• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbe anayasası kucağımızda kalır
23 Nisan 2012 Pazartesi 09:25

'Darbe anayasası kucağımızda kalır'

Meclis Başkanı Çiçek, 2012'nin Türkiye için yeni bir anayasa yılı olacağını söyledi.
Meclis Başkanı Çiçek, 2012'nin Türkiye için yeni bir anayasa yılı olacağını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa bu dönem yapılamazsa siyasete güvenin azalacağını söyledi. Anayasa Platformu tarafından Erzurum'da düzenlenen 'Türkiye Konuşuyor' toplantısına katılan Çiçek, yeni anayasanın gerekliliğine ve önemine değindi. 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı arifesine denk gelen toplantının zamanlamasına işaret eden Çiçek, şu mesajları verdi:
 
92 YIL ÖNCEKİ TABLO
 Bu toplantının bugün burada yapılmasının özel bir anlamı var. Çünkü bağımsızlığımıza giden yol. Cumhuriyete giden kutlu yolculuğun temellerinin atıldığı bir şehirdir Erzurum. Nasıl 92 yıl evvel temmuz ayında aynen buradaki tablo gibi milletimizin tüm fertleri bir araya gelip, kardeşçe birlik ve bütünlük içerisinde bize bağımsızlığımızı kazandırdıysa, inanıyorum ki bugün burada sizlerin ortaya koyacağı fikirlerle hem Cumhuriyetimizi hem de demokrasimizi ilk defa halkın yaptığı anayasayla taçlandırmış olacağız.
 
TÜRKİYE'NİN İTİBARI ARTACAK

n İnşallah 2012 yılı Türkiye için yeni bir anayasa yılı olacaktır. Sizin seçtikleriniz, sizlerle beraber yeni bir anayasayı yaptığında emin olun Türkiye'nin demokratik itibarı çok yukarı çıkacaktır. Yeni bir anayasayı sizlerle beraber yaptığımızda sivil siyasetin sorun çözme imkanı ve kabiliyeti artacak, bundan sonra vatandaşımızın her sorunun konuşulacağı ve çözüm yerinin de TBMM olduğu noktasındaki inancı pekişecek daha da bu noktadaki güven artmış olacaktır.
 
Aksi varit olursa diye soru soranlar var. Yazı yazanlarınız var. Görüş beyan edenleriniz var. Bunların hepsine saygı duyuyoruz. Bu soruların hepsinin dört siyasi partimize ve bugünkü parlamentoya sorumluluk yüklediği ortadadır. Çünkü bu dönem biz bu işi başarmak durumundayız.
 
SİYASETE GÜVEN AZALIR

Şayet yapamazsak tarzındaki sorunun cevabı şudur, bu yapılamazsa siyasete güven azalır. Meclis'e güven azalır. Bugün hepimizin ilk fırsatta darbe anayasası darbe anayasası deyip 50 tane, 100 tane gerekçeyle bu anayasadan kurtulmamız için ne söylüyorsak, bunların hepsi kucağımızda kalır. Bugün tartışılan anayasayla Türkiye yoluna devam etmek mecburiyetinde kalır. Yoluna devam eder mi etmez mi bu ayrı bir sorudur.
Türkiye, bu eksiklikten bir an evvel kurtulmalıdır. Bunun yolu bu dönem uzlaşarak toplumun hiçbir kesimini dışlamadan herkesi bu sürece katarak, herkesin bizim anayasamız dediği, benim anayasam dediği bir başarıyı birlikte gerçekleştirmektir.
 
MİLLETİN ELİ DEĞMEDEN OLMAZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Hedeflerimize ulaşmak için yeni anayasayı yapmak zorundayız. Bakın içinde bulunduğumuz dönemde küresel dengeler hızla değişmektedir. Bölgesinin en güçlü ülkesi olan Türkiye artık kabına sığamıyor. Küresel güç olmak istiyoruz. Ama artık mevcut sistemle hedeflerimize ulaşmamız mümkün değil. Çünkü anayasa her alanda önümüzü tıkıyor. Yani bu elbise artık bu bedene dar gelmektedir... Milletin elinin değmediği bir anayasa olmaz. Artık profesörlerin kapalı odalarda yazdığı değil, milletin yazdığı anayasayla milletin önüne çıkmamız lazım. Ne düşünüyorsanız bugün söyleyin. Eğer söylemezseniz gelecek nesillere karşı vebal altında olursunuz.
 
SİYASET ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMADI
AK Parti Ankara Milletvekili ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Ahmet İyimaya: 150 yıldır anayasayı tartışıyoruz ama bir türlü çözemiyoruz. Neden? Bu sorunun cevabı var. Anayasayı hep hep tepedekiler yaptı. Paşalar, alimler yaptı. Anayasayı yapması gerekeni davet etmediler.
 
Bize vekalet veriyorsunuz, 'temsil edin, sorunları çözün' diye. Otuz yıldır, niye pansuman değişiklikleriyle yetindik de anayasanın kendisini yürürlükten kaldıramadık. Çünkü burada siyaset kurumu, üzerine düşeni yapmadı. Darbeler döneminde muhalefet zaman zaman sevindi, bıyık altından güldü ve darbelerden iktidar üretmeye çalıştı. 1960'ı da öyledir, 80'i de 12 Mart'ı da öyledir, öbürü öyledir. Ve siyaset bir türlü toptan anayasayı ortaya çıkaramadı. Bu anayasanın mimarı aziz millet olacaktır. Bu anayasa insanını, milletini arıyor. Hukuku, özgürlüğü bünyesine yerleştirecektir ve artık koruma kollama görevi iradesini, tarihin çöplüğüne atacaktır.
 
HALKIN İSTEDİĞİ KADAR DEMOKRASİ

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Atilla Kart: Milli iradenin içinin boşaltılmasına seyirci kalmadan, muktedirlere tabi olmadan, bir anayasa yapmak zorundayız. İktidarın izin verdiği kadar demokrasiyi kabul etmiyoruz. Buna hayır diyoruz. Biz bu oyunda yokuz. Sizin karar verdiğiniz kadar demokrasi diyoruz, halkın istediği kadar demokrasi diyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm yurttaşlarını kucaklayan, herkesin kendisini ifade edebildiği bir anayasayı inşa etmek istiyoruz. Milletvekillerinin tutuklu olmadığı bir anayasa inşa etmek istiyoruz. Üniter yapıyı esas alan bir anayasa inşa etmek istiyoruz. Temel hak ve özgürlükleri, dil, din etnik ayrımı, inanç ayrımı yapmadan, Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün yurttaşları için temel hak ve özgürlükleri inşa etmek istiyoruz. Bağımsız Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz.
 
BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan: Yeni anayasa hepimizin anayasası olmalı. Demokratik, özgürlükçü, çağdaş ve birey odaklı olmalı.
MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk: Aziz vatan toprağı Erzurum, 1919 kongre ruhuyla haykırıyor. Bu sesi çok iyi duymalı, çok iyi etüt etmeli ve anayasası millete göre hazırlamalıyız. Sevgili Erzurumlular bu anayasanın sesi olun, ruhu olun.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA