• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu açıkladı; 9 ölü var
01 Haziran 2010 Salı 01:43

Davutoğlu açıkladı; 9 ölü var

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda eldeki son verilere göre 9 ölü ve onlarca yaralı olduğunu söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırıda eldeki son verilere göre 9 ölü ve onlarca yaralı olduğunu söyledi.
     Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'ye yardım gönderen gemilere saldırmasının ardından yapılan olağanüstü toplantıda Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini anlattıktan sonra Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi.
     Davutoğlu İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile telefonda yaptıkları görüşmede, Bakanın kendisine 9 ölü, 25 civarında yaralı olduğunu söylediğini, ancak daha fazla yaralının olmasından endişe duyulduğunu açıkladı.
     Türkiye'nin sözkonusu yardım filosunun hazırlıkları sırasında İsrail tarafıyla değişik temaslarda bulunduğunu ve kendilerine itidal tavsiye ettiklerini belirten Davutoğlu, "Sivil ve uluslararası nitelikli bu yardım konvoyunun amacının herhangi bir şekilde saptırılarak bir insanlık trajedisine yol açılmaması konusunda gerekli uyarılarda bulunmuştuk. Ancak maalesef bütün bu uyarılarımıza rağmen, bugün sabah 4.30 gibi İsrail güvenlik güçleri bu gemilere müdahalede bulundular ve bunun sonunca ciddi can kaybı ve yaralanmalar sözkonusu oldu" dedi.
     Olayın öncesinde Dışişleri Bakanlığında 24 saat görev yapan bir kriz masası oluşturduklarını ve kendisinin de bu merkezle temas halinde olduğunu anlatan Davutoğlu, Washington'a giderken BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geldiklerini anımsattı.
     Gemilere saldırının ardından hemen tedbirler aldıklarını vurgulayan Bakan Davutoğlu, öncelikle BM Güvenlik Konseyi'ni acil olarak toplantıya çağırdıklarını, ABD'nin bugün tatil olmasına rağmen bu toplantının Türkiye'nin çağrısıyla saatler içinde gerçekleştiğini söyledi.
     Konsey'in hemen hemen bütün üyelerinin mutabakat halinde bu saldırıyı kınadıklarını, İsrail'in bu konuda açıklama yapması gerektiği konusunun altını çizdiklerini ifade eden Bakan Davutoğlu, Konsey üyelerinin Gazze'deki ablukanın sona ermesi gerektiğini bir kez daha dile getirdiklerini de kaydetti.
     Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'nde bir başkanlık bildirisinin kabul edileceğini, daha sonra BM'de olayı yakınen takip etmeye devam edeceklerini belirtti.
    Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıda yaralanan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye intikali için iki ambulans uçak, Hava Kuvvetlerine ait 2 uçak ve THY'na ait 3 uçağın harekete hazır olduğunu vurguladı.
     BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'ye yardım gönderen gemilere saldırmasının ardından düzenlediği acil toplantıda Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini anlatan Davutoğlu, daha sonra Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi.
     İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'la telefonda görüştüklerini ve Türkiye'nin tepkisini en net ifadeyle kendisini aktardığını belirten Davutoğlu, "Bütün yaralılarımızın en kısa zamanda Türkiye'ye intikali için gereken tüm kolaylıkların gösterilmesi konusunu hatırlattım, ayrıca gemilerin biran önce salıverilmesini ve bu konuda çok net bir şekilde İsrail'in hem Türk hem uluslararası kamuoyundan özür dilemesini talep ettik" dedi.
     Bağımsız bir uluslararası komisyonunda bu olayın sorumlularının bulunmasının takipçisi olacaklarını belirten Davutoğlu, "Kesinlikle bu eylem uluslararası hukuka aykırı bir eylemdir, uluslararası hukuka aykırı bir saldırıdır, İsrail'in karasularından 72 mil uzaklıkta açık sularda seyreden bir gemiye gerekçesi ne olursa olsun müdahalede bulunmak gayrimeşrudur. Bu bir korsanlıktır, bu korsanlığın bir devlet tarafından ya da kimliği meçhul korsanlar tarafından yapılmış olması bir şeyi fark ettirmez" dedi.
     Ehud Barak'la konuşmasında bu konuda her türlü gerekli adımı atacaklarını kendisine söylediğini anlatan Davutoğlu, Sağlık Bakanlığıyla hemen temas kurduklarını, iki ambulans uçak, Hava Kuvvetlerine ait 2 uçak ve THY'na ait 3 uçağın yaralıların Türkiye'ye getirilmesi için harekete hazır olduğunu, en kısa sürede yaralıların Türkiye'ye getirileceğini vurguladı. Telaviv'deki Dışişleri Bakanlığı mensuplarının yaralı Türk vatandaşlarının durumlarını bizzat takip ettiklerini belirten Davutoğlu, "Vatandaşlarımızın müsterih olmasını rica ediyorum" diye konuştu.
     Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyi nezdinde girişimde bulunduklarını, Türkiye'nin girişimiyle İKT'nin acil toplantısının 5 Haziran tarihinde yapmasının beklendiğini dile getiren Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüştüğünü, Musa'nın birliği acil toplantıya çağırdığını, Türkiye'nin de toplantıya bir mesaj göndereceğini vurguladı.
     Gemide pek çok Avrupa ülkesinden parlamenterlerinin de bulunması nedeniyle AB ile yakın temasta olduklarını, AB'nin dışilişkilerden sorumlu komiseri Katherine Ashton ile kapsamlı görüşme yaptıklarını, kınamalarını ilettiklerini söyledi. NATO Konseyinin de bilgilendirileceğini ve gerekli girişimlerin yapılacağını söyleyen Bakan, AGİT'te de Türkiye'nin ulusal beyanda bulunacağını, Uluslararası Denizcilik Örgütü teknik komitesinde de İsrail'in yaptığı ihlal konusuna girişimde bulunacaklarını belirtti.
     Davutoğlu hem yaralıların, hem Türk vatandaşların sağlimen Türkiye'ye intikali, hem de olayda hayatlarını kaybeden şehitlerin intikali konusunda her türlü girişimin yapılmakta olduğunu vurguladı.
     Türkiye'nin kendi vatandaşlarının hukukunu koruyacak güce sahip olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu vatandaşlarımızın hangi gerekçeyle olursa olsun haksız şekilde katledilmesine sessiz kalamayız" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA