• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DASKın ödediği tazminat 155 milyon liraya ulaştı
31 Temmuz 2013 Çarşamba 12:32

DASK'ın ödediği tazminat 155 milyon liraya ulaştı

Geçtiğimiz yıllarda Kütahya ve Van'da yaşanan depremlerle önemi iyice kavranan ve dün meydana gelen merkez üssü Gökçeada olan depremle de bir kez daha hatırlanan Zorunlu Deprem Sigortası...

 Geçtiğimiz yıllarda Kütahya ve Van'da yaşanan depremlerle önemi iyice kavranan ve dün meydana gelen merkez üssü Gökçeada olan depremle de bir kez daha hatırlanan Zorunlu Deprem Sigortası, bugüne kadar binlerce aileyi "zorunlu misafirlikten" kurtardı.

Devletin bir güvence olarak sunduğu Zorunlu Deprem Sigortası, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı güvence altına alıyor.

Sigortanın teminatı altında olan hasarların ortaya çıkması halinde ise tazminat, mümkün olan en kısa sürede karşılanıyor.

20 bin 587 dosyaya 155 milyon lira tazminat ödemesi

Kurumun internet sitesinde yer alan verilere göre, Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının başladığı tarihten bu yana deprem için açılan 20 bin 587 dosya kapsamında 154,9 milyon lira ödeme yapıldı. Söz konusu ödeme içindeki en büyük tutar ise 23 Ekim 2011 tarihinde Van'da yaşanan deprem için ayrıldı.

DASK verilerine göre, Türkiye'deki toplam konut sayısı yaklaşık 17 milyon iken, sigortalı konut sayısı 5,8 milyon düzeyinde bulunuyor. Bu rakamlar da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında, Türkiye'deki sigortalılık oranının, yüzde 34,1 seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Sigortalı konutların, bölgelere göre dağılımına bakıldığında ise en yüksek sigortalılık oranının Marmara Bölgesi'nde olduğu görülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA