• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbe karşıtları EVET için birleşiyor
31 Ağustos 2010 Salı 09:59

Darbe karşıtları 'EVET' için birleşiyor

Adaletsizlik gören ve ezilen herkes evet safında yerini almalıdır. Yetersizlikleri ve eksikleri olabilir. Ancak demokratikleşmeden yanaysak sözümüz evet olmalıdır
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Levent Korkut, “Adaletsizlik gören ve ezilen herkes ‘evet’ safında yerini almalıdır. Yetersizlikleri ve eksikleri olabilir. Ancak demokratikleşmeden yanaysak sözümüz ‘evet’ olmalıdır” dedi.

1982 Anayasası'nda önemli değişiklikler içeren referanduma her kesimden destek gelmeye devam ediyor. Vakit’e konuşan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Levent Korkut, yargı reformu ve insan haklarında köklü değişiklikler getiren anayasa değişikliği paketini “ileri bir adım” olarak değerlendirdi. "Adaletsizlik gören ve ezilen herkes ‘evet’ safında yerini almalıdır” diyen Korkut, “Kim ne derse desin önemli olan değişikliklerin ne getirdiğidir. Bu noktada değişikliklerin geriye gitmeyi ifade etmediği açıktır. Oldukça ileri bir adımdır. Yetersizlikleri ve eksikleri olabilir. Demokratikleşmeden yanaysak sözümüz ‘evet’ olmalıdır” dedi.

NEDEN EVET OYU KULLANILMALI?

KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi de, darbe karşıtı herkesi ‘evet’ oyu kullanmaya davet etti. BDP ve PKK’nın bölge halkına yönelik baskısının ters tepeceğini vurgulayan Elçi, “Millete güvenmeyenlerin baskılarını sandık boşa çıkaracaktır. Kürtler her türlü baskıya rağmen ‘evet’ oyu kullanacaktır. Çünkü bu vesayetçi anayasadan en fazla bölge halkı çekmiştir. Statükocu ve vesayetçi anlayışın temsilcilerine iyi bir ders için hepimiz sandıkta ‘evet’ oyu kullanmalıyız” dedi.

DÜZENİ DEĞİŞTİRME ZAMANI GELDİ

Siyaset Bilimci Prof. Dr. Doğu Ergil de, anayasa değişiklik paketinin yetersiz olduğunu, ancak sivil anayasa için atılan önemli bir adım olduğunu söyledi. Referandumda ‘evet’ oyu kullanacağını açıklayan Ergil, “Söz konusu değişiklik demokratikleşme açısından önemlidir. Antidemokratik düzenin değişmesinden yana olanlar ‘evet’ demelidir” şeklinde konuştu.

ÜLKE BİR ADIM DAHA DEMOKRATİKLEŞECEK

Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan da, “Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası olarak, değişikliğin tek bir maddesinin bile evet demek için yeterli olduğunu düşünüyoruz” dedi. İşçinin birden çok sendikaya üye olabilmesinin önünün açılması ve memura toplu sözleşme hakkının verilmesini olumlu bir adım olarak değerlendiren Arslan, “Türkiye toplumunun sağduyusuna, öngörüsüne inanıyoruz, güveniyoruz. Her zaman olduğu gibi yine sağduyu galip gelecek, Türkiye ‘evet’le bir adım daha demokratikleşecektir” diye konuştu.

NORMALLEŞME SÜRECİNE GEÇİŞ


Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Bozdemir ise, değişiklik paketi ile ülkenin normalleşme sürecine geçiş yapacağını söyledi. ‘Hayır’ diyenlerin mantıklı bir gerekçesi olmadığını, amaçlarının demokrasi karşıtlığı olduğunu vurgulayan Bozdemir, “Demokrasi adına yapılan değişikliklere ideoloji bulaştırma gayreti içinde olanlar ve bilgi kirliliği meydana getirerek milletin beynini bulandıranların rahatsızlığı demokrasiye geçiştir. Ancak bunu engellemeye güçleri yetmeyecektir. Millet sandıkta ‘evet’ diyerek vesayete geçit vermeyecektir” dedi.

ÖZGÜRLÜKLERE KAPI ARALANACAK

İnfak Vakfı Başkanı Avukat Ömer Köse de, sandıkta ‘evet’ oyu kullanacaklarını açıkladı. Referandumda ‘hayır’ oyunun kendilerine çok uzak olduğunu vurgulayan Avukat Köse, “Hayır demek haksızlıklar sürsün, zulümler devam etsin, eşitsizlikler giderilmesin anlamına gelmektedir” ifadelerini kullandı. 12 Eylül 2010'da halk oyuna sunulan değişiklikleri ‘tarihi bir fırsat’ olarak değerlendiren Köse, “Toplumun özlemlerine cevap vermese de yapılan değişiklikler sivil anayasa kapısına anahtar oluyor. Bu anahtar şimdi bizim elimizde. Sandıkta ‘evet’ diyerek özgürlüklere kapı aralayacağız. Yetmez ama evet” diye konuştu.

Evet’ler çığ gibi,

Türkiye Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (DİVA-SEN) Genel Başkan Yardımcısı Osman Temel, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacaklarını açıkladı.
Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Başkanı Avukat Ali Haydar Dereli, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' oyu verilmesinin milletin menfaatine olduğunu söyledi.
Konya Ticaret Borsası (KTB) Meclisi, aldığı karar ile 12 Eylül'de yapılacak olan anayasa değişiklik paketi referandumunda 'evet' oyu kullanacak. KTB Meclisi, 12 Eylül'de halk oylamasına sunulacak anayasa değişikliğini tam ittifakla destekleme kararı aldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA