• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Danıştay kararıyla iş dünyasının moralini bozdu
14 Şubat 2010 Pazar 13:46

Danıştay kararıyla iş dünyasının moralini bozdu

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Danıştay 8. Dairesinin YÖKün

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Danıştay 8. Dairesi’nin YÖK’ün ‘üniversiteye girişte öğrenciler arasındaki katsayı farkını kaldıran düzenlemesi’ ile ilgili aldığı yürütmeyi durdurma kararını eleştirdi.

 

Danıştay’ın kararını anlamanın mümkün olmadığını ifade eden Büyükhelvacıgil, “Danıştay 8. Dairesi vermiş olduğu kararla sanayimizin ve dolayısıyla ülkemizin geleceğinin önündeki engele set koymaktadır. Meslek Liseleri’ne katsayı uygulamasının sonucu olarak, maalesef sanayimiz için gerekli olan nitelikli ara eleman sıkıntısı hat safhaya ulaşmıştır. Katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla, özellikle Meslek Liseleri’ne olan ilgi artacak, ülke sanayisinin kalkınması için gerekli nitelikli teknik eleman sıkıntısının ortadan kalkmasına büyük katkı sağlayacağı inancını taşımakta iken bu karar tüm iş dünyasını derinden üzmüştür. İş dünyası olarak, sanayicinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep ederken, böyle bir karar ülke sanayisinin gelişmesine en büyük engeli oluşturmuştur” dedi.

 

Danıştay’ın katsayı kararının azim ve kararlılıkla üreten, ülkesine katma değer sağlayan sanayicinin moralinin bozulmasına yol açtığına değinen Büyükhelvacıgil, tepkisini; “Konya Sanayi Odası olarak bir çok kez dile getirdiğimiz Türkiye’de mesleki eğitim veren okulların tüm ortaöğretim kurumları içerisindeki payı yüzde 35 iken, Avrupa’da bu oran yüzde 65’ler seviyesindedir.

Eğitimde Avrupa düzeyini yakalamak amacıyla öncelikle eğitim sistemi ile işgücü piyasası arasındaki ilişkilerin kuvvetlendirilmesi gerektiği görüşünü her seferinde dile getirirken, öğrencilerimizin son teknolojik gelişmeleri takip etmelerini sağlayacak bilgi ve teknoloji donanımlarının temin edilmesini beklerken, Danıştay’ın kararı çıkış yolu arayan sanayicilerimizin moralini bozmuştur.

Ekonomik gelişmişliğin ve demokratik bir ülke olabilmenin en önemli unsurlarından birisi eğitimdir. Eğitimdeki öncelikli şart ise eşitlik ve koşulsuz bir rekabet sürecinde bireylerin engelsiz yarışabilme hakkıdır. Bu durum özellikle biz sanayici ve işadamlarını son derece yakından ilgilendirmektedir. Küreselleşen dünya, bizlerin rekabetçi hale gelmesini zorunlu kılmaktadır.  Yaşanan zorunluluğun temel koşulu ise eğitilmiş eleman ihtiyacı ile ortaya çıkmaktadır. Dünyanın birçok yerinde işletmelerin ulaştığı başarıda eğitilmiş ara eleman ve bu alanda eğitim talep eden gençlerde çok önemli bir yere sahiptir. Önceliğin gelişme olduğu ülkelerde bu durum her bireyin temel eğitim hakkı ile özdeşleşmektedir” ifadeleriyle dile getirdi.

Ülkemizde işsizliğin başlıca nedenlerinden birinin kalifiye eleman eksikliği olduğuna dikkat çeken Büyükhelvacıgil, alınan ve alınacak bu tür kararların Türkiye’de işsizliği artıracağı uyarısında bulunarak, daha sonra şunları söyledi: “Bugün, ülkemizin en önemli sorunlarının başında işsizlik gelmektedir. İhtisaslaşmış meslek liseleri ile çözüm bulan dünyanın bu süreçte çok önemli yol aldığı bilinmektedir. Bu umutla son yıllarda meslek liselerine olan talep artmış ve bu umut biz sanayiciler içinde aynı mutluluğu yaşatmıştır. Özellikle kriz sonrası tedbirler açısından çözümün insanda yattığı ve eğitilmiş ara eleman ile kriz sonrası yeni pazarların yakalanma, rekabet etme ve avantaj sağlama imkanına kavuşmanın gerçeği bilinmekte iken, bu düşündürücü karar ile önemli bir hamleden yoksun kalmış bulunmaktayız. Düşünün ki; dünya ekonomileri arasında Türkiye ilk 20’ye girme başarısını göstermiş ve ilk 10 ekonomisi içerisine girmeyi hedef olarak önüne koymuşken, insana yapılan yatırımın önünün kesilmesi gerçekten de düşündürücü bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır” şeklinde konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA