• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı
23 Nisan 2012 Pazartesi 16:56

Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sadece NATO'da değil hiçbir uluslararası kurum veya kuruluşta İsrail ile ortaklık faaliyeti içinde olunmasının mümkün olmadığını söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sadece NATO'da değil hiçbir uluslararası kurum veya kuruluşta İsrail ile ortaklık faaliyeti içinde olunmasının mümkün olmadığını söyledi.
 
Bir dizi programa katılmak üzere Konya'da bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Konya İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Davutoğlu burada AK Parti Konya İl Yönetimi ile yaklaşık 45 dakikalık bir görüşme yaptı. Bakan Davutoğlu, toplantı çıkışı bir gazetecinin Chicago'da düzenlenecek NATO toplantısına katılmak isteyen İsrail'i Türkiye'nin veto ettiğine dair sorusunu yanıtladı. Bakan Davutoğlu, "Sadece Chicago toplantısı babında değil, NATO'nun bir çok ortaklık toplantısı var. Bu şekilde Akdeniz diyaloğu içinde ülkeler var. Eskiden beri NATO faaliyetlerine katılan bu ülkeler arasında Mısır, Fas, Ürdün gibi ülkeler ve İsrail de vardı. Ama Mavi Marmara ve sonrasında gelişen olaylar çerçevesinde İsrail'i hiçbir zeminde ortak olarak görmüyoruz. NATO faaliyetleri itibariyle de, vatandaşlarımızın uluslararası sularda düzenli bir ordu tarafından bu şekilde katledilmiş olmasından itibaren sadece NATO'da değil, hiçbir uluslararası kurum ve kuruluşta İsrail'le ortaklık faaliyeti içinde olmamız mümkün değil. Tabi BM gibi uluslararası, yani bütün ülkelerin olduğu kurumlar hariç. Diğer tüm çalışmaları durdurduğumuzu daha önce bildirmiştik. Öncelikle ortak olmanın, beraber işbirliği içinde olmanın belirli şartları vardır. Bu şartların İsrail ile gerçekleşmediği kanaatindeyiz. Bu sadece NATO ile ilgili bir durum değil, tüm faaliyetlerde aldığımız karar. Bu sadece NATO'ya yansımasıdır. İsrail kendi iyi niyetini Türkiye'ye gösterecek şekilde daha önce Başbakanımız ve hükümetimiz tarafından ifade edilen temel unsurlar yerine getirilmedikçe bizim tarafımızdan işbirliğine haiz bir ülke olarak değerlendirilemez" dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA