• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu; "Ekonomimiz mükemmele gidiyor"
18 Mayıs 2011 Çarşamba 09:21

Davutoğlu; "Ekonomimiz mükemmele gidiyor"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mevlana Kalkınma Ajansı (Mevka) tarafından düzenlenen TR 52 Düzey 2 Bölgesi 2023 Vizyon Stratejileri Sonuç Bildirisi toplantısına katıldı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mevlana Kalkınma Ajansı (Mevka) tarafından düzenlenen TR 52 Düzey 2 Bölgesi 2023 Vizyon Stratejileri Sonuç Bildirisi toplantısına katıldı.

Dedeman Otel'de düzenlenen programa Bakan Davutoğlu'nun yanı sıra Vali Aydın Nezih Doğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle davetliler katıldı.

Programda konuşan Vali Aydın Nezih Doğan, insanoğlunun sembol tarihleri geliştirdiğini ve kendisine hedef koyduğunu belirterek, "Bunu geçmişte de yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugün için sembol tarihimiz cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı. 2023 yılına hazırlanmak millet ve devlet olarak boynumuzun borcu. Geçmişte birilerinin bu projeyi yapmış olması fikir mütalaaları yapmış olması bizim için değerli. Çünkü biz birbirimizden beslenerek geleceğe gidiyoruz" dedi.

Son olarak kürsüye gelen Bakan Davutoğlu ise dünya ekonomisinin büyük bir değişim içinde olduğunu dile getirerek, "Tam da bu küresel değişimin merkezinde olan bir ülke olarak bu değişimi doğru okumamız lazım. Geleceğe dönük olarak ister 2023 yılı ister İstanbul'un fethinin 600. yılı olan 2053 olsun bu tür sembolik yılları hedef koyarak ülkemizi dünyanın ekonomisini, siyasetini belirleyen aktörlerden biri haline getirmek. İdeolojiniz ne olursa olsun ortak hedefimiz bu olmalı. Doğru tercihler yapmamız halinde 21. yüzyılın ortasında küresel ekonominin belirleyici aktörlerinden birisi haline gelebiliriz. Ancak yanlış tanımlar ve yanlış uygulamalara yönelirsek sanayi devrimi karşısında yaşadığımız bocalamayı yeniden yaşarız. Sanayi devrimiyle gelen teknolojik gelişme şimdi de ekonominin karakterini değiştirmiş durumda. Bu değişime intibak etmemiz gerek. Türkiye'nin ekonomide statü atladığını görmemiz lazım. Türk ekonomisinin en rekabetçi ekonomilerden birisi haline geldiğini görmemiz lazım. Dış kriz dalgalarına dirençli bir ekonomimiz var. Şu an IMF'de borç alan bir ülke değil, borç alan ülkelerin borçlarının tanzimi konusunda masaya oturan bir ülke haline geldik. Eğer bütün alanlarda bir bütünlük sağlarsak 2023 yılında bir cihan devletinin temel unsurlarını gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA