükelçilik açma fikrine sıcak baktığı öğrenildi.
Görüşmede, Davutoğlu'nun Honduras'taki durumla ilgili bilgi aldığı, Kosta Rika'ya da Orta Doğu'daki durum hakkında bilgi verdiği öğrenildi.
Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze ile Bakan Davutoğlu'nun görüşmesinde, Gürcistan'da Türk gemilerinin alıkonulmasının ele alındığı belirtildi. Bu arada, bu meselenin yasal çerçevede çözülmesi konusunda mutabık kalındığı belirtilerek, çalışma gruplarının Kasım ayında işler hale getirileceği de bildirildi.
Davutoğlu'nun Etiyopya ve Eritre dışişleri bakanlarıyla görüşmelerinde ise Türkiye'nin Afrika'ya yaklaşımının bölge ülkeleri tarafından takdirle karşılandığının konuşulduğu ifade edildi.
Öte yandan, Irak ve Suriye arasındaki sorunların çözümüne yönelik Irak, Suriye, Türkiye ve Arap Birliği Sekreteri Amr Musa'nın katılacağı toplantının bugün New York'ta yapılacağı bildirildi.
 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA