• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daima halkın yanındayız
15 Eylül 2011 Perşembe 22:35

'Daima halkın yanındayız'

Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak, Türkiyedeki en ucuz taşımacılığın bir yıldan itibaren Konya tarafından yapıldığını dile getirdi.

Türkiye’deki en ucuz taşımacılığın bir yıldan itibaren Konya tarafından yapıldığını dile getiren Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak, akaryakıta bugün bakıldığında % 30 civarında artış gösterdiğini, sanayi giderlerinin günden güne zamlandığını ifade etti.

‘BUGÜN DE YARIN DA EN UCUZ BİZİZ'

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin temmuz ayında zam kararı aldığını ifade eden Karabacak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in zam kararı ile ilgili ‘Ramazan ayında hiçbir esnaf topluluğunda zam istemiyoruz’ açıklamasında bulunduğunu vurguladı. Ramazan ayında her türlü işlemlerin bitmiş olmasına rağmen Ramazan ayında ve bayramda zam kararını almadıklarının altını çizen Karabacak; “Biz oda olarak hep hizmet tarafında olmaya çalıştık. Daima zam yapan bir oda değiliz. Zam yaparken ayrıca vatandaşı da düşünerek zam yaptık. Kesinlikle fırsatçılık etmedik. Vatandaşların bu zammı anlayışla karşılayacağını umuyoruz. Minibüsteki çoğu yolcuları öğrenciler oluşturuyor. Öğrencilerin kolaylık ve zaman açısından ulaşım seçimi minibüs oluyor. Çünkü tramvay kampüse 50 dk. içerinde ulaşıyor. Öğrenciler yapılan zamma karşı olabilir. Ama şu da bir gerçek Bosna Hersek Mahallesi’nin içerisinden Ramazan ayında her türlü işlemlerin bitmiş olmasına rağmen kampüse taşınan öğrencileri taşımak için her türlü gayreti gösteriyoruz. Elimizden gelen ne varsa yardımcı olmak adına onu da yapmaya çalışıyoruz. Şu an en ucuz yine biziz. Yarın en ucuz yine biz olacağız” dedi.

‘ŞİKAYET HATTIMIZ MEVCUT’

Müşterilere yönelik 444 03 09 nolu şikâyet hatlarının olduğunu ifade eden Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak, Etik Kurulu’nun her hafta gelen şikayetleri değerlendirdiğini, şoförle alakalı yaptırım olarak ne yapılması gerekiyorsa Etik Kurulu’nun kararı alarak kendilerine bildirdiğini ve kararın uygulandığının altını çizdi.

‘ŞOFÖRLERİ DENETLEYEN GÖNÜLLÜ DENETÇİLER VAR’

 Konya’da faaliyet gösteren minibüsçü esnafının gönüllü denetçiler tarafından sürekli denetim altında olduğuna da dikkat çeken Karabacak, “Geliştirdiğimiz en önemli projelerden bir tanesi de gönüllü denetçilik projesiydi. Bu projeyle isteyen herkes bizim gönüllü denetçimiz olabiliyor, minibüsçü esnafımızın trafikte yaptığı bir hatayı anında bize ulaştırıyor. Şehir genelinde çok sayıda gönüllü denetçimiz var. Bu denetçiler gördükleri en küçük bir hatayı odamıza ulaştırıyor. Biz de takip ediyor ve ilgili şoför arkadaşımızı uyarıyoruz” dedi.

‘ADLİYE, BEYHEKİM HASTANESİ, KTO ARTIK ULAŞILMAZ DEĞİL’

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin talimatıyla üç minibüs hattının Beyhekim Devlet Hastanesi'ne uzatıldığını söyleyen Karabacak, "Adliye Sarayı'na ve KTO Karatay Üniversitesi’ne minibüs seferlerimiz başlamıştır. KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, adliyedeki ulaşım sorununun çözülmesinden dolayı; ‘Minibüsçü esnafının üniversitemize her bölgeden tek bir vasıta ile ulaşım imkanı sağlamış olmasından  dolayı diş polikliniğimizi faaliyete geçireceğiz. Diş Hekimliği Fakültemizin de kurulum çalışmalarını bitirdik. Minibüsçü esnafı büyük bir sağlık sorununun çözülmesine vesile olmuştur’ sözleriyle odamıza teşekkür etti. Adliye seferlerinin başlaması ile vatandaşlardan çok olumlu eleştiri aldık. Dün itibariyle de Beyhekim Devlet Hastanesi'ne ulaşımda minibüs seferleri başlatıldı. Artık Aydınlıkevler, Cumhuriyet ve Binkonut Mahalleri'nden Beyhekim Devlet Hastanesi'ne gitmek isteyen vatandaşlarımız şehir merkezine inmelerine gerek kalmayacak” dedi.

‘BAŞKAN AKYÜREK’TEN KAPALI DOLMUŞ DURAKLARI TALEP EDİYORUZ’

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin  olumsuz hava şartlarında vatandaşların sığınabilecekleri yerlerin yaptırılmasından dolayı memnun olduklarını ve bu hizmetin devamını beklediklerini belirten Başkan Karabacak,; “Otogarın şehrimizin aynası olduğunu kabul edersek, dışarıdan gelen vatandaşlarımız ilk önce esnafımızla ve bizimle karşılaştığı bir gerçektir. ‘İlk izlenim şehre karşı önyargıyı oluşturur’ düşüncesiyle belediyemize kapalı durak yapılması konusunda müracaat ettik. Bu önerimiz kabul edildi. Olumsuz hava şartlarında vatandaşlarımızın sığınabileceği, oturarak bekleyebileceği bir yerin yapılmış olmasından dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tahir Akyürek’e çok teşekkür ederiz. Ana arterlerde 3-4 bölgede bu tip kapalı dolmuş durakları oluşturulursa vatandaşlarımızın ve şoförlerimizin duraklara yönelmesi sağlanmış olacaktır. Bu bir ilk oldu inşallah Sayın Başkanımızdan devamını bekliyoruz. Bu hizmet minibüsçüye değil vatandaşlarımıza yapılan hizmettir” dedi.

‘MEVKA İLE ORTAK ANKET PROJESİ GERÇEKLEŞTİRDİK’
Yaptıkları bütün işleri projelendirmeye ve daha düzgün, düzenli bir şekilde çalışarak en iyi sonucu almaya çalıştıklarını kaydeden Muharrem Karabacak, “Odamız gerçekten projeler odası oldu. Bugün hayata geçirdiğimiz ve üzerinde çalışmaları devam eden birçok projemiz var. Bunlardan bir tanesi MEVKA ile yaptığımız bir projedir. Bir anket çalışması yaptırarak hem minibüsçü esnafının genel sorunlarını, hem de vatandaşlarımızın minibüsçülerden beklentilerini ortaya koyduk. Beyhekim ve Adliye’ye ulaşım sıkıntısını da bu anket sonuçları ortaya koydu. Minibüsçülerin vatandaşlardan isteği ise sadece biraz daha anlayışlı davranmaları yönünde oldu. Minibüse her yaş grubundan insan biniyor. Kimisi çok asabi oluyor, kimisi hasta oluyor, kimisi o gün yoğun bir stres yaşıyor. Bunu da ister istemez çevresindekilere ve özellikle şoförlere yansıtıyor. Şoförlerimiz de bu noktada daha anlayışlı olmaya çalışıyor. Öte yandan şoför esnafımız da sabahın 6’sından gece yarılarına kadar sürekli trafikte olduğu için yoğun stres altında kalıyor. Biz de oda olarak hazırladığımız Kurumsal Kapasite Artırma, Eğitim ve İletişim Projesi geliştirdik. Her ay minibüsçü esnafımıza düzenli olarak seminerler veriyoruz” dedi.

‘VELİLER KAÇAK TAŞIMACILIĞA KARŞI DİKKATLİ OLSUN’

Konya’da odaya bağlı 740 aracın bu yıl servis taşımacılığına çıkacağını belirten Başkan Karabacak,  araçların tamamen deneyimli kişiler tarafından kullanıldığını belirtti. Odaya bağlı c plakalı bütün araçların güvenlik kontrolünden geçtiğini bildiren Karabacak, velileri de çocuklarının güvenliği için kaçak taşımacılık yapanlara karşı dikkatli olmaya çağırdı.
 
RAMAZAN DÜŞÜNCELİ / HABERKONYA
YORUMLAR
minübüs çilesi
ender can
Bazı hatlarda özellikle akıncılar hattında minübüse binebilmek çok zor hep dolu bu sabah akşam için geçerli bir şey değil her zaman dolu bu hatlarda rant oluuşmasını seyretmek yerine ihtiyaç kadar minübüs eklense hizmetteki samimiyeti o zaman görürüz.
95.9.220.53
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA