• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davul imalatçılarının yüzü ramazanda gülüyor
18 Haziran 2016 Cumartesi 16:06

Davul imalatçılarının yüzü ramazanda gülüyor

Ramazanda, Türk Tasavvuf Musikisinde önemli bir yeri olan, "bendir" ve tarihin en eski müzik aletlerinden "davul"un kullanımının yaygınlaşması, enstrüman imalatçılarının yüzünü güldürüyor.

Ramazanda, Türk Tasavvuf Musikisinde önemli bir yeri olan, halk arasında def olarak da bilinen "bendir" ve tarihin en eski müzik aletlerinden "davul"un kullanımının yaygınlaşması, enstrüman imalatçılarının yüzünü güldürüyor.

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlayan, Türk Tasavvuf Müziğinin yanında Türk Halk Müziğinde en çok kullanılan ritm aleti bendir ve hemen bütün halkların kültürlerinde yeri olan, Türk vurmalı çalgılarının da sembolü olarak kabul edilen davul, ramazanda vatandaşların sahura kaldırılmasında kullanımının yanı sıra ramazan eğlencelerinin de vazgeçilmezi haline geliyor.

Genellikle 40 ile 55 santimetre çapında daire şeklindeki bir kasnağa deri germek suretiyle imal edilen, günümüzde daha çok polyester gerilerek üretilen bendir ile kasnak ip ve deriden farklı boylarda üretilen davul, Gaziantepli ustaların elinde zahmetli bir süreçte imal ediliyor.

"Ramazan geldiğinden beri davul ve bendir talebinde artış oldu"

Enstrüman imalatçısı Mehmet Esmeray, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep'in enstrüman yapımında önemli bir il olduğunu söyledi.

Müzikle amatörce ilgilenenler için üretilen aletlerin büyük çoğunluğunun Gaziantep'te üretildiğini ve tüm Türkiye'ye satıldığını kaydeden Esmeray, ürettikleri aletleri en ince detayına kadar titiz çalışmalarla ortaya çıkardıklarını anlattı. Esmeray, Türkiye'de birçok ithalat ve toptancı firmalara bendir ve davul gönderdiklerini belirtti.

Ramazanda gelen talepler nedeniyle hem bendir hem de davul yapımına yoğunlaştığını dile getiren Esmeray, "Ramazan geldiğinden beri davul ve bendir talebinde artış oldu. Biz de ağırlıklı olarak bu aletleri üretiyoruz. Davul, bendir ve darbuka üretiminin çoğunluğu Gaziantep'te yapılıyor." dedi.

"Bine yakın davul üretimi yaptık"

İmalatçı Mehmet Hayri Yonka da diğer aylara göre ramazanda daha çok davul üretimine ağırlık verdiklerini söyledi.

Sadece Gaziantep'te değil şehir dışından da kendilerine talepler geldiğini belirten Yonka, ramazanda yoğun bir şekilde davul ve bendir yaptıklarını ifade etti. Yonka, "Ramazan başladığından beri üretimde artışlar oldu. Antep geneli için bine yakın davul üretimi yaptık. Zaten vurmalı çalgıların büyük çoğunluğu da buradan gider." diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Dr. Seyit Karaca başkanlığa devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA