• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dava açtı 5er bin lira tazminat kazandı
17 Ağustos 2010 Salı 18:26

Dava açtı 5'er bin lira tazminat kazandı

Konya'da 2006 yılında testis ultrasonu çekilmediği için mağdur edildiği iddia edilen A.F.G, basın yoluyla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle açtığı tazminat davasını kazandı
Edinilen bilgiye göre, Konya Numune Hastanesinde testis ultrasonu çekilmediği için mağdur edildiğine ilişkin hakkında çeşitli haberler yapılan A.F.G'nin basın yoluyla kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla Konya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. 
 
Dava sonrası yerel mahkeme tarafından verilen kararda, söz konusu olayı haber yapan gazetenin, yayın tarihinde 16 yaşında olan A.F.G'nin yaşadığı yer ve mesleği açıkca belirttiği vurgulanarak, çevresindeki kişiler tarafından tanınacak biçimde fotoğraflarının kullanıldığı kaydedildi. Bu durumun A.F.G'nin kişilik haklarına saldırı oluşturduğunu belirten mahkeme, habere imza atan gazeteci ile haberi yayınlayan gazetenin manevi tazminat ödemesine hükmetti. 
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını ''usul ve yasaya uygun'' bularak onadı. Karara göre, haberi yayımlayan gazete ile haberi yapan gazeteci 5'er bin lira tazminat ödeyecek. 
A.F.G'nin avukatı Mustafa Atılgan, 17 Aralık 2006 tarihinde bir gazetede yer alan haberde, Konya Numune Hastanesinde iki kadın radyoloji uzmanının, hasta A.F.G'nin testis ultrasonunu çekmemeleri nedeniyle müdahalede geç kalındığı ve bu yüzden hastanın bir testisinin alındığı yönünde haber çıktığını anımsattı. 
Olayla ilgili haberlerin takip eden günlerde de aynı gazetede yer aldığını belirten Atılgan, ''Müvekkilimin söylemediği şeyler gazetede yer aldı. Kamuoyu yanlış bilgilendirildi. Haber kimliği açığa çıkacak şekilde yazılarak mağdur deşifre edildi. Olay tarihinde 16 yaşında olan bir gencin böylesine deşifre edilmesi kişilik haklarına büyük bir saldırı olduğu için 50 bin liralık manevi tazminat açtık'' dedi. 
Ancak Konya 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde haberi yapan kişi ve olayı yayınlayan gazeteye toplam 5 bin lira tazminat ödemelerine karar verdiğini anlatan Atılgan, ''Biz Yargıtay'a başvurduk. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, bu tazminat miktarını az bulup, 10 bin liraya çıkararak kararı onadı. Gerçekten müvekkilim çok zor duruma düşmüştür. Dışarıda hep çekinerek dolaşmaya başlamıştır. Yengesiyle çekilen fotoğraf gazetede yer almış, insanlar tarafından bu durum yanlış anlaşılmıştır'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA