• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu Ayakkabı Sektörü panelinde
25 Mayıs 2011 Çarşamba 18:38

Davutoğlu Ayakkabı Sektörü panelinde

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aykent Ayakkabıcılar Sanayi'nde düzenlenen Küreselleşen Dünyada Ayakkabı Sektörü konulu panele katıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aykent Ayakkabıcılar Sanayi'nde düzenlenen Küreselleşen Dünyada Ayakkabı Sektörü konulu panele katıldı. Bakan Davutoğlu'na, panelde kendi isminin marka olarak yazıldığı bir çift ayakkabı hediye edildi.

Aykent Ayakkabıcılar Sanayi'nde düzenlenen panele Bakan Davutoğlu'nun yanı sıra Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Bekir Duvarcı, Konya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Hasan Uzman, davetliler ve ayakkabı sektörü temsilcileri katıldı. Panelde konuşan Ayakkabıcılar Odası Başkan Hasan Uzman, ayakkabı sektörünün Konya'da lokomotif sektörlerden birisi olduğunu belirterek, "Ayakkabı sektörü Konya'da 1950'den itibaren üretime başlamış, 1930'larda cemiyet, 1955'de dernekleşerek 1990'lı yıllarda sanayileşmeye 2000'li yıllardan itibaren ise içinde bulunduğumuz modern sanayi sitesine geçmiştir. Ayakkabı sektöründe şu an 20 bin kişi çalışmaktadır. Yıllık kurulu kapasite 40 milyon çift olan sektörümüz bunun ancak 20 milyonunu üretebilmektedir. Türkiye'nin 81 ili ve binlerce ilçesinde Konya malı ayakkabılar satılmaktadır" dedi.

Bakan Davutoğlu ise kendisinin dedesi ve babasının da ayakkabıcılık yaptığını dile getirerek, dedesine ait ayakkabı atölyesine ait eski bir fotoğrafı gösterdi. Ayakkabıcılığın ahi geleneğinden gelen bir ahlaka sahip bir sektör olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Maalesef günümüzde işin teknik boyutu, ahlaki boyutunun önüne geçmiştir. Ama aslında bu meslekte asıl olan yüzyıllardır devam eden usta çırak ilişkisidir. Bu bağlamda buraya gerçekten çok güzel bir eğitim merkezi açmışsınız. Ancak eğitimde ilk verilmesi gereken şey o ahlak anlayışı ve alt yapısıdır" şeklinde konuştu.

Bakan Davutoğlu'na konuşmasının ardından Oda Başkanı Hasan Uzman tarafından üzerinde Ahmet Davutoğlu markası bulunan bir çift ayakkabı hediye edildi. Dış müzakerelerde ayakkabıların rahat olmasının kendilerini rahatlattığını dile getiren Bakan Davutoğlu, hediye için teşekkür etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA