• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu: Dağlar bizi birleştirecek
31 Ekim 2009 Cumartesi 11:56

Davutoğlu: Dağlar bizi birleştirecek

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile ortak bir vizyonu paylaştıklarını belirtti.
Irak temaslarına Erbil'le devam eden ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle biraray gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Dağlar bizi ayıramayacak, birleştirecek" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan Erbil'de. Türk heyetini havaalanında Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Bölgesel Yönetimin Başbakanı Berham Salih karşıladı.

Davutoğlu ilk olarak, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle ağırlıklı gündemi demokratik açılım ve terör örgütü PKK'yla mücale olan bir görüşme yaptı.

Davutoğlu "Dağlar bizi ayıramayacak birleştirecek. Musul'dan Erbil'den çıkan birinin İstanbul'a Ankara'ya güvenli bir şekilde ulaşmasını istiyoruz" dedi.

Demokratik açılıma desteğini bir kez daha ifade eden Mesud Barzani ise, "Türk tarafında da, Kürt tarafından da kimse ölsün istemiyoruz. Türkiye'de sorunu çözme iradesi var" ifadesini kullandı.

"Demokratik Açılım" ele alındı

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, dün akşam Davutoğlu ile Barzani arasında yapılan görüşme "olumlu" bir atmosferde geçti; terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi ve son dönemdeki "demokratik açılım" çalışmaları ele alındı.

Davutoğlu, "terör örgütü PKK'nın tasfiye edilmesi durumunda iki ülke ilişkilerinde parlak bir dönem başlayacağına" işaret ederek, buna karşılık "kardeşin kardeşi kırmaya devam etmesi" durumunda böyle bir parlak dönemin olmayacağını vurguladı.

Terör örgütü ile mücadelenin üç ayağının olduğunu söyleyen Davutoğlu, bunun ilkinin Türkiye içinde mücadele, ikincisinin de kuzey Irak'taki mücadele olduğunu aktardı.

Davutoğlu'nun Kandil'i telaffuz ederek Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimden bu mücadelede yardım istediği öğrenildi. Davutoğlu, terörle mücadelenin üçüncü ayağının da Avrupa'da yürütülmesi gerektiğini söylediği belirtildi.

Barzani: "Türkiye'den zarar görmedik"

Barzani de zor günlerinde Türkiye'nin her zaman kendilerine destek olduğunu söyleyerek, kendilerine Türkiye'den hiçbir zaman zarar gelmediğine dikkat çekti.

Barzani, iki ülke halklarının aynı bölgenin insanları olduğunu ve Türk gençleri öldüğünde üzüldüğünü ifade ederek, terör örgütü PKK'nın, yapılan bu son "demokratik açılım" çalışmalarının ardından, ya kendisinin değişeceğini ya da Kürt halkından gelen baskı sonucu bu yükü kaldıramayacağını aktardı.

Davutoğlu, tarihin doğru ellerden yazılması durumunda doğru yön alacağını ifade ederek, Avrupa'nın yüzyıllarca savaştığını, ancak sonra birleştiğini, bunun neden bu bölgede de yapılamayacağını kaydetti.

Barzani'nin ise terör örgütü PKK'nın çizgisini benimsemediklerini söylediği ve Davutoğlu'nun dış politika açılımlarını övdüğü belirtilirken, "Sizin bir senede yaptığınızı yüz senede kimse yapamadı" dediği öğrenildi.

Davutoğlu'nun da gerek dış politika açılımlarını gerekse demokratikleşme çalışmalarını iyi niyetle sürdüreceklerini, hep birlikte "PKK belası"ndan kurtulunması gerektiğini aktardığı bildirildi.

Erbil'e konsolosluk

Görüşmenin ardından ikili basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu, konsolosluğun ne zaman açılacağının sorulması üzerine "Bununla ilgili görüşmelerin başlatıldığını, en kısa zamanda konsolosluğu açmak istediklerini söyleyerek, bundan sonrasının Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin vereceği izne ve sağlanacak imkanlara bağlı olduğunu belirtti.

Ziyareti çerçevesinde 2 hafta önce imzalanan 48 anlaşmanın uygulamasına ilişkin imkanları araştırdıklarını belirten Davutoğlu, bu çerçevede Irak'a işadamları ve gazetecilerle birlikte geldiklerini kaydetti.

Bakan Davutoğlu bir başka soru üzerine de Türk ve Irak halkları birlikte el ele verdiklerinde terörün kalmayacağını, aksine tarihte kurulmuş eski güçlü medeniyetin tekrar ayağa kaldırılabileceğini belirterek, "Dağlar bizi ayırmayacak, birleştirecek. O zaman bu Orta Doğu bölgesi dünyanın en cazip çekim alanların birisi olacak" dedi.

Barzani konsolosluk kararına sevindi

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, bölgenin geleceği ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'nin rolünün çok önemli olduğunu söyledi.

Barzani, Irak'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı ortak basın toplantısında, bu ziyaretin önemli bir adım olduğunu, konsolosluk açma kararının bölge için çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Bugünlerde Orta Doğu olarak hassas bir dönemden geçildiğini belirten Barzani, "Bölgenin geleceği için ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için Türkiye'nin rolü çok önemli. Irak halkı ve bölge halkı olarak Türkiye ile olan ilişkilere çok önem veriyoruz. Kürdistan bölgesi, Irak için bir köprü rolü oynuyor çünkü istikrarlı bir bölge olarak görülüyor" dedi.

Türkiye'de son dönemde demokratik açılım çerçevesinde atılan adımları desteklediklerini belirten Barzani, bu adımlar dolayısıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutladı.

Barzani, "İnşallah en yakın zamanda şiddet sona erer, ne Kürt ne de Türk gençlerinin kanı akmasın. Başbakan Erdoğan'ın bu politikasının iyi bir sonuca ulaşacağına inanıyorum. Sayın Davutoğlu'nu da kutluyorum oynadığı rol dolayısıyla. Türkiye için ve bölge için önemli bir rol oynamakta" diye konuştu. Mesud Barzani, Türkiye ve Irak'ın kuzeyindeki yönetim arasındaki ilişkilere ilişkin bir soruya karşılık, şunları söyledi:

"Ben ilişkilerimizde sorunlar olmasını doğal görmüyordum. İlişkilerin şimdiki hali doğal. Bunu da önemli bir adım olarak görüyorum ve ilişkilerin daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu ziyaret vesilesiyle de ilişkiler pek çok alanda daha da gelişecek. Türkiye'nin son zamanlarda izlediği politika çok doğru ve tam destek vermeye hazırız. Görüşmelerimiz de kardeşçe ve olumlu bir atmosferde geçti."

Barzani terörle ilgili bir başka soruya karşılık da, hiçbir şekilde şiddeti onaylamadıklarını belirterek, "Türk ve Kürt gençlerinin kanlarının dökülmesi bizi üzüyor. Erdoğan'ın politikası sebepleri çözmeyi amaçlıyor. Türkiye'nin bu cesaretli adımını destekliyoruz ve Türkiye ile işbirliği içindeyiz" dedi.

Barzani, ortak basın toplantısının ardından Davutoğlu ve beraberindeki heyete akşam yemeği verdi.

Zafer Çağlayan yatırıma karşılık petrol isteyecek

Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ilişkiler de ziyaretin ana günndem maddelerinden biri... Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türk iş adamlarının Irak'a yapacağı yatırımın finansmanı karışılığında Irak'ın Türkiye'ye petrol vermesi yönündeki önerisini tekrarladı.

Çağlayan "Amacımız Irak'a daha fazla yatırım getirmek" dedi.

Bakan Çağlayan, Irak ziyaretinin ilk durağı olan Basra'da iş forumunun açılışında konuştu, işbirliği çağrısı yaptı.

Devlet Bakanı Çağlayan Irak'a giderken de iki ülke arasında iki yeni sınır kapısı açılacağının haberini verdi.

Çağlayan, Şino'da ve Suriye sınırına yakın bir yerde olacak sınır kapılarının 2010 yılı sonuna kadar açılacağını açıkladı.

Çağlayan ayrıca, iki ülke arasında ortak lojistik merkezi ile serbest bölge kurulmasının gündeme gelebileceğini belirtti.

Türk işadamlarının Irak'ın kuzeyinde ve Bağdat'ta yaptıkları işlerle öne çıktıklarını vurgulayan Çağlayan, iş alanlarını çeşitlendirmek istediklerini açıkladı.

Temaslar

Bu temaslar, Irak savaşı sonrası Türkiye'den Erbil'e yapılan en üst düzeyde resmi ziyaret özelliğini taşıyor.

Bakanlar, iki günlük Irak ziyaretleri çerçevesinde Basra ve Erbil kentlerinin yanı sıra Musul'da da temaslarda bulundu.

Davutoğlu ve Çağlayan'ın bugün Türkiye'ye dönmeleri bekleniyor.

Davutoğlu'nun ziyareti Kuzey Irak'ta seçimlerin ardından yeni dönemin başladığı bir zamana denk geliyor.

16 Ocak'ta genel seçime gitmesi planlanan Irak'ta Kürt ve Araplar arasındaki ilişkiler de Kerkük meselesi yüzünden gergin.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA