• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davuoğlundan CHPye Mavi Marmara tepkisi
07 Eylül 2011 Çarşamba 23:11

Davuoğlu'ndan CHP'ye Mavi Marmara tepkisi

BM'nin Mavi Marmara raporunun hükümet için 'hezimet' olduğu yorumu yapan CHP liderine, Başbakan Erdoğanın ardından Dışişleri Bakanı Davutoğlu da sert yanıt verdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mavi Marmara raporuyla ilgili yaptığı eleştirilerini nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, açıklamaları dikkatlice okuduğunu, yaptığı eleştirileri hem yadırgadığını hem de kınadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısın son bölümünde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mavi Marmara raporuyla ilgili yaptığı eleştirilere ilişkin Davutoğlu, "Eğer bu açıklamaları Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı ifadesini çıkarırsanız, herhalde İsrailli bir yetkili adına da yapılmış gibi okunabilirdi. İsrail'de bu rapor üzerine ne söylenmişse, Kılıçdaroğlu onu tekrar etmiştir, bu çok üzücü bir durum" dedi.

Kimsenin eleştiriden bigane olmadığını vurgulayan Davutoğlu, "Ancak eleştiriyi de ulusal pozisyon, ulusal çıkarlar gözetilerek yapmak gerektiğini, iktidarı yıpratayım derken bir milletin, 9 vatandaşını kaybetmiş bir milletin yürütmekte olduğu haklı davaya zarar vermemek gerekir" diye konuştu. "Bunu Anamuhalefet partisi liderine yakıştırmanın mümkün olmadığını" söyleyen Davutoğlu, "İsrail'deki Anamuhalefet partisinin tutumuna baksın ve nasıl bir dayanışma içinde olduklarını bir kez de orada görsün" dedi.

Davutoğlu, "kendilerinin her uluslararası platformda, BM de dahil olmak üzere, bu meselenin takipçisi olduklarını, sonuna kadar da takipçisi olmaya devam edeceklerini kaydetti. Kim ne derse desin, kim ne yorum yaparsa yapsın, içeride ya da dışarıda biz bu konudaki haklı tutumumuzu sürdüreceğiz ve gerekli yaptırımları uygulamaya kararlı olduklarını ifade eden Davutoğlu, "Gerekiyorsa daha fazla yaptırım uygularız" şeklinde konuştu. BM raporunu hazırlayanların BM komisyonu değil, bağlayıcılığı olmayan bir komisyon olduğunun altını çizen Davutoğlu, bağlayıcı olmamasının nedeninin de Türkiye tarafından rapora imza konulmamış olması olduğunu belirtti.

Türkiye'nin, İsrail'in ablukasını meşru görmemesi sebebiyle rapora imza koymadığını, İsrail'in de çok konuda suçlu görüldüğü için rapora imza atmadığını ifade etti.
Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "rapor yok hükmündedir" demesinin nedeninin de raporun imzalanmamış olması olduğunu sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA