• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbe İslam ümmetini hedef almıştır
06 Ağustos 2016 Cumartesi 11:15

"Darbe İslam ümmetini hedef almıştır''

Konya'da devam eden ve 25 ülkeden 63 alimin katıldığı Dünya Müslüman Alimler Birliği Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıklayan Birliğin Genel Sekreteri Muhyiddin Ali Karadaği, "Darbe girişimini kınıyoruz ve meşru yönetimin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu darbe girişimi, sadece Türkiye'yi değil tüm İslam ümmetini hedef almıştır." dedi.
 
Bir otelde 3 Ağustos'ta başlayan ve 7 Ağustos'ta sona erecek toplantının sonuç bildirgesi, Karadaği tarafından düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.
 
Türkiye'de gerçekleşen başarısız darbe girişimini kınayan ilk uluslararası kuruluşun, Dünya Müslüman Alimler Birliği olduğunu belirten Karadaği, "Darbe girişimini kınıyoruz ve meşru yönetimin yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Bu darbe girişimi, sadece Türkiye'yi değil tüm İslam ümmetini hedef almıştır. Türk halkının ilham verici hürriyet savunmasını ve iradesini takdir ediyoruz. Tüm ülkeleri ve özellikle İslam ülkelerini kendi demokrasilerini ilerletmeye davet ediyoruz. Halkların ilerlemesini durduran askeri darbe girişimlerini desteklemek caiz değildir." diye konuştu.
 
Libya, Yemen, Bangladeş, Suriye, Orta Afrika, Mısır, Irak ve diğer bazı ülkelerde yaşanan sıkıntılar ile iç karışıklıklara değinen Karadaği, İslam ülkelerinde meydana gelen fitnelerin yabancı eller aracılığıyla olduğunu söyledi.
 
Vicdan sahipi kişilerin bu çatışma ve insan hakları ihlallerini durdurması gerektiğini belirten Karadaği, İslam dünyasındaki tüm tarafları, "Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı sarılın" ayeti etrafında birleşmeye davet etti.
 
Karadaği, İslam dünyasındaki ayrılıkların sona ermesi ve birlik olmanın önemine vurgu yaparak, "Dünya Müslüman Alimler Birliği, mezheb ayrılıklarını körükleyen siyasetleri ve mezheb ayrılıklarına davet eden çağrıları eleştirmekte, savaşlara neden olan bu mezhepsel ayrılıkları şiddetle kınamaktadır. Irak'ta, Suriye'de ve Yemen'de yaşanan durum bu ayrılıklardan kaynaklanmaktadır." ifadelerini kullandı.
 
Gazze'de devam eden İsrail ambargosunu kınayan Karadaği, ambargonun acilen kaldırılması, dünyadaki tüm özgür kişilerin Filistin halkını desteklemesi ve İsrail'in suçlarına karşı çıkması gerektiğini, Filistin'deki tüm parti ve örgütlerin barışmasının, ortak kuruluşlar kurmasının önemli olduğunu dile getirdi.
 
- Suriye'de yaşananlar
 
Karadaği, Suriye'deki terörün kaynağının Suriye rejimi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
 
"Suriye rejimi orada olduğu sürece terör devam edecektir. Dünyanın şerefli ve vicdan sahibi insanalarına, Suriye halkının yanında durmaları gerektiğini belirtiyoruz. Suriye muhalefetini, katilleri devirmek için safları birleştirmeye davet ediyoruz. Mevcut Suriye rejimine halen yardım etmeye devam eden ülkeleri de bu yardımlarını kesmeye davet ediyoruz. Suriyelilerin sığındığı ülkeleri, Suriyelilerin eğitim ve sağlık gibi ihtiyaçlarını gidermeye davet ediyoruz. Özellike Türkiye Hükümeti'ni ve halkını, Suriye halkına yapmış oldukları yardımlardan dolayı takdir ediyoruz."
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın yaptığı konuşma ve Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin gönderdiği dua metninin okunması ile toplantı sona erdi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA