• Konya25 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dananın kuyruğu ne zaman kopacak

01 Mayıs 2009 10:35

 

29 Mart seçimlerinden sonra ha bugün ha yarın değişimi beklenen bakanlar kurulu ile gelişmelerde sona gelindi.
 
Başbakan Erdoğan köşkte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü ve muhtemel listeyi sunduğu konuşuluyor.
 
Yeni Bakanlar kurulu ile ilgili çok farklı kanaatler var. Bakalım nasıl bir liste ile karşılaşacak kamuoyu.
 
Konya Taşkent nüfusuna kayıtlı Prof. Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri bakanı olacağı ile ilgili haber zaten basına da yansıdı. Bu konuda Başbakan Erdoğan’ın  Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olmasını önceden de istediği biliniyor. Bu konuda, birlikte olduğumuz, Ankara’dan iyi bilgi alan arkadaşım bu haberi önemli sayılacak bir yerden teyit etti. Ahmet Davutoğlu’nun dış işleri bakanı olması en kesin verilerden biri.
 
Ahmet Davutoğlu’nun hafta başından itibaren dışişleri bakanı olmasını bekleyebiliriz. Peki bu, uzun zamandır Konya kamuoyunun gündemini meşgul eden, Konyalı bir bakan istiyoruz talebini gerçekleştirir mi. Bence gerçekleştirmez. Davutoğlu her ne kadar Konyalı olsa bile, yaptığı iş sebebiyle gerçek anlamda “Türkiye’nin Bakanı” olacaktır. Zaten bir süreden sıkıntı yaşayan Türk dış işlerine bu değişim önemli bir ivme kazandıracaktır.
 
Diğer taraftan Konyalı bir bakan hasreti de devam edecektir. Her ne kadar son günlerde gazetelerde çıkan muhtemelen bakan listelerinde Konyalı bir vekil ismi yoksa da bunu hayra yormak gerekir. Zira Başbakan ismi bakanlık için geçenleri değil de daha çok geçmeyenleri bakan olarak tercih ediyor.
 
Bu konuda Yeni Şafak Ankara Bürodan Yakup Bulut, yeni kabinede Konya’dan ismi geçen vekilin teyidi için beni aradığında şaşırdım diyemem. Sadece bu konuda bilgilerin teyidini nerden yaptığını nasıl bir kamuoyu oluştuğunu sordum. Açıkçası Ankaralı gazeteci uyanıklığı ile bilgi alan bir yanı yoktu. Benim vekille temasa geçip bu konuda bilgi almam noktasında yardım istiyordu. Bu gerçekten Konya için iyi haberdi.
 
 
Yarın veya daha sonra açıklanması beklenen yeni Bakanlar Kurulu için 10-12 civarında bir değişimin olacağı düşünüldüğünde, Konya’dan bir vekilin bakan olarak tercih edilmesi uzak ihtimal olarak görülmüyor.
 
Yok olmadı mı. Benim polyannacılık  yaptığıma yorun.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA