• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Gerçekleri anlamak için Yermuka gidin
03 Şubat 2014 Pazartesi 09:07

Davutoğlu: Gerçekleri anlamak için Yermuk'a gidin

50. Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'BM'den acil olarak öncü rol üstlenmesini bekliyoruz. Suriye genelinde sınırsız insani erişim sağlanmalıdır.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de kuşatma altında tutulan bölgelere insani yardımların ulaştırabilmesi için Birleşmiş Milletler'i (BM) harekete geçmeye çağırdı. Davutoğlu, 50. Münih Güvenlik Konferansı'nda düzenlenen Ortadoğu konulu panelde konuştu. BM Güvenlik Konseyi ülkelerine çağrıda bulunan Davutoğlu, 'BM'den acil olarak öncü rol üslenmesini bekliyoruz. İlk olarak insani yardımların ulaştırılması konusunda bir karar almasını bekliyoruz' dedi.

TARİHE HESAP VERECEĞİZ

Kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaştırılması için 'sınırsız insani erişim' talep eden Davutoğlu, 'Sadece rejim kuşatması altındaki bölgeler için söylemiyorum, tüm Suriye genelinde sınırsız insani erişim sağlanmalıdır. Alınması gereken Güvenlik Konseyi kararı, BM Şartı'nın bağlayıcı 7. maddesi kapsamında olmalı, bu yardımları engelleyenlerden hesap sorulmalıdır. Yüzbinlerce kişi kuşatma altında, onları öldürmek için uygulanan aç bırakma stratejisi nedeniyle ekmek ve sudan mahrum' dedi. İkinci olarak, rejimin elindeki kimyasal silahların ne kadarını teslim ettiğinin açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, 'Kimyasal silahlar, nükleer silahlar kadar büyük tehlike oluşturmakta, kullanılmaları insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Buna bir son verilmelidir. Bu konuda hepimiz, tüm liderler sorumluluk taşıyoruz ve tarihe hesap vereceğiz' şeklinde konuştu.

SALONLARDAN GÖRÜLMEZ

BM'nin üçüncü olarak, siyasi çözüm konusunda harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, 'Cenevre-1 kararları, mutlaka Güvenlik Konseyi kararı haline gelmelidir. Rejimin, geçiş yönetimi kurulmasından kaçması engellenmelidir' diye konuştu. Panelin başlığının Arap Baharı'na atıfla 'Ortadoğu'da sırada hangi mevsim var?' olduğunu anımsatan Davutoğlu, gerçekleri anlamak için yalnızca salonlarda tartışma yapmanın yeterli olmadığını söyledi.

ÖLÜMÜN MEVSİMİ YOK

Davutoğlu, 'Bugün bahar mı, yaz mı önemli değil. Suriye'deki insanlar için Scud füzeleriyle, kimyasal silahlarla, aç bırakma stratejisiyle ölüme terkedilen insanlar için, herhangi bir mevsim yok. Sadece ölümü bekleyiş var. Bugünün temel konusu budur' şeklinde konuştu.

50 yıl sonra bizden böyle bahsedecekler

50 yıl sonra gelecek nesillerin bu günleri tartıştığında karşılarında olumsuz bir tablo olacağına işaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, şunları söyledi: 'Eminim ki gelecekte 2013 yılını değerlendirirken, bu yıl insanlığa karşı kimyasal silahların kullanılmış olduğunu, uluslararası toplumun bunu durduramadığını konuşacaklar. Uluslararası toplumun bu kimyasal silahları kullananlardan, insanlığa karşı bu suçu işleyenlerden hesap soramadığını konuşacaklar. Temel konu budur.'

IŞİD'i sınırda vurmak zorunda kaldık

Davutoğlu, 'Türkiye, IŞİD'e ait bir konvoyu vurmak zorunda kaldı. Bugüne kadar çok temkinli davrandık ama tehdit bize doğru yaklaşıyor' dedi. Kimyasal saldırının sorumlularının hesap vermesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, gelecek için iyimser olduğunu belirterek, 'Ortadoğu'nun yüzyıllar boyunca bir ihtilaflar bölgesi olarak kalmaya devam edeceğini iddia etmek aslında bir tür neo-oryantalizm' dedi.

Yaşananlara isyan etmemek mümkün değil

1995'te yaşanan Srebrenitsa katliamında Slobodon Miloseviç ve Radovan Karadzic'in durumunu örnek veren Davutoğlu, 'Birileri için belki o günkü güç dengeleri açısından bu zor görülebilirdi. Ama kimse insanlık vicdanından kaçamaz. İfade etmeye çalıştığım şey bu. İnsanlık vicdanı harekete geçmeli. Harekete geçmesi beklenen platform ise BM. Ama BM bugüne kadar harekete geçmedi, atıl kaldı. Küçük siyasi hesaplarla ülkeler kendi aralarında güç yarışı yaptılar. Bu güç yarışı alanda milyonlarca Suriyelinin ölmesine, yaralanmasına, mülteci durumuna düşmesine neden oldu. Buna isyan etmemek mümkün değil' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA