• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu BM Genel Kurulunda alkışlandı
30 Kasım 2012 Cuma 00:38

Davutoğlu BM Genel Kurulu'nda alkışlandı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, ''BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır'' dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu'nda, ''Filistin sorunu'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın 65 yıldır Filistin halkının sorunlarına ve devlet olma hakkına gözünü kapadığını söyledi.
 
Gazze sokaklarında binlerce kişinin insanlık dışı ''açık hapishane'' koşullarında, Batı Şeria'da ise her köşede kurulan kontrol noktaları arasında yaşamaya çalıştığını vurgulayan Davutoğlu, ''Filistin gerçeği bütün insanlığın vicdanında kanayan bir yaradır'' diye konuştu.
Gazze ziyaretinde gördüklerini Genel Kurul'da anlatan Davutoğlu, bugünün Filistin realitesine gözlerin açılması için önemli bir dönüm noktası olduğunu dile getirdi. Bu tarihi günde Genel Kurul'da bulunmaktan mutluluk duyduğuna değinen Davutoğlu, bugün Filistin halkına yönelik tarihi haksızlıkları düzeltmek için toplandıklarını belirtti. ''Gelecek için Filistin'in üye olmayan gözlemci devlet statüsü talebinin arkasında olmalıyız'' diyen Davutoğlu, Filistin'in devlet olma hakkının yıllardır reddedildiğini, bu reddin yasal, ahlaki ya da siyasi bir temeli olmadığını söyledi.
 
Filistin halkının kendi devletlerine sahip olmaya yönelik meşru taleplerine yüz çevrilemeyeceğine işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi: ''Eğer bir uluslararası düzen ve BM sisteminin saygınlığından bahsediyorsak Filistin bayrağı bu binanın önünde dalgalanmalıdır. Bu bayrak sadece bağımsız bir ülkeyi değil, Filistin devletine ve halkına karşı yıllardır yapılan haksızlıkların da düzeltilmesini temsil edecek. Adalet, uluslararası düzen ve insan hakları vizyonumuz tam üyelik statüsü kazanan Filistin bayrağının BM önünde diğer ülkeler gibi dalgalanmasına kadar başarılmış sayılmayacak. Filistin sorununa adil ve kapsamlı bir çözüm bulunana kadar Ortadoğu ve ötesinde barış girişimleri başarılı olamaz.''
 
Doğru zaman ne zaman?
 
Davutoğlu, Filistin'e sağlanacak üye olmayan gözlemci devlet statüsünün çözüme katkı sağlayacağını ifade ederek, ''Ancak Filistin'in bu talebini engellemeye yönelik çabaları görmekten üzüntü duyuyoruz'' diye konuştu.
 
Bu süreçte sık sık ''doğru zaman değil'' itirazlarını duyduklarını belirten Davutoğlu, ''Peki, o zaman açıkça sormama izin verin? Filistin'in devlet olma hakkını kazanması için doğru zaman şimdi değilse ne zaman?'' dedi. 
 
Bölgede şu anda yaşanan anlaşmazlıkların Filistin'in uluslararası toplum tarafından tanınmış bir devlet olmasını engelleme için bahane olmaması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, ''Filistin devletinin tanınması uluslararası toplum için bir seçenek değil, ahlaki, siyasi, stratejik ve meşru bir yükümlülüktür'' ifadesini kullandı.
 
Türkiye olarak bütün Filistin halkının yanında olacaklarının altını çizen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Bütün BM üyelerini Filistin halkına karşı gecikmiş yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyorum. Birazdan oylanacak tasarı doğru yönde atılacak ilk adım olacak ve bütün Filistin halkını biraz olsun rahatlatacaktır'' dedi.
Davutoğlu'nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi. AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA